WTA Praga: Karolina Pliskova wygrała bitwę z Lucie Hradecką i zdobyła czwarty tytuł

Karolina Pliskova pokonała Lucie Hradecką i została triumfatorką turnieju WTA International rozgrywanego na kortach ziemnych w Pradze.

Turniej WTA w Pradze odbył się po raz pierwszy od 2010 roku. Jego triumfatorką została 23-letnia Karolína Plíšková (WTA 14), która w finale pokonała 4:6, 7:5, 6:3 starszą o siedem lat Lucie Hradecką (WTA 74). Młodsza z Czeszek zdobyła czwarty singlowy tytuł w głównym cyklu. W 2013 roku triumfowała w Kuala Lumpur, a w ubiegłym sezonie była najlepsza w Seulu i Linzu. W maju 2014 roku Plíšková była klasyfikowana na 65. miejscu w rankingu, a teraz jest coraz bliżej czołowej 10.
O wyniku I seta przesądziło jedyne przełamanie, jakie Hradecká uzyskała w dziewiątym gemie. W II partii starsza z Czeszek z 2:5 wyrównała na 5:5 po obronie dwóch setboli, ale siedem z dziewięciu kolejnych gemów padło łupem Plíškovej. Hradecká obroniła trzy piłki meczowe i utrzymała podanie na 3:5 w III secie, a w dziewiątym gemie odparła jeszcze jednego meczbola. Piątą okazję Plíšková wykorzystała i wywalczyła tytuł po trwającym godzinę i 53 minutach finale. W cały meczu Hradecká zaserwowała 17 asów, ale też popełniła 10 podwójnych błędów. Plíšková dwa razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała trzy z 11 break pointów. Naliczono jej osiem asów i dwa podwójne błędy. Młodsza z Czeszek zdobyła w sumie o 11 punktów więcej od Hradeckiej (101-90).

Dla Plíškovej był to czwarty trzysetowy mecz w Pradze. Wcześniej napotkała opór ze strony Anniki Beck, Cwetany Pironkowej i Denisy Allertovej. Również dla Hradeckiej był to czwarty trzysetowy pojedynek w tym tygodniu. Wcześniej wyeliminowała Terezę Smitkovą (wróciła z 1:5 w III secie i obroniła cztery meczbole), Klarę Koukalovą i Katerinę Siniakovą. W sumie w Pradze rozegrała osiem meczów, bo zaczynała od kwalifikacji.

Hradecká wciąż pozostaje bez singlowego tytułu w głównym cyklu. Wcześniej przegrała finały w Bad Gastein (2008), Strasburgu i Stambule (2009), Barcelonie (2011), Quebec City (2012) i ponownie w Strasburgu (2013). Największe sukcesy święciła w deblu. Wywalczyła 18 tytułów, w tym dwa wielkoszlemowe (Roland Garros 2011, US Open 2013). Bilans singlowych finałów Plíškovej to teraz 4-5. W sobotę wygrała ona 28. mecz w sezonie (bilans 28-8) i jest pod tym względem liderką, jeśli chodzi o główny cykl. Na drugim miejscu, z 26 zwycięstwami, znajduje się Simona Halep.

Gdyby Hradecká zdobyła w Pradze tytułu, weszłaby do czołowej 50, a tak w najnowszym notowaniu rankingu znajdzie się na 57. miejscu. Plíšková zanotuje awans o jedną pozycję.

W finale gry podwójnej Belinda Bencić i Katerina Siniakova pokonały 6:2, 6:2 Katerynę Bondarenko i Evę Hrdinovą. Dla Szwajcarki to pierwszy tytuł w głównym cyklu, dla Czeszki zaś drugi. W ubiegłym sezonie Siniaková zwyciężyła w Taszkencie wspólnie z Aleksandrą Krunić. Rok temu zaliczyła także finał w Stanfordzie w parze z Paulą Kanią.

J&T Banka Prague Open, Praga (Czechy)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
piątek-sobota, 1-2 maja

finał gry pojedynczej:

Karolína Plíšková (Czechy, 1) - Lucie Hradecká (Czechy, Q) 4:6, 7:5, 6:3

finał gry podwójnej:

Belinda Bencić (Szwajcaria) / Kateřina Siniaková (Czechy) - Kateryna Bondarenko (Ukraina) / Eva Hrdinová (Czechy) 6:2, 6:2

Czy Karolina Pliskova awansuje w tym sezonie do czołowej 10 rankingu WTA?