ATP Rzym: Almagro postraszył Djokovicia, 11 kwadransów Troickiego z Tomiciem

Novak Djoković powrócił do rywalizacji po triumfie w Monte Carlo i z trudem awansował do III rundy turnieju ATP w Rzymie. Do 1/8 finału nie bez problemów dostał się także Stan Wawrinka.

Rafał Smoliński
Lider rankingu ATP zrezygnował z zeszłotygodniowego startu w Rzymie, by wypocząć i lepiej przygotować się do wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. We wtorek Novak Djoković po raz czwarty zmierzył się z Nicolásem Almagro i choć ani razu nie stracił serwisu, to po raz pierwszy przegrał seta. Po zwycięstwie 6:1 w premierowej odsłonie, w drugiej gra wyrównała się. W tie breaku utytułowany Serb prowadził już 5-2, lecz pięć kolejnych punktów zapisał na swoje konto Hiszpan, który zwieńczył seta świetnym serwisem.
W decydującej części spotkania Djoković cierpliwie wyczekiwał swojej szansy i taką otrzymał w ósmym gemie. Po chwili lider światowych list wykorzystał drugiego meczbola, by zwyciężyć Almagro po dwóch godzinach 6:1, 6:7(5), 6:3. Przeciwnikiem Serba w meczu o ćwierćfinał będzie albo Thomaz Bellucci, albo Roberto Bautista. Brazylijczyk skorzystał we wtorek na niedyspozycji Argentyńczyka Diego Schwartzman, natomiast Hiszpan okazał się w dwóch setach lepszy od swojego rodaka, Marcela Granollersa.Problemy z awansem do III rundy miał mistrz Australian Open 2014, Stan Wawrinka. Szwajcar przegrał pierwszego seta meczu z Juanem Monaco, a w drugiej partii odrobił stratę przełamania, by zwyciężyć ostatecznie 4:6, 6:3, 6:2. - Nigdy nie jest mi łatwo wejść w turniej, a do tego Juan to bardzo niebezpieczny zawodnik na mączce. Jestem szczęśliwy z awansu. Najważniejsze jest, aby wygrywać mecze - stwierdził po meczu Stan.

Rozstawiony z "15" Kevin Anderson rozegrał tylko trzy gemy z Philippem Kohlschreiberem, ponieważ Niemiec skreczował z powodu kontuzji ramienia. Reprezentant RPA może w czwartek spotkać się z Rogerem Federerem, jeśli Szwajcar odprawi w środę Pablo Cuevasa.

Aż 11 kwadransów trwało starcie Viktora Troickiego z Bernardem Tomiciem. Serb miał 15 break pointów, ale wykorzystał tylko trzy z nich. Trzy przełamania zanotował także Australijczyk, dlatego panowie trzykrotnie zagrali tie breaka. Zwycięstwo 7:6(3), 6:7(4), 7:6(4) odniósł ostatecznie Troicki, który w środę spotka się z oznaczonym "11" Feliciano Lopezem. Hiszpan pokonał w I rundzie 6:4, 7:6(4) 20-letniego Nicka Kyrgiosa.

Zwycięstwo w I rundzie odniósł również rozstawiony z "13" Francuz Jo-Wilfried Tsonga, który pokonał Amerykanina Sama Querreya 7:6(6), 6:0. Belg David Goffin przegrał pierwszą partię meczu z Andreą Arnaboldim, ale w dwóch kolejnych nie dał już szans Włochowi. Triumfator US Open 2014, Chorwat Marin Cilić, poległ w pojedynku z Hiszpanem Guillermo Garcią-Lopezem. W II rundzie znalazł się także Ukrainiec Ołeksandr Dołgopołow, który oddał zaledwie pięć gemów Słowakowi Martinowi Klizanowi.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)

I runda gry pojedynczej:

Feliciano López (Hiszpania, 11) - Nick Kyrgios (Australia) 6:4, 7:6(4)
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 13) - Sam Querrey (USA) 7:6(6), 6:0
Roberto Bautista (Hiszpania, 14) - Marcel Granollers (Hiszpania) 6:1, 6:3
Guillermo García-López (Hiszpania) - Marin Čilić (Chorwacja, 9) 6:4, 6:3
Thomaz Bellucci (Brazylia, Q) - Diego Schwartzman (Argentyna, Q) 6:4, 4:3 i krecz
Viktor Troicki (Serbia) - Bernard Tomic (Australia) 7:6(3), 6:7(4), 7:6(4)
David Goffin (Belgia) - Andrea Arnaboldi (Włochy, Q) 5:7, 6:2, 6:1
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, Q) - Martin Kližan (Słowacja) 6:4, 6:1