Puchar Hopmana: Lucie Safarova i Adam Pavlasek odnieśli drugie zwycięstwo

Czechy zrobiły drugi krok w kierunku awansu do finału 27. edycji Pucharu Hopmana. We wtorek reprezentanci naszych południowych sąsiadów okazali się lepsi od drużyny Włoch.

Rafał Smoliński

W niedzielę Czesi zwyciężyli Kanadyjczyków 2-1, natomiast Włosi przegrali w poniedziałek z Amerykanami 0-3. Tenisiści z Italii musieli zatem wygrać we wtorek, aby zachować szanse na awans do finału.

Flavia Pennetta rozpoczęła mecz z Lucie Safarovą od prowadzenia 3:1, ale z czasem coraz lepiej na korcie wyglądała półfinalistka zeszłorocznego Wimbledonu. Czeszka szybko wyrównała, po czym obroniła jeszcze kilka break pointów, zanim w 11. gemie zdobyła kluczowe przełamanie.
Drugą partię Šafářová rozpoczęła od prowadzenia 3:0, ale Włoszka odrobiła stratę obu przełamań. Końcowa część seta należała jednak znów do Czeszki, która postarała się o dwa breaki i zwyciężyła ostatecznie 7:5, 6:3.

Do ogromnej niespodzianki doszło w meczu singla panów. Adam Pavlasek powrócił ze stanu 0-1 w setach, by pokonać Fabio Fogniniego 3:6, 7:5, 6:1. Kluczowy moment dla tego spotkania miał miejsce przy stanie 6:3, 5:5 dla Włocha, bowiem wówczas przegrał on siedem gemów z rzędu.

- To największe zwycięstwo w mojej dotychczasowej karierze - powiedział po meczu notowany obecnie na 239. miejscu w świecie Pavlásek. - Po raz pierwszy zmierzyłem się z zawodnikiem z Top 20. Musiałem grać najlepiej, jak potrafię. Nawet po pierwszym secie czułem, że mogę wygrać ten mecz - dodał Czech.

Fognini nie przystąpił do gry mieszanej, ponieważ za bardzo dały mu się we znaki panujące w Perth upały. Jego miejsce zajął Australijczyk Benjamin Mitchell, co automatycznie oznaczało walkowera dla drużyny z Czech.

Tenisiści naszych południowych sąsiadów mają na koncie dwa wygrane spotkania i w czwartek zmierzą się w decydującym dla układu tabeli meczu z Amerykanami, którzy we wtorek przegrali z Kanadyjczykami 1-2. Włosi natomiast stracili już szanse na awans do finału.

Czechy - Włochy 3:0, Perth Arena, Perth (Australia)
Puchar Hopmana, kort twardy, Grupa A
wtorek, 6 stycznia

Gra 1.: Lucie Šafářová - Flavia Pennetta 7:5, 6:3
Gra 2.: Adam Pavlásek - Fabio Fognini 3:6, 7:5, 6:1
Gra 3.: Adam Pavlásek / Lucie Šafářová - Benjamin Mitchell / Flavia Pennetta 8:6 (zweryfikowany jako walkower 6:0, 6:0)