ATP Indian Wells: Ukraiński wielbiciel Samprasa na drodze Łukasza Kubota

Po nieudanym występie w Acapulco, Łukasz Kubot rozpoczyna przygodę w Indian Wells meczem z Serhijem Stachowskim, który w zeszłym roku sprawił jedną z największych sensacji w głównym cyklu.

Po znakomitym początku sezonu i wielkoszlemowym triumfie w grze podwójnej Australian Open, Łukasz Kubot ma problemy z wygrywaniem spotkań w głównym cyklu. Lubinianin od powrotu z antypodów zwyciężył tylko w jednym pojedynku, z Thanasim Kokkinakisem w I rundzie eliminacji do turnieju w Rotterdamie, i to w wyniku kontuzji Australijczyka. Po krótkim okresie przygotowawczym w Pradze, nasz reprezentant ruszył do Acapulco, gdzie stoczył niezwykle zacięty, ale przegrany bój z Davidem Goffinem.

Prosto z Meksyku Kubot udał się do Indian Wells. W słonecznej Kalifornii Polak wystąpi po raz czwarty z rzędu (w 2009 roku nie przeszedł eliminacji), a wcześniej dwukrotnie osiągał tutaj II rundę. W 2011 roku na tym etapie zatrzymał go Czech Tomas Berdych, zaś sezon później uczynił to Amerykanin Andy Roddick, dla którego był to ostatni występ w Indian Wells w karierze. 12 miesięcy temu pokonał go już w I rundzie Francuz Benoit Paire. Tym razem los skojarzył Kubota z Serhijem Stachowskim, ukraińskim tenisistą, który na światowych kortach prezentuje ofensywny styl gry.

Wyniki Łukasza Kubota w turnieju ATP rozgrywanym w Indian Wells
:

RokEtapOstatni rywalWynik
2009 I runda eliminacji Marc López (Hiszpania) 4:6, 4:6
2011 II runda Tomáš Berdych (Czechy) 4:6, 1:6
2012 II runda Andy Roddick (USA) 6:4, 6:7(5), 3:6
2013 I runda Benoît Paire (Francja) 7:5, 5:7, 2:6

Stachowski już od najmłodszych lat lubił uprawiać wszystkie sporty związane z piłką, a po raz pierwszy z tenisem zetknął się za sprawą swojego dziadka. To właśnie on po osiągnięciu przez Serhija szóstego roku życia zaprowadził go do Centrum Tenisowego w Kijowie, gdzie szkoleniowcy szybko zauważyli jego talent i przydzielili mu osobnego trenera. W wieku 14 lat Stachowski zrezygnował ostatecznie z marzeń o zostaniu pływakiem i całkowicie poświęcił się białemu sportowi.

Młody Serhij był bardzo zdolnym juniorem, a swój talent objawił podczas US Open 2004, gdy w wielkim stylu zameldował się w finale. Ukrainiec nie został ostatecznie triumfatorem turnieju singla chłopców, bowiem lepszy od niego okazał się w meczu o tytuł Andy Murray. Po zakończeniu nowojorskiej imprezy Stachowski zwieńczył swoją juniorską karierę i mógł w pełni skoncentrować się na występach na zawodowych kortach. Tenisista z Kijowa długo balansował między Challengerami a imprezami ATP World Tour, zanim w 2008 roku przyszło kluczowe przełamanie. W Zagrzebiu dostał się jako kwalifikant do głównej drabinki i dotarł aż do finału, w którym w dwóch setach rozprawił się z Ivanem Ljubiciciem.

[wrzuta=64n5OD9KG0J,amonte]

W sierpniu 2008 roku Stachowski awansował do Top 100 rankingu ATP i starał się szybko poprawić swoją pozycję. W stolicy Chorwacji nie obronił tytułu, ale na jesień zwyciężył w halowych zawodach w Sankt Petersburgu. Rok 2010 okazał się najlepszym w karierze ukraińskiego tenisisty, który zwyciężył w imprezie rozgrywanej na trawie w Den Bosch, a w sierpniu okazał się bezkonkurencyjny na kortach twardych w New Haven. W tym samym czasie znakomicie mu się powodziło również w grze podwójnej, w której dwukrotnie triumfował wspólnie z Michaiłem Jużnym (Halle 2010, Dubaj 2011). Wcześniej, w 2008 roku, Stachowski wygrał turniej w Moskwie razem z Potito Starace.

Jednak najgłośniej zrobiło się o reprezentancie Ukrainy w czerwcu 2013 roku, kiedy to w II rundzie Wimbledonie sensacyjnie rozprawił się z Rogerem Federerem, siedmiokrotnym mistrzem najsłynniejszych tenisowych zawodów świata. Stachowski pokonał utytułowanego Szwajcara 6:7(5), 7:6(5), 7:5, 7:6(5), prezentując pełnię swoich możliwości. - Kiedy grasz z Federerem w Wimbledonie, to tak jakbyś grał przeciwko dwóm osobom: Federerowi i jego legendzie. Liczyłem, że nie odskoczy ode mnie, starałem się utrzymywać serwis i szukać swojej szansy w tie breaku. To było magiczne, nie mogłem dziś zagrać lepiej. Teraz będę mógł powiedzieć moim wnukom, że skopałem tyłek Federerowi - powiedział uszczęśliwiony Stachowski, który odniósł tym samym swoje jedyne jak na razie zwycięstwo nad tenisistą z Top 10 (aktualnie bilans ten wynosi 1-22).

[wrzuta=9vdtWCvwIOp,amonte]

W meczu z Federerem rezydujący obecnie w Bratysławie zawodnik grał tenis, z którego przed laty słynęli dwaj jego najwięksi idole, Patrick Rafter i Pete Sampras. Stachowski potrafi znakomicie serwować, a przy siatce prezentuje się równie okazale. Ukrainiec dysponuje ponadto całkiem niezłym jednoręcznym bekhendem, a jedną ze słabszych jego stron jest return. Potrafi walczyć o swoje, co udowodnił w dosyć kontrowersyjny sposób w Monachium i podczas zeszłorocznego Rolanda Garrosa, kiedy za pomocą telefonu komórkowego sfotografował ślad po spornej piłce, za co później został ukarany finansowo.

Poza kortem Stachowski od czerwca 2012 roku zasiada w Radzie Zawodników ATP i jest jednym z aktywnych uczestników dyskusji dotyczącej zwiększenia nagród pieniężnych dla graczy odpadających we wcześniejszych fazach turniejów głównego cyklu. Z Kubotem grał wcześniej czterokrotnie, ale tylko dwa razy w drabince singla zawodów głównego cyklu. W 2010 roku, w katarskiej Ad-Dausze, górą był lubinianin. Z kolei 12 miesięcy później, podczas Australian Open, lepszy okazał się 28-letni obecnie tenisista. Wcześniej nasz reprezentant ogrywał Ukraińca w I rundzie Challengera w holenderskim Scheveningen (2007) oraz w II rundzie eliminacji do imprezy rozgrywanej w londyńskim Queen's Clubie (2008).

Zwycięzca czwartkowego spotkania pomiędzy Kubotem i Stachowskim zmierzy się w kolejnej rundzie z rozstawionym z numerem 23. Francuzem Gaelem Monfilsem.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy (Plexipave), pula nagród 5,240 mln dolarów
czwartek, 6 marca

I runda:
kort 5, od godz. 20:00 czasu polskiego

Łukasz Kubot (Polska)bilans: 1-1Serhij Stachowski (Ukraina)
82 ranking 83
31 wiek 28
190/86 wzrost (cm)/waga (kg) 193/80
praworęczna, oburęczny bekhend gra praworęczna, jednoręczny bekhend
Lubin miejsce zamieszkania Bratysława
Jan Stočes trener -
sezon 2014
2-5 (1-4) bilans roku (główny cykl) 12-7 (7-6)
II runda w Ad-Dausze najlepszy wynik półfinał w Sydney
0-0 tie breaki 4-3
30 asy 87
307 780 zarobki ($) 111 883
kariera
2002 początek 2003
41 (2010) najwyżej w rankingu 31 (2010)
90-119 bilans w głównym cyklu 115-134
0/2 tytuły/finałowe porażki (główny cykl) 4/0
3 934 549 zarobki ($) 3 044 318

Bilans spotkań pomiędzy Łukaszem Kubotem a Serhijem Stachowskim (główny cykl):

RokTurniejEtapZwycięzcaWynik
2010 Ad-Dauha II runda Kubot 6:2, 7:6(5)
2011 Australian Open II runda Stachowski 6:3, 6:4, 6:4

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Komentarze (10)
avatar
Pottermaniack
6.03.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jazda Łukasz! Ładne cyferki prosimy. ;) 
Pielgrzym
6.03.2014
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
A plakat z Petem Samprasem i Jewgienijem Kafielnikowem mam na strychu do tej pory, też się w nich podkochiwałam tak ok 14 roku życia :)
ps. z tego , co pisało dziś w Tygodniku Przeglądu Sportow
Czytaj całość
Pielgrzym
6.03.2014
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Życzę Ci Łukaszu, żebyś mógł kiedyś powiedzieć swoim wnukom, że skopałeś tyłek takiemu jednemu tenisiście z Ukrainy, który kiedyś skopał tyłek samemu Federerowi :) Czytaj całość
avatar
RvR
6.03.2014
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Pewnie będzie trochę latania do siatki. Szkoda, że tego nie zobaczymy...