ATP Memphis: Nishikori rozprawił się z Russellem, w finale zagra z Karloviciem

Broniący tytułu Kei Nishikori pokonał Michaela Russella i awansował do niedzielnego finału turnieju ATP w Memphis, w którym zmierzy się z Ivo Karloviciem

Marcin Motyka

Kei Nishikori może dołączyć do Jimmy'ego Connorsa, Todda Martina oraz Tommy'ego Haasa i stać się czwartym w historii tenisistą, który w Memphis, dokąd turniej US National Indoor Tennis Championships został przeniesiony w 1976 roku, obroni tytuł mistrzowski. W sobotę Japończyk wykonał ku temu kolejny krok, eliminując w półfinale pogromcę z I rundy Michała Przysiężnego, Amerykanina Michaela Russella, w 64 minuty.

Rozgrywający w imprezie z głównego cyklu swój pierwszy półfinał od lipca ubiegłego roku Russell, który w 1/4 finału uporał się z Lleytonem Hewittem, był w stanie konkurować z Nishikorim jedynie w początkowej fazie pierwszego seta. Japończyk, najwyżej rozstawiony tenisista turnieju, oddał podanie już w trzecim gemie, ale gdy odrobił stratę, stał się przeciwnikiem nie do powstrzymania dla 35-letniego Amerykanina, najstarszego uczestnika zmagań w stanie Tennessee.

Nishikori, niegdyś 11 rakieta świata, najwyżej notowany reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni w historii rankingu ATP, wygrał pierwszą odsłonę 6:3, a w drugiej był jeszcze skuteczniejszy, triumfując w niej 6:2. Obrońca tytułu w całym spotkaniu posłał sześć asów serwisowych, czterokrotnie przełamał rywala, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 22 z 28 rozegranych piłek, a łącznie wygrał o 23 punkty więcej od reprezentanta gospodarzy.

W niedzielę Nishikori stanie przed szansą na czwarty w karierze tytuł mistrzowski na poziomie ATP World Tour. 24-latek z Shimane, obecnie 16. rakieta globu, ma także na koncie dwa przegrane finały z 2011 roku.
Nishikori może stać się czwartym tenisistą w historii, który obroni tytuł mistrzowski w Memphis (Foto: Twitter) Nishikori może stać się czwartym tenisistą w historii, który obroni tytuł mistrzowski w Memphis (Foto: Twitter)
Ostatnią przeszkodą na drodze Nishikoriego do obrony trofeum i dziesiątego z rzędu wygranego meczu w US National Indoor Tennis Championships będzie Ivo Karlović, który grał w Memphis także deblu, tworząc parę z Tomaszem Bednarkiem i obaj tenisiści wystąpią razem również w przyszłotygodniowych zmaganiach w Delray Beach. W półfinałowym pojedynku Chorwat przebywał na korcie jedynie przez 29 minut, ponieważ jego przeciwnik, oznaczony numerem czwartym Yen-Hsun Lu, skreczował po przegraniu pierwszego seta 1:6.

Karlović, który z Nishikorim wygrał dwa dotychczas rozegrane pojedynki, oba na korcie twardym, nie tracąc w nich nawet jednego seta, w Memphis może święcić swój piąty turniejowy tytuł w trwającej już 14 lat zawodowej karierze.

US National Indoor Tennis Championships, Memphis (USA)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 568,8 tys. dolarów
sobota, 15 lutego

półfinał gry pojedynczej:

Kei Nishikori (Japonia, 1/WC) - Michael Russell (USA) 6:3, 6:2
Ivo Karlović (Chorwacja) - Yen-Hsun Lu (Tajwan, 4) 6:1 i krecz

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

ATP Delray Beach: Tomasz Bednarek i Ivo Karlović sprawdzą zeszłorocznego mistrza

Jakim wynikiem zakończy się finał turnieju ATP w Memphis?