Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Łukasz Kubot laureatem 48. Konkursu Fair Play PKOl

Tenisista Łukasz Kubot został laureatem 48. Konkursu Fair Play PKOl. W poniedziałek przyznano mu trofeum za szczególny czyn "czystej gry", którego dokonał w ubiegłym roku.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Trofeum honoruje szczególny czyn czystej gry, którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener czy działacz w roku 2014. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swojej humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka bądź zespołu.
22 stycznia 2014 roku Łukasz Kubot i Szwed Robert Lindstedt mierzyli się w Melbourne z białorusko-rosyjskim duetem Maks Mirny i Michaił Jużny. Mecz rozgrywany był w ramach ćwierćfinału gry podwójnej Australian Open. Przy stanie 3:1 w decydującym secie i równowadze, piłka odbita przez stojącego blisko siatki Kubota najpierw spadła na stronę rywali, a następnie wróciła na stronę kortu, po której stali Polak i Szwed. Będący blisko piłki Mirny nie zdołał jej dotknąć, więc w myśl przepisów arbiter przyznał punkt parze Kubot / Lindstedt. Nikt nie protestował, na trybunach słychać było brawa, ale chwilę później Polak pokazał sędziemu dwa palce, sugerując, że wykonał podwójne odbicie.

Lubinianin dodał jeszcze, że odbił piłkę nieprzepisowo i poprosił o przyznanie punktu przeciwnikom. Podwójne przełamanie oznacza przewagę trzech lub czterech gemów w danym secie, co w zawodowym męskim tenisie uznawane jest za komfortowy wynik. Kubot i Lindstedt przegrali gema, w którym doszło do opisanej sytuacji, ale wygrali cały mecz 6:4, 5:7, 6:2. Kilka dni później zwyciężyli w całym turnieju i po trzydziestu sześciu latach od sukcesu Wojciecha Fibaka mogliśmy znów bić brawo polskiemu mistrzowi turnieju wielkoszlemowego.

Dyplom Fair Play PKOl w kategorii "Czyn czystej gry" odebrała natomiast tenisistka Marta Bogucka. Po wygranej pierwszej rundzie turnieju OTK Kadetek w Łodzi Bogucka, zawodniczka Szkoły Tenisa Diłaj, miała zagrać z rozstawioną z nr 1 Julią Oczachowską. W związku z ulewą rundę przeniesiono na dzień następny na godz. 9.00. Z powodu nieobecności Julii (najwyżej notowanej zawodniczki w turnieju, aktualnej mistrzyni Polski) Marta została poinformowana przez sędziego, że zgodnie z przepisami przysługuje jej walkower. Bogucka nie wyraziła zgody na wpisanie kreczu i tym samym na bezpośredni awans do ćwierćfinału. Poprosiła o sprawdzenie powodu niestawienia się zawodniczki (Julia była przekonana, że godzinę meczu wyznaczono na godz. 10.00), a następnie o przesunięcie godziny rozpoczęcia meczu. Rozpoczął się on z 45-minutowym opóźnieniem i zakończył zwycięstwem Julii Oczachowskiej. Sytuacja powtórzyła się w ćwierćfinale gry deblowej Boguckiej z Aurelią Pietraszkiewicz, ale tym razem wygrana przypadła Marcie.

Wyróżniony Dyplomem Fair Play PKOl w kategorii "Czyn czystej gry" został również Jakub Przygoński. Podczas rajdu Abu Dabi Desert Challenge, jednej z rund mistrzostw świata w rajdach Cross Country, podczas pokonywania odcinka specjalnego nadjechał jako pierwszy na bardzo groźny wypadek brytyjskiego zawodnika Camerona Wougha. Nie bacząc na utratę szansy walki o wysokie lokaty w rajdzie, przystąpił do akcji ratunkowej, wezwał pomoc medyczną i pozostał aż do momentu zabrania zawodnika helikopterem do szpitala (Cameron Wough niestety zmarł).

Łukasz Kubot: Karma wraca dlatego wygraliśmy w Melbourne Łukasz Kubot: Karma wraca dlatego wygraliśmy w Melbourne Źródło: TVP S.A.

Dyplom Fair Play PKOl w kategorii "Czyn czystej gry" otrzymali również himalaiści Grzegorz Bielejec, Marek Chmielarski i Mariusz Grudzień, uczestnicy akcji ratunkowej członka wyprawy tajwańskiej na Broad Peak. Pomimo zmęczenia wcześniejszymi atakami szczytowymi (Grzegorz Bielejec i Marek Chmielarski) i niedostateczną aklimatyzacją (Mariusz Grudzień) bez wahania przystąpili do akcji ratowniczej, wyruszając z obozu III po członka wyprawy tajwańskiej, który umierał w obozie IV na wys. 7500 m n.p.m. W celu ratowania życia pokonali nocą ok. 400 m przewyższenia, poświęcając własne ambicje i nie zważając na wzrastające zmęczenie. Na podjęcie akcji ratunkowej zdecydowali się jedynie Polacy, mimo że w obozie było ok. 20 osób, do których zwrócili się z prośbą o wsparcie. Po trzech godzinach nocnych poszukiwań Grudzień i Bielejec odnaleźli Tajwańczyka Shahina w obozie IV pod opieką pary Meksykanów. Podali mu tlen i niezbędne leki. O świcie przybył po Tajwańczyka jego osobisty tragarz i pomógł w transporcie poszkodowanego. Po zejściu do obozu III, potem II i podaniu kolejnej porcji leków przez Grudnia Tajwańczyk został sprowadzony do bazy.

PKOl przyznał również wyróżnienia dla Haliny Aszkiełowicz-Wojno, Wiesława Rudkowskiego i Sobiesława Zasady w kategorii "Całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu". Wyróżnienia za "Promocję wartości Fair Play" otrzymali natomiast Zbigniew Cendrowski, ks. Mirosław Mikulski, Tadeusz Olszański oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Laureaci 48. Konkursu Fair Play PKOl 2014

Trofeum Fair Play
Łukasz Kubot - tenisista

Dyplomy Fair Play PKOl w kategorii "Czyn czystej gry"
Marta Bogucka - tenisistka
Jakub Przygoński - sporty motocyklowe
Grzegorz Bielejec, Marek Chmielarski, Mariusz Grudzień - himalaiści

Wyróżnienia indywidualne w kategorii "Całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu"
Halina Aszkiełowicz-Wojno - piłka siatkowa
Wiesław Rudkowski - boks
Sobiesław Zasada - sporty samochodowe

Wyróżnienia w kategorii "Promocja wartości fair play"
Zbigniew Cendrowski
ks. Mirosław Mikulski
Tadeusz Olszański
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
olimpijski.pl
Komentarze (1)
 • dujszebajew Zgłoś komentarz
  O ile pan Sobiesław Zasada był świetnym rajdowcem, najlepszym w historii polskich rajdów a także jednym z najlepszych na świecie bezsprzecznie to o tyle jego późniejsza działalność
  Czytaj całość
  już według mnie tak krystaliczna nie jest także z tą nagrodą trochę bym polemizował..
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×