Australian Open: Triumf Lucie Safarovej i Bethanie Mattek-Sands w deblu

Bethanie Mattek-Sands i Lucie Safarova zostały mistrzyniami gry podwójnej kobiet wielkoszlemowego Australian Open. W finale Czeszka i Amerykanka pokonały Yung-Jan Chan i Jie Zheng.

Jie Zheng i Yung-Jan Chan szły przez turniej jak burza. W drodze do finału nie straciły nawet seta. W III rundzie odprawiły rozstawione z numerem czwartym Martinę Hingis i Flavię Pennettę, a w ćwierćfinale oddały trzy gemy Klaudii Jans-Ignacik i Andreji Klepac. W decydującym o tytule meczu zatrzymały je rewelacyjne Bethanie Mattek-Sands i Lucie Safarova. Amerykanka i Czeszka wróciły z 3:5 w II secie i zwyciężyły 6:4, 7:6(5) po jednej godzinie i 44 minutach gry.
W pierwszym gemie I seta Mattek-Sands oddała podanie wyrzucając forhend. Po chwili serwis straciła Chan, po tym jak prostego woleja popsuła Zheng. W szóstym i siódmym gemie zawodniczki serwujące obroniły break pointy - Tajwanka trzy, a Šafářová jeden. W ósmym gemie Chan i Zheng miały okazję na 5:4, ale ta pierwsza wyrzuciła return. W 10. gemie Amerykanka zdobyła punkt pewnym forhendowym wolejem, a leworęczna Czeszka seta zakończyła wspaniałym bekhendem po linii.

Genialnym returnem bekhendowym po linii Šafářová zaliczyła przełamanie w drugim gemie II seta (serwowała Zheng). Mattek-Sands nie udało się podwyższyć na 3:0. Obroniła pierwszego break pointa asem, ale przy drugim popełniła podwójny błąd. Po piątym gemie miała miejsce przerwa medyczna z powodu problemów Amerykanki z prawą nogą. Przy 3:3 z 0-40 doprowadziła ona do równowagi, ale po dwóch błędach przy siatce Šafářovej rywalki miały najpierw czwartego, a później piątego break pointa. Czwartego Mattek-Sands obroniła wygrywającym serwisem, ale piątego Chan wykorzystała lobem. Źle sytuację oceniła Czeszka, która puściła piłkę, choć mogła ją spokojnie zagrać.

Šafářová zrehabilitowała się i skutecznym wolejem zaliczyła przełamanie na 5:5. W 11. gemie podanie oddała Mattek-Sands, po tym jak Chan ostrym wolejem wymusiła błąd na Czeszce. W 12. gemie Zheng obroniła pierwszego break pointa wolejem bekhendowym, ale drugiego Amerykanka wykorzystała ostrym returnem wymuszającym błąd na Chince. W tie breaku Mattek-Sands i Šafářová wyszły na 4-1. Chan popisała się efektownym minięciem bekhendowym po krosie, Amerykanka pomyliła się przy siatce i był już remis 4-4. Przy 5-5 Zheng wyrzuciła bekhend po krosie. Mattek-Sands mecz zakończyła genialnym bekhendem po linii.

Mattek-Sands i Šafářová grały bardziej agresywnie, podejmowały większe ryzyko w wymianach. Bardzo dobrze uzupełniały się na korcie i pewnie radziły sobie zarówno przy siatce, jak i z głębi kortu. Nawet Czeszka, która nie jest mistrzynią woleja, w trudnych momentach nie odstawała poziomem od swojej partnerki. W tie breaku inicjatywę przejęła Amerykanka, która dzieliła i rządziła przy siatce, a ostatni punkt zdobyła efektownym bekhendem z głębi kortu.

W całym spotkaniu Mattek-Sands i Šafářová miały 29 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy. Chan i Zheng naliczono 20 piłek wygranych bezpośrednio i 12 błędów własnych. Tajwanka i Chinka miała problem z drugim podaniem - zdobyły przy nim tylko pięć z 12 punktów. Amerykanka i Czeszka przy własnym drugim serwisie zgarnęły 11 z 20 punktów. Obroniły one 10 z 14 break pointów, a same wykorzystały pięć z 12 szans na przełamanie rywalek.

W dwóch poprzednich sezonach w Melbourne triumfowały Sara Errani i Roberta Vinci. Marzeń o trzecim z rzędu tytule pozbawiły Włoszki już w III rundzie Julia Görges i Anna-Lena Grönefeld. Šafářová została pierwszą czeską mistrzynią Australian Open w grze podwójnej kobiet od czasu Jany Novotnej (1995), a Mattek-Sands pierwszą amerykańską od czasu Sereny i Venus Williams , które w Melbourne były najlepsze w latach 2009-2010, a wcześniej także w 2001 i 2003 roku.

Był to pierwszy wspólny występ Mattek-Sands i Šafářovej. Wcześniej ostatnimi tenisistkami, które swój pierwszy start zakończyły zdobyciem wielkoszlemowego tytułu były Nathalie Dechy i Dinara Safina (US Open 2007). W Melbourne taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 2005 roku, gdy triumf święciły Swietłana Kuzniecowa i Alicia Molik. Dla Mattek-Sands to drugi wielkoszlemowy tytuł - w 2012 roku zwyciężyła w Australian Open w mikście w parze z Horią Tecau. Šafářová po raz pierwszy wygrała turniej tej rangi. Jest ona półfinalistką ubiegłorocznego Wimbledonu w singlu.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 40 mln dolarów australijskich
piątek, 30 stycznia

finał gry podwójnej kobiet:

Bethanie Mattek-Sands (USA) / Lucie Šafářová (Czechy) - Yung-Jan Chan (Tajwan, 14) / Jie Zheng (Chiny, 14) 6:4, 7:6(5)