WTA Dubaj: Sara Errani i Barbora Strycova zmierzą się w sobotnim finale

Włoszka Sara Errani pokonała Ukrainkę Elinę Switolinę i awansowała do finału turnieju WTA Premier rozgrywanego w Dubaju.

W 2013 roku Sara Errani wystąpiła w Dubaju w finale i przegrała wówczas z Petrą Kvitovą. Włoszka była wtedy siódmą rakietą globu. Teraz jest klasyfikowana na 22. pozycji i będzie miała drugą szansę, aby wywalczyć tytuł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W piątek w półfinale pokonała 6:4, 6:4 Elinę Switolinę (WTA 21). W drugim secie Errani wróciła ze stanu 1:3.

W trwającym godzinę i 51 minut spotkaniu Włoszka wykorzystała pięć z 14 break pointów i zdobyła o 10 punktów więcej od rywalki (77-67). Errani posłała 12 kończących uderzeń i popełniła 31 niewymuszonych błędów. Switolinie naliczono 20 piłek wygranych bezpośrednio i 51 pomyłek.

- W takich warunkach gra się trudno. Jest gorąco, a Elina mało psuła jako pierwsza. Musiałam być zatem skoncentrowana na każdym punkcie - powiedziała Errani. - Dla mnie to zawsze niewiarygodne uczucie zagrać w finale i cieszę się, że tutaj jestem - dodała Włoszka, która osiągnęła 19. singlowy finał w głównym cyklu.

Barbora Strycova (WTA 47) wygrała 6:2, 3:6, 6:3 z Caroline Garcią (WTA 38). Czeszka prowadziła 6:2, 2:0, ale Francuzka odrodziła się w drugim secie. W trzeciej partii 29-latka z Pilzna od 3:3 zdobyła trzy gemy, z czego dwa po grze na przewagi. Strycova cztery razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała sześć z 12 break pointów. Obie tenisistki popełniły po 43 niewymuszone błędy. Czeszka miała o dwa kończące uderzenia mniej (20-22). Garcia wystąpiła w największym singlowym półfinale w karierze.

W niedzielę Errani powalczy o dziewiąty singlowy tytuł w głównym cyklu i drugi na innej nawierzchni niż ceglana mączka (Portoroż 2008, kort twardy). Dla Strycovej będzie to drugi finał rangi Premier. W 2014 roku w Birmingham przegrała z Aną Ivanović. Jedyny singlowy triumf w WTA Tour Czeszka święciła w 2011 roku w Quebec City. Bilans jej finałów to 1-4.

Errani wygrała pięć z sześciu dotychczasowych meczów ze Strycovą. Ich ostatnia konfrontacja miała miejsce w ubiegłym sezonie na korcie trawiastym w Eastbourne. Włoszka obroniła dwie piłki meczowe i zwyciężyła 6:2, 6:7(1), 7:6(7) po trzech godzinach i dwóch minutach walki. Finał turnieju w Dubaju zaplanowano na sobotę na godzinę 16:00 czasu polskiego.

Errani miała również szansę na finał w deblu w parze z Carlą Suarez. W półfinale Włoszka i Hiszpanka nie wykorzystały prowadzenia 7:5, 4:0 oraz zmarnowały pięć piłek meczowych i przegrały 7:5, 6:7(5), 7-10 z Tajwanką Chia-Jung Chuang i Chorwatką Dariją Jurak.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)