WTA Acapulco: Awans Dominiki Cibulkovej, Sloane Stephens zatrzymała Naomi Osakę

Słowaczka Dominika Cibulkova pokonała Szwedkę Johannę Larsson i awansowała do półfinału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Acapulco.

Dominika Cibulkova (WTA 66) w drodze do ćwierćfinału nie straciła gema. Rozbiła 6:0, 6:0 Lourdes Dominguez, a w II rundzie miała się zmierzyć z Wiktorią Azarenką, ale Białorusinka wycofała się z turnieju z powodu kontuzji nadgarstka. W półfinale Słowaczka natrafiła na twardy opór Johanny Larsson (WTA 59). Pokonała Szwedkę 3:6, 6:2, 6:3. W trwającym godzinę i 56 minut spotkaniu finalistka Australian Open 2014 popełniła cztery podwójne błędy i sześć razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała osiem z 12 break pointów.

Cibulkova awansowała do drugiego półfinału w sezonie (po Hobart). Kolejną rywalką Słowaczki będzie Christina McHale (WTA 64), która wygrała 6:4, 6:7(7), 6:2 z Mirjaną Lucić-Baroni (WTA 68). Amerykanka mogła zwyciężyć w dwóch setach, bo prowadziła 6:4, 5:3. Chorwatka ruszyła w pogoń i była górą w tie breaku, w którym wykorzystała czwartą piłkę setową. W decydującej partii uzyskała przełamanie na 1:0, ale do końca meczu zdobyła jeszcze tylko jednego gema. W ciągu dwóch godzin i 26 minut walki Lucić-Baroni popełniła 13 podwójnych błędów. McHale miała 25 break pointów i wykorzystała dziewięć.

W półfinale dojdzie do powtórki finału meksykańskiej imprezy z 2014 roku. Cibulkova pokonała wtedy McHale 7:6(3), 4:6, 6:4 i sięgnęła po swój czwarty tytuł w głównym cyklu i do tej pory ostatni. - To będzie naprawdę trudny mecz. Jesteśmy już w półfinale i wszystkie odczuwamy panujący upał. Wygra zawodniczka, która będzie lepiej przygotowana - powiedziała Słowaczka. Dla McHale będzie to pierwszy półfinał w głównym cyklu od września 2015 roku (Tokio International).

Sloane Stephens (WTA 24) wygrała 6:3, 7:5 z 18-letnią Naomi Osaką (WTA 114). W drugim secie utalentowana Japonka, dla której był to pierwszy ćwierćfinał w WTA Tour, z 3:5 wyrównała na 5:5, ale w dwóch kolejnych gemach zdobyła tylko dwa punkty. W trwającym 76 minut spotkaniu Amerykanka zdobyła 24 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i pozostaje w grze o drugi tytuł w sezonie (Auckland).

O finał Stephens zmierzy się z Yaniną Wickmayer (WTA 52), która pokonała 6:3, 7:6(3) Anastazję Pawluczenkową (WTA 25). Belgijka wróciła z 3:5 w drugim secie i osiągnęła pierwszy singlowy półfinał w głównym cyklu od września 2015 roku (Kanton). W ciągu 78 minut zaserwowała sześć asów i wykorzystała trzy z pięciu break pointów.

W walce o finał turnieju w Acapulco dojdzie do konfrontacji dwóch tenisistek, które zanotowały po jednym wielkoszlemowym półfinale. Wickmayer (US Open 2009) i Stephens (Australian Open 2013) zmierzą się ze sobą po raz drugi. W ubiegłym sezonie w Miami lepsza była Amerykanka, która wygrała 6:1, 6:3.

Abierto Mexicano Telcel, Acapulco (Meksyk)