Roland Garros: Kolejny rekord Rafaela Nadala, będzie starcie z Davidem Ferrerem

Rafael Nadal jako pierwszy w historii Ery Open wygrał 32 z rzędu pojedynki na kortach Rolanda Garrosa. W poniedziałek Hiszpan rozgromił Dusana Lajovicia i w ćwierćfinale spotka się z Davidem Ferrerem.

Rafał Smoliński
Lider rankingu ATP i broniący tytułu w Paryżu Rafael Nadal spędził w poniedziałek na korcie zaledwie godzinę i 33 minuty. Rywalem utytułowanego Hiszpana był Serb Dusan Lajović, który po raz pierwszy w karierze dotarł do IV rundy turnieju wielkoszlemowego. Rezydujący w Starej Pazovej 23-latek nie sprawił większych problemów Majorkaninowi, który zwyciężył pewnie 6:1, 6:2, 6:1.
Nadal odniósł gładkie zwycięstwo, ponieważ starający się agresywnie uderzać piłkę Lajović popełnił sporo błędów własnych. Serb zanotował zaledwie dziewięć winnerów, a pomyłek miał łącznie aż 43. Każdy set miał niemal bliźniaczy przebieg: najpierw Rafa uzyskiwał przewagę dwóch przełamań, po czym spokojnie kończył daną partię. Jedyny raz Serb zaskoczył Hiszpana, kiedy ten podawał na mecz. Wówczas to świetne zagranie pod końcową linię pozwoliło mu przełamać serwis obchodzącego we wtorek swoje 28. urodziny Majorkanina.Rafa wygrał 32. z rzędu mecz na kortach Rolanda Garrosa i wystąpi tutaj w piątym kolejnym ćwierćfinale. Hiszpan poprawił także na 63-1 swój rekordowy bilans gier w paryskiej imprezie wielkoszlemowej. Nadal wygrał w poniedziałek 696. mecz w głównym cyklu, a w drodze do ćwierćfinału tegorocznych międzynarodowych mistrzostw Francji stracił zaledwie 23 gemy.

O miejsce w półfinale Nadal zagra w środę z Davidem Ferrerem, z którym w zeszłym roku spotkał się w meczu o triumf w Roland Garros. 32-letni walencjanin pokonał w poniedziałek 6:3, 6:3, 6:7(5), 6:1 rozstawionego z numerem 19. Kevina Andersona. Afrykaner nawiązał większą walkę tylko w trzeciej partii, kiedy to najpierw uzyskał przewagę przełamania (szybko ją jednak roztrwonił), a następnie rozstrzygnął seta na swoją korzyść w tie breaku. W czwartej odsłonie Ferrer błyskawicznie już wyszedł na 5:0 i po chwili pewnie zwieńczył cały pojedynek.

- Postaram się dać z siebie wszystko. Będę próbował grać agresywnie moim forhendem i kończyć piłki przy siatce, co wcale nie będzie łatwe przeciwko Rafie na mączce. Pod względem taktycznym muszę wypaść perfekcyjnie. Mam jednak świadomość tego, że jeśli obaj zagramy na naszym najwyższym poziomie, to on okaże się lepszy. Muszę zatem zaprezentować się niemal bezbłędnie, a wtedy zobaczymy, co będzie - wyznał po meczu Ferrer.

Nadal i Ferrer mierzyli się dotychczas ze sobą 27 razy, a starszy z Hiszpanów wygrał tylko sześciokrotnie. Rafa będzie chciał wyrównać rachunek ze swoim rodakiem za porażkę doznaną w kwietniu na kortach ziemnych w Monte Carlo. Wówczas to, w ćwierćfinale, walencjanin zwyciężył 7:6(1), 6:4.