WTA Strasburg: Katarzyna Piter w finale eliminacji

Katarzyna Piter pokonała Francoise Abandę i awansowała do finału eliminacji we francuskim Strasburgu. Polka jeszcze nie poznała rywalki, z którą powalczy o turniej główny.
Karolina Konstańczak

Katarzyna Piter rozpoczynała bieżący sezon na 175. miejscu w kobiecym zestawieniu. Nasza reprezentantka kilkakrotnie próbowała swoich sił w eliminacjach do imprez rangi WTA i Wielkiego Szlema, jednak bez powodzenia. Najbliższa sukcesu była w Australian Open, bowiem dopiero w decydującej rundzie przegrała z Anną Tatiszwili. W turniejach ITF Polka zaliczyła jeden półfinał i jeden ćwierćfinał. Obecnie Piter zajmuje odległe 219. miejsce w rankingu.

Urodzona w Poznaniu zawodniczka zdecydowała się na występ w kwalifikacjach do turnieju organizowanego na kortach ziemnych w Strasburgu. Pierwszą rywalką naszej zawodniczki była 18-letnia Francoise Abanda, która zajmuje 246. miejsce w kobiecym zestawieniu. Zdecydowanie największym dotychczasowym sukcesem Kanadyjki było przejście eliminacji do ubiegłorocznego US Open. Wówczas w meczu otwarcia zatrzymała ją Niemka Sabina Lisicka. Ponadto zdołała pokonać Irinę-Camelię Begu w rozgrywkach Pucharu Federacji.

Piter bardzo dobrze rozpoczęła piątkowe starcie i z przewagą aż dwóch przełamań odskoczyła na 5:1. Nasza zawodniczka miała spore kłopoty z zamknięciem partii i uciekły jej dwa gemy, natomiast w trzecim Abanda miała okazje na utrzymanie serwisu. Ostatecznie poznaniance udało się wykorzystać czwartą piłkę setową i po 47 minutach wygrała 6:3.

W drugiej odsłonie Kanadyjka ruszyła do ataku i już na początku przełamała Polkę, jednak ta szybko się odgryzła i wyrównała na 1:1. Decydującym momentem tej partii, jak i całego meczu był szósty gem, w którym Piter bez utraty punktu odebrała podanie rywalce. Reprezentantka naszego kraju utrzymała dystans do końca i po godzinie i 21 minutach zwyciężyła 6:3, 6:3.

W finale eliminacji notowana na 219. miejscu tenisistka spotka się albo z Kanadyjką Gabrielą Dabrowski, albo z Francuzką Iriną Ramialison.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)