Puchar Federacji: Tytuły Rosji i Czech w XXI wieku

Rosja 2005

Na kortach Rolanda Garrosa doszło do powtórki finału z 2004 roku i ponownie lepsza okazała się Rosja. Znów o losach tytułu zadecydował debel. To nie był udany weekend dla Amelie Mauresmo i Anastazji Myskiny. W sobotę w ich bezpośredniej konfrontacji lepsza okazała się Francuzka. Dzień później przegrała ona z Jeleną Dementiewą. Tytuł mogła Rosji zapewnić Myskina, która jednak w pojedynku z Mary Pierce nie wykorzystała prowadzenia 6:4, 4:1.

Bohaterką finału została Jelena Dementiewa, która wygrała dwa singlowe pojedynki oraz zdobyła decydujący punkt w parze z Dinarą Safiną. W pierwszym secie deblowej potyczki Rosjanki uzyskały przewagę przełamania, ale Mauresmo i Pierce wyrównały na 3:3. Francuzki jednak ponownie oddały podanie, a seta forhendem zakończyła Safina. Na otwarcie drugiej partii reprezentantki Trójkolorowych straciły serwis, ale zdobyły sześć kolejnych gemów. Piłkę setową wolejem wykorzystała Mauresmo. O wyniku trzeciego seta rozstrzygnęło przełamanie w ósmym gemie. Safina wytrzymała napięcie, gdy serwowała przy 5:3. Triumf Rosji, tuż przed nastaniem zmroku, stał się faktem, gdy Mauresmo wyrzuciła return.

Szamil Tarpiszczew przeszedł do historii jako pierwszy kapitan, który w jednym roku wygrał Puchar Davisa i Puchar Federacji. Rosja w drodze po tytuł, oprócz Francji, pokonała po 4-1 Włochy i USA. W 2004 i 2005 roku Myskina triumfowała z drużyną jako tenisistka. Teraz pełni ona funkcję kapitana rosyjskiej ekipy (debiutowała w lutym 2014 roku w meczu z Australią).

Francja - Rosja 2:3, Roland Garros, Paryż (Francja)
finał Grupy Światowej, kort ziemny
sobota-niedziela, 17-18 września 2005

Gra 1.: Mary Pierce - Jelena Dementiewa 6:7(1), 6:2, 1:6
Gra 2.: Amélie Mauresmo - Anastazja Myskina 6:4, 6:2
Gra 3.: Amélie Mauresmo - Jelena Dementiewa 4:6, 6:4, 2:6
Gra 4.: Mary Pierce - Anastazja Myskina 4:6, 6:4, 6:2
Gra 5.: Amélie Mauresmo / Mary Pierce - Jelena Dementiewa / Dinara Safina 4:6, 6:1, 3:6