ATP Metz: Stan Wawrinka wycofał się z powodu urazu, Tsonga z trudem pokonał Mahuta

Najwyżej rozstawiony w turnieju w Metz Stan Wawrinka wycofał się z rywalizacji z powodu kontuzji kostki. W półfinale francuskiej imprezy zameldowali się faworyci gospodarzy, Gilles Simon i Jo-Wilfried Tsonga.

Rafał Smoliński

- Muszę się wycofać, ponieważ w czwartkowym meczu z Dustinem Brownem skręciłem kostkę przy prowadzeniu 5:4 w pierwszym secie. Przez cały mecz odczuwałem ból, ale z mocno zabandażowaną nogą byłem w stanie grać. Jednak po wieczornych zabiegach i porannych testach uznałem, że dalsza gra będzie dla mnie zbyt ryzykowna. Zamierzam skonsultować się z lekarzem, czy będę mógł występować w najbliższych tygodniach - poinformował Stan Wawrinka.

Dwukrotny triumfator zawodów wielkoszlemowych miał się w piątkowym ćwierćfinale zmierzyć z Philippem Kohlschreiberem, lecz Niemiec w wyniku kontuzji Szwajcara otrzymał walkowera. Na jego drodze do finału stanie w sobotę Jo-Wilfried Tsonga, który przegrał premierową odsłonę meczu z Nicolasem Mahutem, ale był lepszy w dwóch kolejnych partiach. Rozstawiony z "trójką" Francuz męczył się z rodakiem przez dwie godziny i 23 minuty, a w trzecim secie powrócił ze stanu 1:3, zanim triumfował ostatecznie 6:7(6), 6:3, 7:5.

Problemów z awansem do półfinału nie miał za to inny faworyt gospodarzy, Gilles Simon, który w Metz triumfował dwukrotnie. Rozstawiony z drugim numerem reprezentant Trójkolorowych spotkał się w piątek z Gillesem Mullerem, który w swoim stylu posłał 12 asów, lecz nie wykorzystał żadnego z czterech break pointów. Luksemburczyk dał się przełamać w każdym secie i po 77 minutach przegrał 4:6, 4:6.

Simon w sobotnim półfinale zmierzy się z grającym z "szóstką" Martinem Klizanem, który po wyrównanym, trzysetowym boju wyeliminował z turnieju Guillermo Garcię-Lopeza. Niepokonany w tegorocznym Pucharze Davisa Słowak zwyciężył rozstawionego z numerem czwartym Hiszpana 4:6, 6:3, 7:6(4), dzięki czemu osiągnął premierowy półfinał rangi ATP World Tour w obecnym sezonie.

Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 5/WC) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 1) walkower
Martin Kližan (Słowacja, 6) - Guillermo García-López (Hiszpania, 4) 4:6, 6:3, 7:6(4)