ATP Paryż: Paire pokonał Monfilsa w meczu showmenów, pewne wygrane Dimitrowa i Tomicia

Benoit Paire wygrał w I rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu z Gaelem Monfilsem, mimo że przegrywał ze stratą seta oraz dwóch przełamań. W poniedziałek wygrali także m.in. Grigor Dimitrow i Dominic Thiem.

Marcin Motyka

Na ten mecz czekała cała tenisowa Francja. Benoit Paire i Gael Monfils to tenisiścinieobliczalni, którzy są w stanie wspiąć się na wyżyny i grać w tenisa w sposóbnatchniony, ale też potrafią doznać niewytłumaczalnej zapaści. I właśnie toprzytrafiło się Paire'owi, który w pewnym momencie stracił 15 punktów z rzędu iprzegrywał 2:6, 0:4. Tenisista z Awinionu zdołał jednak odrobić stratę. Co więcej,zakończył cały mecz zwycięstwem 2:6, 7:6(7), 6:4.

- Moja grała była zła. Popełniałemwiele błędów. Przy stanie 2:6, 0:4chciałem zniszczyć rakietę, ale niezrobiłem tego, bo nie chciałemzostać wygwizdany jak w zeszłymroku. Krok po kroku wracałem dotego meczu. Rozluźniłem się izacząłem grać bardziej agresywnie -wyjaśniał Paire, który w II rundziezagra z innym Francuzem, GillesemSimonem.

Po porażce w Walencji FabioFognini powiedział, że w Paryżunie zagra. Włoch zmienił zdanie iostatecznie pojawił się w hali Bercy,ale tylko po to, aby odbębnić kolejny turniej. W spotkaniu I rundy z Bernardem Tomiciem ugrał zaledwie pięć gemów. W ciągu 56 minut gryAustralijczyk zaserwował sześć asów, zagrał 17 uderzeń kończących i wykorzystałcztery z dziesięciu break pointów. Rywalem Tomicia w II rundzie będzie Stan Wawrinka, którego pokonał cztery lata temu w Pucharze Davisa.

Grigor Dimitrow nie miał najmniejszych kłopotów, by uporać się z Pablo Carreno.Bułgar posłał pięć asów i 16 winnerów, ani razu nie dał się przełamać, wykorzystałcztery z sześciu piłek na breaka i po 67 minutach awansował do II rundy, w którejzmierzy się z Marinem Ciliciem, turniejową "12".

Dominic Thiem drugi raz w karierze zmierzył się z Adrianem Mannarino i drugi raz zwyciężył w trzech setach. Tym razem 6:2, 5:7, 6:2. - Rozpocząłem bardzo dobrze. Pewnie wygrałem pierwszego seta, ale w drugim to Adrian był lepszy. W trzecim szybko go przełamałem i poczułem się komfortowo - skomentował Thiem, który o III rundę powalczy z Kevinem Andersonem.

Pogromca z eliminacji Jerzego Janowicza, Aljaz Bedene, pierwszy raz w od kwietnia zeszłego roku i turnieju w Miami wygrał mecz w głównej drabince imprezy ATP World Tour Masters 1000. W poniedziałek Brytyjczyk ograł w dwóch setach Marcela Granollersa, który także musiał rywalizować w kwalifikacjach.

Ołeksandr Dołgopołow przerwał serię siedmiu porażek z rzędu i w poniedziałek wygrał 6:3, 7:6(4) z Jiřím Veselým. Ukrainiec (dziesięć asów, 83 proc. punktów wygranych po trafionym pierwszym podaniu, aż 31 zagrań kończących i 17 niewymuszonych błędów) w 1/16 finału BNP Paribas Masters stanie naprzeciw Davida Ferrera, mistrza tego turnieju sprzed trzech lat.

Z kolei triumfator dwóch ostatnich edycji, Novak Djoković, na otwarcie swoich tegorocznych występów w hali Bercy zagra z Thomazem Belluccim, z którym ma bilans 4-0. Brazylijczyk w I rundzie pokonał 6:4, 6:4 "szczęśliwego przegranego z kwalifikacji", Tejmuraza Gabaszwilego.

Premierowego rywala poznał również Roger Federer. Szwajcar, zwycięzca paryskich zawodów z 2011 roku, skonfrontuje swe siły z Andreasem Seppim, z którym grał dotychczas 13-krotnie i przegrał tylko raz - w tegorocznym Australian Open. W poniedziałek Włoch wyeliminował Pablo Cuevasa.

Dusan Lajović sprawił w smutek paryską publiczność, wygrywając 7:5, 6:3 z Nicolasem Mahutem. - Czuję frustrację, ponieważ nie zagrałem tak, jakbym chciał. Moje ataki przy siatce były nieskuteczne. Może miało to związek z kortem. Nigdy w Bercy nie grałem na tak wolnej nawierzchni - mówił Francuz. Tymczasem serbski kwalifikant w II rundzie zagra z Davidem Goffinem.

W poniedziałek zwycięstwo wywalczył także Leonardo Mayer. Argentyńczyk odprawił z kwitkiem Martina Klizana, w ciągu 78 minut zapisując na swoim koncie pięć asów, 20 uderzeń kończących i trzy przełamania.

Andreas Seppi (Włochy) - Pablo Cuevas (Urugwaj) 7:5, 6:3
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) - Jiří Veselý (Czechy) 6:3, 7:6(4)
Leonardo Mayer (Argentyna) - Martin Kližan (Słowacja) 6:4, 6:3
Thomaz Bellucci (Brazylia) - Tejmuraz Gabaszwili (Rosja, LL) 6:4, 6:4
Aljaž Bedene (Wielka Brytania, Q) - Marcel Granollers (Hiszpania, Q) 7;5, 7:6(4)
Dušan Lajović (Serbia, Q) - Nicolas Mahut (Francja, WC) 7:5, 6:3

wolne losy: Novak Djoković (Serbia, 1); Andy Murray (Wielka Brytania, 2); Roger Federer (Szwajcaria, 3); Stan Wawrinka (Szwajcaria, 4); Tomáš Berdych (Czechy, 5); Kei Nishikori (Japonia, 6); Rafael Nadal (Hiszpania, 7); David Ferrer (Hiszpania, 8); Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 9); Richard Gasquet (Francja, 10); Kevin Anderson (RPA, 11); Marin Čilić (Chorwacja, 12); John Isner (USA, 13); Gilles Simon (Francja, 14); Feliciano López (Hiszpania, 15); David Goffin (Belgia, 16)