WTA Nottingham: Spóźniona pogoń Pauli Kani, turniej główny nie dla Polki

Paula Kania przegrała z Ałłą Kudriawcewą i nie awansowała do głównej drabinki turnieju WTA International rozgrywanego na kortach trawiastych w Nottingham.

W poprzednich dwóch rundach Paula Kania (WTA 130) wyeliminowała Gabrielę Dabrowski i Yafan Wang. W poniedziałek Polka przegrywała 3:6, 0:5 z Ałłą Kudriawcewą (WTA 118). Ruszyła w pogoń i udało się jej wyrównać na 5:5 stan II seta, a w tie breaku miała nawet piłkę setową. Ostatecznie sosnowiczanka uległa Rosjance 3:6, 6:7(6) i nie zagra w głównej drabince singla turnieju WTA International w Nottingham.
W gemie otwarcia I seta Kania oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy. W czwartym gemie Kudriawcewa od 15-40 zdobyła cztery punkty, m.in. popisując się pięknym dropszotem. Przy 3:2 Rosjance nie udało się uratować przed stratą serwisu (wpakowała bekhend w siatkę). Przy 3:3 sosnowiczanka nie wykorzystała prowadzenia 40-15. Dwa break pointy obroniła, ale przy trzecim wyrzuciła forhend. W dziewiątym gemie Kudriawcewa zmarnowała pierwszego setbola. Drugą piłkę setową Kania próbowała obronić akcją serwis-wolej, ale Rosjanka była czujna i zakończyła seta precyzyjnym minięciem. Głęboki kros bekhendowy wymuszający błąd dał Kudriawcewej przełamanie na sucho w drugim gemie II seta. Rosjanka prowadziła 4:0, po tym jak Kania po raz drugi z rzędu oddała serwis do zera. Minięciem bekhendowym po linii Polka odebrała rywalce podanie i zbliżyła się na 2:5. Seria niewymuszonych błędów kosztowała Kudriawcewą stratę serwisu w dziewiątym gemie. Sosnowiczanka wróciła z 15-30 i wygrywającym serwisem wyrównała na 5:5. Rosjanka odparła break pointa ostrym krosem forhendowym i odzyskała prowadzenie. W tie breaku Kania miała piłkę setową, ale przestrzeliła return. Dwa błędy forhendowe Polki pozwoliły Kudriawcewej zakończyć mecz.

W trwającym godzinę i 45 minut spotkaniu Kania zgarnęła tylko 12 z 29 punktów przy swoim drugim podaniu. Polka wykorzystała trzy z sześciu break pointów, ale sama dała się przełamać pięć razy. Kudriawcewa zdobyła łącznie o osiem punktów więcej od sosnowiczanki (79-71).

Było to drugie spotkanie obu tenisistek w sezonie. W kwalifikacjach do Rolanda Garrosa lepsza była Kania. W ubiegłym sezonie w Wimbledonie Polka zanotowała wielkoszlemowy debiut. Kudriawcewa w 2008 roku na trawiastych kortach w All England Club osiągnęła IV rundę. Wyeliminowała wtedy m.in. swoją słynną rodaczkę Marię Szarapową. Rosjanka w tym sezonie już jeden start na trawie zanotowała. W ubiegłym tygodniu osiągnęła finał turnieju ITF w Eastbourne.

W głównej drabince singla turnieju w Nottingham wystąpią dwie polskie tenisistki: rozstawiona z numerem pierwszym Agnieszka Radwańska oraz Magda Linette. W grze podwójnej wystąpią Kania (z Janette Husárovą) i Alicja Rosolska (z Gabrielą Dabrowski).

Aegon Open Nottingham, Nottingham (Wielka Brytania)