ATP Auckland: Fognini i Querrey obronili meczbole, Paire zasmucił gospodarzy

Sam Querrey obronił pięć piłek meczowych w pojedynku I rundy turnieju ATP w Auckland z Aljazem Bedene. Równie trudną przeprawę ma za sobą Fabio Fognini, który oddalił dwa meczbole i dopiero po tie breaku trzeciego seta wygrał z Joao Sousą.

Marcin Motyka

Drugi dzień turnieju ASB Classic stał pod znakiem złej pogody. Gry miały wystartować o godzinie 12:15 lokalnego czasu, ale z powodu opadów deszczu tenisiści rozpoczęli rywalizację po 18:00. Mimo tak sporego opóźnienia wszystkie zaplanowane na wtorek mecze singlowe zostały rozegrane, odwołano natomiast pojedynki deblowe.

Na triumf swojego reprezentanta w Auckland nowozelandzcy kibice czekają od 1985 roku, kiedy to najlepszy w ASB Classic okazał się Carl Lewis. I będą musieli poczekać co najmniej jeszcze rok. Ostatni w turnieju tenisista z Nowej Zelandii, Michael Venus, w meczu z Benoitem Paire'em miał swoje szanse, włącznie z piłką setową w drugim secie, ale przegrał z Francuzem 4:6, 6:7(4).

Paire, ubiegłotygodniowy półfinalista singla i finalista debla zawodów w Madrasie, w ciągu 86 minut gry zaserwował 11 asów, ani razu nie został przełamany oraz wykorzystał jednego z dwóch break pointów. W II rundzie rozstawiony z numerem piątym Francuz zmierzy się z Lukasem Rosolem, którego pokonał przed tygodniem. We wtorek Czech wyeliminował Guillermo Garcię-Lopeza.

Aljaz Bedene był o krok od pokonania Sama Querreya. Brytyjczyk wygrał pierwszego seta w tie breaku 7-5, a w drugim także doprowadził do rozstrzygającej rozgrywki, w której miał aż pięć meczboli, lecz nie wykorzystał żadnego z nich i przegrał 10-12. W trzeciej partii, po rozegraniu trzech gemów, Bedene skreczował z powodu kontuzji nogi. Tym samym to Querrey o ćwierćfinał powalczy z Johnem Isnerem, turniejową "trójką".

Piłek meczowych we wtorek musiał bronić także Fabio Fognini. Włoch dwoma fenomenalnymi zagraniami z głębi kortu oddalił dwa meczbole dla João Sousa w dziesiątym gemie trzeciego seta i pokonał Portugalczyka po godzinie i 55 minutach 6:4, 2:6, 7:6(3). Fognini, który podwyższył na 3-1 bilans bezpośrednich konfrontacji z Sousą, w 1/8 finału stanie naprzeciw kwalifikanta, Thiemo de Bakkera.

Już w I rundzie z ASB Classic pożegnał się zeszłoroczny mistrz, Jiří Veselý. Czech, który przed rokiem w Auckland zdobył pierwszy i jak na razie jedyny tytuł w głównym cyklu, przegrał 3:6, 5:7 z Roberto Bautistą. Kolejnym przeciwnikiem oznaczonego numerem ósmym Hiszpana będzie Donald Young, ćwierćfinalista z Auckland sprzed 12 miesięcy.

Premierowym rywalem rozstawionego z numerem drugim Jo-Wilfrieda Tsongi będzie natomiast Philipp Kohlschreiber, który w niemieckich derbach okazał się lepszy od Benjamina Beckera. Środowy mecz będzie ich dziewiątym starciem w głównym cyklu. Osiem poprzednich wygrał Tsonga, łącznie tracąc trzy sety, a Niemiec triumfował tylko w nieistniejącym już Drużynowym Pucharze Świata.