ATP Dubaj: 700. zwycięstwo Novaka Djokovicia, Berdych znów zagra z Kyrgiosem

Novak Djoković wygrał z Malekiem Jazirim w II rundzie turnieju ATP w Dubaju i odniósł 700. zwycięstwo w głównym cyklu w karierze. Do ćwierćfinału awansowali też Stan Wawrinka oraz Tomas Berdych, który zmierzy się z Nickiem Kyrgiosem.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ALI HAIDER

Dwa mecze i zaledwie sześć straconych gemów. Novak Djoković z wysokiego "C" rozpoczął rywalizację o piąty w karierze tytuł w turnieju ATP w Dubaju. W środowym pojedynku II rundy tegorocznej edycji Dubai Duty Free Tennis Championships Serb pokonał 6:1, 6:2 Maleka Jaziriego.

- Pierwszy set i połowa drugiego były dla mnie bardzo dobre, ale później zacząłem psuć wiele forhendów z połowy kortu, co było dla mnie bardzo frustrujące. Ale udało mi się wygrać i z tego meczu chcę zapamiętać tylko pozytywne rzeczy - powiedział lider rankingu ATP, który w tym sezonie legitymuje się perfekcyjnym bilansem 13-0.

Dla Djokovicia był to 700. w karierze wygrany mecz w głównym cyklu. Tym samym stał się 12. tenisistą w dziejach Ery Otwartej, który osiągnął granicę 700. wygranych. Najlepszy pod tym względem jest Jimmy Connors (1254 zwycięstwa). Z aktywnych tenisistów lepsi od Djokovicia są jedynie Roger Federer (1067) i Rafael Nadal (775).

- Każde takie osiągnięcie jest czymś wyjątkowym i daje motywację. Bycie częścią historii tak wspaniałego sportu to coś niesamowitego - dodał Djoković, który w ćwierćfinale turnieju w Dubaju zagra z Feliciano Lopezem. Oznaczony "szóstką" Hiszpan w środę wyeliminował Lukasa Rosola.

Tomas Berdych nie miał kłopotów z ograniem debiutanta na poziomie II rundy imprezy rangi ATP World Tour 500, Thomasa Fabbiano. Czech zwyciężył 6:2, 6:2, a w ciągu 74 minut gry zaserwował osiem asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 91 proc. rozegranych punktów, posłał 19 uderzeń kończących, popełnił 25 niewymuszonych błędów, jeden raz został przełamany i wykorzystał pięć z dziesięciu break pointów.

W ćwierćfinale Berdych, finalista Dubai Duty Free Tennis Championships z sezonów 2013-14, zmierzy się z Nickiem Kyrgiosem, któremu uległ przed tygodniem w 1/2 finału zawodów w Marsylii. - Nick gra dobrze i z dużą wiarą we własne umiejętności. To będzie dla mnie wielkie wyzwanie - przyznał Czech. Kyrgios natomiast w II rundzie odprawił z kwitkiem Michaiła Kukuszkina.

Stan Wawrinka znów nie zachwycił, ale ponownie zwyciężył. Na zakończenie trzeciego dnia turnieju Szwajcar pokonał 7:5, 6:1 kwalifikanta, 188. gracza świata Franko Skugora. Rozstawiony z numerem drugim Wawrinka zapisał na swoim koncie dwa asy, 19 uderzeń kończących, trzy przełamania i popełnił 36 błędów własnych.

Ćwierćfinałowym przeciwnikiem tenisisty z Lozanny będzie Philipp Kohlschreiber, z którym grał do tej pory dwukrotnie i oba spotkania wygrał. W 1/8 finału Niemiec, turniejowa "ósemka", bez straty seta okazał się lepszy od zeszłorocznego półfinalisty zmagań w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Borny Coricia.

Roberto Bautista udzielił lekcji Hyeonowi Chungowi. Hiszpan w 54 minuty oddał zaledwie jednego gema 19-letniemu Koreańczykowi. - To ważne dla mnie, że wygrałem w taki sposób, ale muszę mieć w sobie pokorę i wiedzieć, że na każde zwycięstwo należy ciężko pracować. Jestem zadowolony, ale zdaję sobie sprawę, iż kolejny mecz będzie trudniejszy - mówił Bautista, który w 1/4 finału stanie naprzeciw Marcosa Baghdatisa. Cypryjczyk w środę wygrał 6:4, 6:2 z Vaskiem Pospisilem.

Dubai Duty Free Tennis Championhips, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)