KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Petra Kvitova po raz drugi w karierze wygrała plebiscyt "Złoty kanarek"

Petra Kvitova została uznana za najlepszą czeską tenisistkę w sezonie 2014. Mistrzyni Wimbledonu po raz drugi w karierze zwyciężyła w plebiscycie "Złoty kanarek".
Rafał Smoliński
Rafał Smoliński

Główna nagroda została przyznana na podstawie głosowania, w którym wzięli udział przedstawiciele czeskich mediów oraz działacze i trenerzy. Petra Kvitova zdobyła aż 172 punkty na 188 możliwych, dzięki czemu powtórzyła osiągnięcie z 2011 roku, kiedy to po wygraniu Wimbledonu i Mistrzostw WTA również otrzymała "Złotego kanarka". W poprzednich dwóch edycjach tego plebiscytu (2012, 2013), główne wyróżnienie trafiło do reprezentacji biorącej udział w rozgrywkach o Puchar Davisa.


Kvitová została również uznana za najlepszą singlistkę, a wśród panów wyróżnienie to otrzymał Tomas Berdych. Deblistą roku został z kolei Radek Stepanek, zaś deblistką - Kveta Peschke. Największy postęp w rankingach w ostatnich miesiącach poczynili zdaniem głosujących Lukas Rosol i Karolína Plíšková. Tenisistki wchodzące w skład kadry Pucharu Federacji zostały wybrane drużyną roku. Natomiast za największe talenty minionego sezonu uznano Tomasa Jirouska i Marketę Vondrousovą.

Plebiscyt organizowany jest od 1993 roku, a przed Kvitovą wygrywała go z pań tylko Jana Novotná i to czterokrotnie - w latach 1994-96 oraz w 1998 roku. Rekordzistą jest sześciokrotny triumfator Jiří Novák (1999-2004). Jedno zwycięstwo mniej ma w dorobku Berdych (2005-08, 2010), który tym razem przegrał wyraźnie w głosowaniu z Kvitovą, bowiem uzyskał zaledwie 12 punktów.

Złoty kanarek 2014: Petra Kvitová
Najlepszy zawodnik: Tomáš Berdych
Najlepsza zawodniczka: Petra Kvitová
Największy postęp w rankingu ATP: Lukáš Rosol
Największy postęp w rankingu WTA: Karolína Plíšková
Talent roku (juniorzy): Tomáš Jiroušek
Talent roku (juniorki): Markéta Vondroušová
Deblista roku: Radek Štěpánek
Deblistka roku: Květa Peschke
Drużyna roku: Drużyna Pucharu Federacji (Kvitová, Šafářová, Hradecká, Hlaváčková, Záhlavová-Strýcová, Koukalová i kapitan Pála)
Najlepszy tenisista na wózku: Michal Stefanu

Radek Stepanek nie wystąpi w Pucharze Hopmana i wielkoszlemowym Australian Open

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
Blesk
Komentarze (1)
 • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
  Petra Kvitova po znakomitym sezonie z pewnością zasłużyła w swojej ojczyźnie na wyróżnienie - ale „Złoty kanarek”??? Po tytule miałem obawy ( ;)), czy aby czasem Petra nie
  Czytaj całość
  zamieniła rakiety tenisowej na mikrofon, jako że „Złotym Kanarkiem” jest nazywana Helena Vondrackova, zaczynająca swoją karierę od zdobycia nagrody - jakżeby inaczej - „Złotego Słowika”; Czesi najwyraźniej kochają się w tych uroczych ptaszynach, mają dwa „Złote kanarki” - Helenę i Petrę :))
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×