Roland Garros: Paula Kania na ostatniej prostej do głównej drabinki

Paula Kania awansowała do finałowej fazy eliminacji wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2015. W czwartkowe przedpołudnie polska tenisistka okazała się lepsza od reprezentantki gospodarzy.

Rafał Smoliński
W II rundzie eliminacji Paula Kania (WTA 162) spotkała się z Chloe Paquet (WTA 386), która otrzymała od organizatorów dziką kartę. W 2011 roku obie panie zmierzyły się ze sobą w zawodach ITF rozgrywanych na halowych kortach ziemnych w Amiens i wówczas sosnowiczanka zwyciężyła 6:2, 7:5.
Czwartkowy pojedynek 22-letnia Polka rozpoczęła znakomicie. Już w trzecim gemie wykorzystała czwartego break pointa i objęła prowadzenie. Kania dobrze serwowała, Paquet była w stanie ugrać przy jej podaniu maksymalnie dwa punkty. W siódmym gemie sosnowiczanka uzyskała drugiego breaka, a po zmianie stron pewnie zwieńczyła seta przy premierowej okazji.W drugim secie wszystko początkowo układało się po myśli Kani. Już w gemie otwarcia nasza tenisistka miała trzy break pointy, ale jej 20-letnia przeciwniczka wybroniła się. W piątym gemie Paquet straciła serwis do zera, po czym Polka wyszła na 4:2 i miała nawet okazję na kolejne przełamanie. Wówczas do ataku ruszyła jednak Amerykanka, która błyskawicznie odrobiła stratę, by w 10. gemie wykorzystać przy podaniu naszej reprezentantki trzeciego setbola.

Zwyciężczynię meczu wyłonić musiała zatem trzecia partia, na początku której obie panie miały problemy z utrzymaniem serwisu. Tenisistka z Sosnowca uzyskała wówczas przewagę przełamania. W piątym gemie mogła jeszcze powiększyć prowadzenie, lecz tym razem Francuzka wygrała podanie. Paquet starała się odrobić stratę, lecz nie było jej dane wypracować w tym secie choćby jednego break pointa. W 10. gemie Kania wykorzystała premierowego meczbola i po 140 minutach triumfowała ostatecznie 6:2, 4:6, 6:4.

Rywalką Kani w piątkowym finale kwalifikacji międzynarodowych mistrzostw Francji będzie Jessica Pegula (WTA 381), która w czwartek pokonała Rosjankę Wiktorię Kan (WTA 327) 7:6(4), 6:2. Polka i 21-letnia Amerykanka zmierzą się ze sobą po raz pierwszy na zawodowych kortach, a zwyciężczyni tego starcia zadebiutuje w głównej drabince Rolanda Garrosa.

Losowanie drabinki singla pań i panów odbędzie się w piątek o godz. 11:30. Pewne miejsce w turnieju głównym mają na bazie rankingu Agnieszka Radwańska, Magda Linette i Jerzy Janowicz.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w eliminacjach singla kobiet 432 tys. euro
czwartek, 21 maja

II runda eliminacji gry pojedynczej:

Paula Kania (Polska) - Chloé Paquet (Francja, WC) 6:2, 4:6, 6:4

Roland Garros: Donaldson i Ymer grają dalej, porażka Zvereva. Blamaż Albota w tie breaku

Jakim wynikiem zakończy się mecz Pauli Kani z Jessicą Pegulą?