WTA Tiencin: Porażka Eliny Switoliny, ekspresowy awans Kristiny Mladenović

Ukrainka Elina Switolina przegrała w dwóch setach z Rosjanką Jeleną Wiesniną w I rundzie turnieju WTA International odbywającego się na kortach twardych w Tiencinie (Chiny).

Elina Switolina (WTA 21) w tegorocznym Rolandzie Garrosie osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Później Ukrainka tylko w dwóch turniejach doszła dalej niż do III rundy (półfinały w Stanfordzie i Cincinnati). W Tiencinie w I rundzie przegrała 2:6, 4:6 z Jeleną Wiesniną (WTA 115). W II secie Switolina nie wykorzystała prowadzenia 4:2. W trwającym 88 minut spotkaniu zdobyła tylko 11 z 24 punktów przy swoim drugim podaniu oraz zmarnowała cztery z pięciu break pointów. Było to drugie spotkanie obu tenisistek. W ubiegłym sezonie w Rzymie również lepsza była Wiesnina.

Kristina Mladenović (WTA 27) rozbiła 6:0, 6:1 Fangzhou Liu (WTA 168). W trwającym 46 minut meczu Francuzka zaserwowała cztery asy i zdobyła 16 z 18 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Nie broniła żadnego break pointa, a sama wykorzystała sześć z 14 szans na przełamanie. Chinka przy swoim drugim serwisie zgarnęła tylko siedem z 22 punktów. Mladenović po awansie do ćwierćfinału tegorocznego US Open zadebiutowała w czołowej 30 rankingu.

Teliana Pereira (WTA 46) wróciła z 1:3 w I secie i wygrała 7:5, 6:2 z Nao Hibino (WTA 78). W ciągu 87 minut Brazylijka wykorzystała sześć z 11 break pointów. Obie tenisistki w tym sezonie zdobyły pierwsze tytuły w głównym cyklu. Pereira triumfowała w Bogocie i Florianopolis, a Hibino zwyciężyła w Taszkencie.

Broniąca tytułu Alison Riske (WTA 91) pokonała 6:0, 6:4 Xinyun Han (WTA 157). Amerykanka zgarnęła 28 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. W konfrontacji dwóch reprezentantek gospodarzy, Qiang Wang (WTA 104) wygrała 7:5, 6:4 z Yuxuan Zhang (WTA 219). W II rundzie Chinka będzie rywalką zwyciężczyni meczu Agnieszka Radwańska - Olga Sawczuk, który rozegrany zostanie we wtorek (początek około godz. 11:00 czasu polskiego).

Jewgienija Rodina (WTA 84) pokonała 7:5, 6:3 Saisai Zheng (WTA 76). Rosjanka popełniła sześć podwójnych błędów, ale też wykorzystała wszystkie pięć okazji na przełamanie rywalki.

Do głównej drabinki awansowała Nicole Vaidisova (WTA 270), która przeszła trzystopniowe eliminacje i w I rundzie zmierzy się z Chinką Ying-Ying Duan (WTA 123). Była siódma rakieta globu po raz trzeci zagra w turnieju WTA, od momentu wznowienia kariery pod koniec ubiegłego roku. W marcu przeszła kwalifikacje w Monterrey i uległa Anie Ivanović. W Miami wystąpiła dzięki dzikiej karcie. Po wyeliminowaniu Tímei Babos, w II rundzie urwała seta Simonie Halep.