WTA Indian Wells: Trudna przeprawa Bouchard z Ozaki, Allertova rywalką Kerber

Kanadyjka Eugenie Bouchard potrzebowała trzech setów, aby pokonać Japonkę Risę Ozaki w I rundzie turnieju WTA Premier Mandatory w Indian Wells.

Newspix / Sydney Low

Eugenie Bouchard (WTA 42) od stycznia osiągnęła finały w Hobart i Kuala Lumpur. Na otwarcie turnieju w Indian Wells została zmuszona do dużego wysiłku przez Risę Ozaki (WTA 125). Kanadyjka pokonała Japonkę 2:6, 6:4, 6:2. Przez cały ubiegły sezon finalistka Wimbledonu 2014 wygrała 12 meczów. Do pojedynku w I rundzie turnieju w Indian Wells Bouchard przystępowała z bilansem tegorocznych spotkań 13-5, a Ozaki z 15-5. Jednak Japonka jedyne zwycięstwo w głównej drabince WTA Tour odniosła w Kuala Lumpur, gdzie oddała dwa gemy Jelizawiecie Kuliczkowej.

W trwającym godzinę i 58 minut meczu Bouchard posłała 31 kończących uderzeń i popełniła 47 niewymuszonych błędów. Była 20 razy przy siatce i zdobyła 11 punktów. Ozaki zapisała ma swoje konto 10 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek. Obie tenisistki miały po osiem break pointów - Kanadyjka wykorzystała sześć, a Japonka pięć. W II rundzie Bouchard zmierzy się ze Sloane Stephens, z którą przegrała dwa z trzech wcześniejszych meczów.

Christina McHale (WTA 62) pokonała 6:4, 6:4 Caroline Garcię (WTA 41). W trwającym 94 minuty spotkaniu Amerykanka zaserwowała siedem asów i obroniła cztery z pięciu break pointów. Naliczono jej 20 kończących uderzeń i 27 niewymuszonych błędów. Francuzce zanotowano 19 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki. McHale podwyższyła na 3-0 bilans meczów z Garcią w głównym cyklu. Amerykanka była górą po trzysetowych bataliach w Quebec City (2013) i Acapulco (2014).

- Wiedziałam, że muszę dobrze serwować, bo Caroline jest bardzo agresywna. Ważny był też duży procent trafionych pierwszych podań i to funkcjonowało, z czego jestem zadowolona - powiedziała McHale. Kolejną rywalką reprezentantki gospodarzy będzie Garbine Muguruza, z którą dwa lata temu przegrała w Auckland. Amerykanka w Indian Wells potrafiła pokonać Swietłanę Kuzniecową (2011) i Petrę Kvitovą (2012).

Magdalena Rybarikova (WTA 97) wygrała 7:6(3), 6:2 z Laurą Robson (WTA 551). Brytyjka, która od 2013 roku walczyła z kontuzjami obu nadgarstków, w Indian Wells mogła wystąpić w głównej drabince dzięki zamrożonemu rankingowi. W pierwszym secie była 27. rakieta globu z 2:4 wyrównała na 4:4, ale po przegraniu go w tie breaku, w drugiej partii już nie stawiła oporu rywalce. W ciągu 84 minut 22-latka z Londynu popełniła osiem podwójnych błędów. Rybarikova posłała pięć asów i wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Słowaczka mecz zakończyła z dorobkiem 16 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Robson miała o jedną piłkę wygraną bezpośrednio więcej, ale zrobiła aż 42 pomyłki. Dla Brytyjki był to pierwszy mecz w głównym cyklu od ubiegłorocznego US Open.

Z zamrożonego rankingu korzysta jeszcze Petra Cetkovska (WTA 133), która nie grała od września 2014 do marca 2015 roku z powodu kontuzji lewego biodra. Ubiegły sezon Czeszka rozpoczęła właśnie w Indian Wells i w I rundzie przegrała z Christiną McHale. Tym razem urwała zaledwie jednego gema Denisie Allertovej (WTA 64) i odpadła z rywalizacji po 41 minutach. Była 25. rakieta globu zdobyła tylko 10 z 32 punktów we własnych gemach serwisowych i dała się przełamać pięć razy. Dla Cetkovskiej, którą od 2012 roku prześladują problemy zdrowotne, był to drugi turniej w sezonie. W I rundzie Australian Open uległa Sabinie Lisickiej. Kolejną rywalką Allertovej będzie mistrzyni Australian Open Andżelika Kerber.

Daria Kasatkina (WTA 48) pokonała 6:2, 6:4 Danielę Hantuchovą (WTA 181). W trwającym 74 minuty spotkaniu 18-letnia Rosjanka wykorzystała cztery z sześciu break pointów. Pojedynek ukończyła z dodatnim bilansem kończących uderzeń do niewymuszonych błędów (21-17). Słowaczka również miała 21 piłek wygranych bezpośrednio, ale też naliczono jej 33 pomyłki. 32-letnia Hantuchova w Indian Wells wystąpiła po raz 15. Wywalczyła tutaj dwa tytuły (2002, 2007). Od czasu debiutu w 2001 roku na starcie tych zawodów zabrakło jej tylko raz (2006).

Półfinalistka Wimbledonu 2010 Cwetana Pironkowa (WTA 105) wygrała 6:2, 7:5 z Donną Vekić (WTA 94). Bułgarka wróciła z 0:2 w pierwszym secie. Chorwacka popełniła sześć podwójnych i obroniła tylko jeden z siedmiu break pointów. Przy swoim drugim podaniu zdobyła osiem z 28 punktów. Półfinalistka US Open 2009 Yanina Wickmayer (WTA 47) pokonała 0:6, 6:4, 6:4 Polonę Hercog (WTA 82). W pierwszym secie Belgijka zdobyła 13 punktów, ale pozbierała się i odwróciła losy meczu, przełamując Słowenkę trzy razy w drugiej i trzeciej partii.

Margarita Gasparian (WTA 44) pokonała 6:1, 6:3 Olgę Goworcową (WTA 84). Białorusinka zrobiła sześć podwójnych błędów i zdobyła tylko 17 z 43 punktów w swoich gemach serwisowych. Rosjanka odparła sześć z siedmiu break pointów i w II rundzie zmierzy się z Robertą Vinci. Julia Görges (WTA 63) popełniła 21 niewymuszonych błędów przy dziewięciu kończących uderzeniach i przegrała 3:6, 2:6 z Camilą Giorgi (WTA 45). Włoszka podwyższyła na 3-0 bilans meczów z Niemką. W 2013 i 2015 zawodniczki te zmierzyły się w halowym turnieju w Linzu.

Lepiej spisała się rodaczka Görges, Annika Beck (WTA 43), która oddała cztery gemy Bethanie Mattek-Sands (WTA 88). W trwającym 63 minuty spotkaniu Niemka zdobyła 13 z 20 punktów przy drugim podaniu rywalki i wykorzystała wszystkie sześć break pointów, jakie miała. Posłała 12 kończących uderzeń i popełniła 11 niewymuszonych błędów. Amerykance naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 37 pomyłek.