WTA Madryt: Ana Ivanović w III rundzie, Caroline Garcia lepsza od Karoliny Pliskovej

Ana Ivanović pokonała Elinę Switolinę i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

Ana Ivanović (WTA 7) sezon rozpoczęła od finału w Brisbane, ale później miała problem z wygraniem dwóch meczów z rzędu. Udało się jej to jeszcze w Monterrey (półfinał). Z Australian Open odpadła w I rundzie, podobnie jak w Stuttgarcie, w swoim pierwszym tegorocznym starcie na mączce. Turniej w Madrycie rozpoczęła od trzysetowego spotkania z Alexandrą Dulgheru, a w II rundzie pokonała 6:3, 6:4 Elinę Switolinę (WTA 21). W II secie Serbka wróciła ze stanu 0:2 i podwyższyła na 6-0 bilans meczów z Ukrainką.
W trwającym 81 minut spotkaniu Ivanović popełniła pięć podwójnych błędów, ale też wykorzystała trzy z pięciu break pointów, a sama tylko raz oddała własne podanie. Serbce naliczono 38 kończących uderzeń i 32 niewymuszone błędy. Przy siatce zdobyła dziewięć z 10 punktów. Switolina, która w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Marrakeszu, miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 11 błędów własnych. Kolejną rywalką Ivanović będzie Carla Suarez (WTA 12), która pokonała 6:3, 7:5 Julię Görges (WTA 68). Hiszpanka prowadziła 6:3, 4:1. Niemka poderwała się do walki i wyrównała stan II seta, ale końcówka należała do reprezentantki gospodarzy, która w dwóch ostatnich gemach straciła dwa punkty. Suárez obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama przełamała rywalkę cztery razy.

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 41) pokonała 3:6, 7:6(7), 6:4 Sarę Errani (WTA 15). Rosjanka w II secie obroniła trzy piłki meczowe - po jednej w 10. i 12. gemie oraz w tie breaku przy 6-7. Obie tenisistki zanotowały po siedem przełamań. Włoszka zdobyła o dwa punkty więcej (114-112), ale w III rundzie zagra Pawluczenkowa. O ćwierćfinał moskwianka zmierzy się z Petrą Kvitovą, z którą wygrała trzy z ośmiu dotychczasowych meczów.

Z turniejem pożegnała się Karolína Plíšková (WTA 13), która w sobotę wywalczyła tytuł w Pradze. Czeszka przegrała 2:6, 6:4, 1:6 z Caroline Garcią (WTA 28). W trwającym 93 minuty spotkaniu Francuzka zaserwowała 12 asów i w sumie miała 40 kończących uderzeń przy zaledwie 18 niewymuszonych błędach. Plíšková posłała dziewięć asów, a łącznie naliczono jej 29 piłek wygranych bezpośrednio przy 18 błędach własnych. O ćwierćfinał Garcia zagra z broniącą tytułu Marią Szarapową. Cztery lata temu w II rundzie Rolanda Garrosa Francuzka prowadziła z Rosjanką 6:3, 4:1, by ostatecznie przegrać 6:3, 4:6, 0:6. W pozostałych dwóch meczach Szarapowa oddała Garcii osiem gemów.