WTA Cincinnati: Serena Williams wygrała 16. trzysetowy mecz w sezonie, Switolina w półfinale

Serena Williams pokonała Anę Ivanović i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Cincinnati.

W ubiegłym sezonie Serena Williams i Ana Ivanović zmierzyły się aż pięć razy, w tym w finale w Cincinnati (6:4, 6:1 dla Amerykanki). W piątek doszło do ich pierwszej konfrontacji w 2015 roku. Liderka rankingu odrodziła się, gdy przegrywała 0-1 oraz miała stratę przełamania w II partii, a następnie wróciła z 0:2 w III secie i zwyciężyła 3:6, 6:4, 6:2. Williams wygrała już 16. trzysetowy mecz w sezonie (bilans 16-1). To już 11. spotkanie, w którym odrodziła się po przegraniu I partii. Jako jedyna na pełnym dystansie pokonała ją w ubiegłym tygodniu Belinda Bencić.
W gemie otwarcia I seta Williams popisała się dwoma returnami (przy jednym pomogła jej taśma) i uzyskała przełamanie. Po chwili Amerykanka oddała podanie wyrzucając forhend. Fantastycznym forhendem po linii Ivanović (WTA 9) wykorzystała break pointa na 3:1. Serbka mogła podwyższyć na 5:1, ale zepsuła return. Świetna akcja zwieńczona drajw wolejem pozwoliła Williams odrobić stratę w siódmym gemie. Po chwili liderka rankingu oddała podanie podwójnym błędem. Ivanović nie wypuściła takiej okazji z rąk i seta zakończyła efektownym krosem bekhendowym. W drugim gemie II seta Ivanović oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy i wyrzucając forhend. Błąd forhendowy kosztował Williams stratę serwisu w piątym gemie. Przy 3:3 Amerykanka odparła pierwszego break pointa wygrywającym serwisem, a drugiego zmarnowała Serbka psując return. Liderka rankingu ostatecznie jednak oddała podanie podwójnym błędem. W ten sposób Ivanović z 0:3 wyszła na 4:3, ale nie udało się jej podwyższyć prowadzenia. Williams wyrównała na 4:4 popisując się m.in. świetnym stop wolejem, a następnie zdobyła dwa kolejne gemy. Dwie piłki setowe zmarnowała prostymi błędami, a trzecią obroniła Serbka kombinacją bekhendu i forhendu wymuszającego błąd. Set dobiegł końca, gdy liderka rankingu po zagraniu ostrego krosa poszła do siatki, a Ivanović wyrzuciła bekhend.

W gemie otwarcia III partii Williams obroniła pierwszego break pointa asem, ale przy drugim wpakowała forhend w siatkę. W czwartym gemie liderka rankingu odrobiła stratę przełamania głębokim krosem bekhendowym wymuszającym błąd. Świetna akcja z krótkim krosem forhendowym przyniosła Amerykance przełamanie na 4:2. Trzy niewymuszone błędy Serbki, w tym podwójny, sprawiły, że Williams miała trzy piłki meczowe w ósmym gemie. Przy drugiej z nich Ivanović popełniła 11 podwójny błąd.

W trwającym godzinę i 49 minut spotkaniu różnicę zrobił serwis w ważnych momentach. Williams zaserwowała o 11 asów więcej (13-2) i popełniła o dwa podwójne błędy mniej niż rywalka (9-11). Amerykanka sześć razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała osiem z 15 break pointów. Naliczono jej 35 kończących uderzeń i 36 niewymuszonych błędów. Ivanović miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki. Williams podwyższyła na 9-1 bilans meczów z Serbką. Jedynej porażki doznała w ubiegłym sezonie w IV rundzie Australian Open.

Williams wygrała 46. mecz w sezonie (bilans 46-2). W półfinale zmierzy się z Eliną Switoliną (WTA 20), która pokonała 6:4, 2:6, 6:0 Lucie Safarovą (WTA 6). Czeszka posłała 31 kończących uderzeń, ale popełniła aż 50 niewymuszonych błędów. Ukraince zanotowano 18 piłek wygranych bezpośrednio i 18 błędów własnych. 20-latka z Charkowa po raz drugi w karierze zagra w półfinale turnieju rangi Premier 5 (po Wuhan 2014). Odniosła ona czwarte w karierze zwycięstwo dla rywalką z czołowej 10. Wcześniej pokonała dwie inne leworęczne tenisistki, Petrę Kvitovą i dwa razy Andżelikę Kerber. Dla Šafářovej był to pierwszy ćwierćfinał od czasu Rolanda Garrosa, który osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy finał w singlu.

W sobotę Williams powalczy o 86. singlowy finał w karierze. Ze Switoliną do tej pory mierzyła się dwa razy. W 2012 roku w Pucharze Federacji oddała Ukraince trzy gemy, a w tegorocznym Australian Open Amerykanka zwyciężyła w trzech setach, decydującą partię wygrywając do zera. 20-latka z Charkowa zagra o swój czwarty singlowy finał w głównym cyklu. Zdobyła trzy tytuły rangi International (Baku 2013 i 2014, Marrakesz 2015).

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)