ATP Ad-Dauha: Zaskakująca porażka Feliciano Lopeza

Daniel Munoz de la Nava nigdy nie był wirtuozem gry w tenisa na kortach twardych, ale w poniedziałek sprawił ogromną niespodziankę i wyeliminował Feliciano Lopeza w I rundzie turnieju ATP World Tour 250 w katarskiej Ad-Dausze.

Rafał Smoliński
PAP/EPA Ahmad Yusni / PAP/EPA Ahmad Yusni

Leworęczny Feliciano Lopez został w zawodach Qatar ExxonMobil Open rozstawiony z piątym numerem. Nie przeszkodziło to jednak 33-letniemu Danielowi Munozowi de la Navie w odniesieniu największego zwycięstwa w karierze. Młodszy z Hiszpanów powrócił ze stanu 0-1 w setach i po 145 minutach pokonał rodaka 3:6, 7:6(4), 7:5. Lopez w swoim stylu posłał 24 asy, ale z dziewięciu break pointów wykorzystał tylko jeden.

Munoz cieszył się w poniedziałek z pierwszego zwycięstwa w głównym cyklu od 2013 roku (Delray Beach). Doświadczony Hiszpan zajmuje obecnie 75. pozycję w rankingu ATP, co jest wynikiem znakomitych rezultatów w challengerach. Pochodzący z Madrytu zawodnik bardzo rzadko grał w imprezach ATP World Tour (jego łączny bilans w singlu wynosi teraz 7-15), ale z rywalami z Top 80 nie przegrał żadnej z trzech konfrontacji. W II rundzie turnieju w Ad-Dausze na jego drodze stanie Brytyjczyk Kyle Edmund, aktualnie 102. rakieta globu.

Holender Robin Haase pokonał rosyjskiego kwalifikanta Asłana Karacewa 5:7, 6:1, 7:5 i we wtorek przekona się, czy jego przeciwnikiem będzie Rafael Nadal. Hiszpan rozpocznie występ w Katarze od pojedynku z rodakiem Pablo Carreno. Do II rundy awansował również w poniedziałek Andriej Kuzniecow, który w dwóch setach zwyciężył Turka Marsela İlhana 6:2, 6:4. Rosjanin o miejsce w ćwierćfinale powalczy albo z oznaczonym "szóstką" Włochem Andreasem Seppim, albo z Litwinem Ricardasem Berankisem.

Qatar ExxonMobil Open, Ad-Dauha (Katar)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 1,1 mln dolarów
poniedziałek, 4 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Daniel Munoz de la Nava (Hiszpania) - Feliciano Lopez (Hiszpania, 5) 3:6, 7:6(4), 7:5
Andriej Kuzniecow (Rosja) - Marsel Ilhan (Turcja, WC) 6:2, 6:4
Robin Haase (Holandia) - Asłan Karacew (Rosja, Q) 5:7, 6:1, 7:5