Australian Open: Tereza Mihalikova i Roman Safiullin najlepszymi juniorami

Sobotnie finały gry pojedynczej juniorów w wielkoszlemowym Australian Open 2015 wygrali Tereza Mihalikova i Roman Safiullin.

16-letnia Tereza Mihalíkova, obecnie 56. juniorka świata w rankingu ITF, wcześniej nigdy nie przeszła II rundy w wielkoszlemowym turnieju. W sobotę pokonała 6:1, 6:4 rozstawioną z numerem 14. Katie Swan i została mistrzynią Australian Open. W półfinale 15-letnia Brytyjka odrodziła się po przegraniu I seta do zera z Węgierką Dalmą Gálfi. Obroniła trzy piłki meczowe i zwyciężyła 0:6, 7:6(5), 7:5 po dwóch godzinach i 36 minutach walki. Jednak w III secie cierpiała bardzo mocno (miała skurcze).
W finale Swan po gładko przegranym I secie, w II wyszła na 3:0. W tym momencie skorzystała z przerwy medycznej z powodu kontuzji uda. Po wznowieniu gry Mihalíková wygrała sześć z siedmiu kolejnych gemów. Przy 3:5 Brytyjka obroniła dwie piłki meczowe, jedną wspaniałym dropszotem. W 10. gemie Słowaczka od 0-30 zdobyła cztery punkty i mogła się cieszyć ze zdobycia tytułu.

W trwającym 89 minut spotkaniu Mihalíková zdobyła 25 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Swan miała jednego break pointa i go wykorzystała. Słowaczka za to wykorzystała cztery z 12 szans na przełamanie rywalki. Naliczono jej 25 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Była też bardzo skuteczna przy siatce (17 z 22 punktów). Brytyjka spotkanie zakończyła 11 piłkami wygranymi bezpośrednio i 30 błędami własnymi na koncie.

Mihalíková w drodze do finału wyeliminowała m.in. rozstawioną z numerem drugim Szwajcarkę Jil Teichmann. Swan w II rundzie odprawiła turniejową jedynkę Xu Shilin z Chin. Miała ona szansę zostać pierwszą brytyjską mistrzynią Australian Open w singlu juniorek od czasu Annabel Croft (1984). Tak się jednak nie stało. To Mihalíková została pierwszą Słowaczką, która wygrała w Melbourne grę pojedynczą dziewcząt.

W singlu chłopców najlepszy okazał się rozstawiony z numerem pierwszym Roman Safiullin, który w starciu dwóch 17-latków pokonał 7:5, 7:6(2) Seonga-Chana Honga. Rosjanin uzyskał przełamanie już na otwarcie meczu. Gdy podawał przy 5:4 w I secie oddał podanie, ale dwa kolejne gemy padły jego łupem. W II partii Koreańczyk znowu dał się przełamać w pierwszym gemie, ale znowu udało mu się ją odrobić. Tym razem przy 5:5 utrzymał podanie, a w 12. gemie miał piłkę setową, jednak zmarnował ją wyrzucając forhend. W tie breaku sytuację w pełni kontrolował Safiullin, który popisał się wolejem oraz efektownym forhendem. Punkt na wagę tytułu zdobył po błędzie bekhendowym rywala. W ten sposób Safiullin został pierwszym Rosjaninem, który wywalczył w Australian Open tytuł w grze pojedynczej juniorów.

W ciągu 95 minut gry 17-letni Rosjanin zaserwował pięć asów oraz zdobył 19 z 25 punktów przy siatce. Dwa razy oddał podanie, a sam wykorzystał trzy z sześciu break pointów. Safiullin był stroną aktywną w wymianach. Rozrzucał rywala po narożnikach, mieszał kierunki zagrań, chętnie wędrował do siatki. Hong głównie się bronił, ale czynił to mało starannie Większość piłek zagrywał na środek kortu. W końcówkach obu setów agresja w grze Rosjanina była górą w konfrontacji z kunktatorstwem Koreańczyka. Safiullinowi naliczono 33 kończące uderzenia i 35 niewymuszonych błędów. Hong miał 16 piłek wygranych bezpośrednio i 21 błędów własnych.

W grze podwójnej dziewcząt w piątek triumfowały rozstawione z numerem drugim Czeszki Miriam Kolodziejova i Marketa Vondrousova, które w finale pokonały 7:5, 6:4 Niemkę Katharinę Hobarski i Belgijkę Greet Minnen. W deblu chłopców po tytuł nie udało się sięgnąć Hubertowi Hurkaczowi i Alexowi Molcanowi.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 40 mln dolarów australijskich
piątek-sobota, 30-31 stycznia

finał gry pojedynczej juniorek:

Tereza Mihalíková (Słowacja) - Katie Swan (Wielka Brytania, 14) 6:1, 6:4

finał gry pojedynczej juniorów:

Roman Safiullin (Rosja, 1) - Seong-Chan Hong (Korea Południowa, 7) 7:5, 7:6(2)

finał gry podwójnej juniorek:

Miriam Kolodziejová (Czechy, 2) / Markéta Vondroušová (Czechy, 2) - Katharina Hobgarski (Niemcy) / Greet Minnen (Belgia) 7:5, 6:4

finał gry podwójnej juniorów:

Jake Delaney (Australia) / Marc Polmans (Australia) - Hubert Hurkacz (Polska, 8) / Alex Molčan (Słowacja, 8) 0:6, 6:2, 10-8