Roland Garros: Alize Cornet i Monica Puig wygrały po dreszczowcach, awans Venus Williams

Alize Cornet pokonała Tatjanę Marię po dramatycznej batalii i awansowała do III rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Niezwykle zacięty bój stoczyły również Monica Puig i Julia Görges.

Alize Cornet (WTA 50) trzy razy doszła do IV rundy w wielkoszlemowych turniejach, w tym raz w Rolandzie Garrosie (2015). Początek sezonu był dla niej trudny. Francuzka po Australian Open pauzowała przez ponad 1,5 miesiąca z powodu kontuzji pleców. W ostatnich tygodniach w pięciu turniejach na kortach ziemnych wygrała łącznie jeden mecz. W Paryżu najpierw rozbiła Kirsten Flipkens, a w II rundzie walczyła jak lwica z Tatjaną Marią (WTA 111), by zwyciężyć 6:3, 6:7(4), 6:4. Reprezentantka gospodarzy cierpiała. Po jednym ze smeczów na początku III seta prawie upadła na kort z powodu problemów z kolanem. Po interwencji medycznej wróciła do gry i po heroicznej walce wyszarpała awans do III rundy.

Cornet prowadziła 6:3, 3:1, ale nie zdołała zakończyć spotkania w dwóch setach. W trzeciej partii Maria z 2:4 wyrównała na 4:4, ale dwa kolejne gemy padły łupem Francuzki. W tej blisko trzygodzinnej batalii obie zawodniczki miały dodatni bilans kończących uderzeń do niewymuszonych błędów: reprezentantka gospodarzy +4 (47-31), a Niemka +2 (31-29). Przy siatce Cornet zdobyła 39 z 59 punktów, a Maria 20 z 30.

Kolejną rywalką Francuzki będzie Venus Williams (WTA 11), która oddała trzy gemy Louisie Chirico (WTA 78). Była liderka rankingu posłała 22 kończące uderzenia przy 15 niewymuszonych błędach. Przy siatce miała 100 proc. skuteczność (10 z 10). Chirico naliczono sześć piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek. W dotychczasowych pięciu meczach Williams oddała Cornet łącznie 23 gemy. W sobotę dojdzie do ich drugiej konfrontacji na mączce. W 2007 roku w I rundzie Rolanda Garrosa Amerykanka zwyciężyła 6:4, 6:3.

W zakończonym późnym wieczorem meczu (już po godz. 21:30) Monica Puig (WTA 53) pokonała 7:5, 6:7(4), 7:5 Julię Görges (WTA 57). W pierwszym secie było łącznie pięć przełamań, za to w kolejnych dwóch tylko jedno. W 10. gemie trzeciej partii Niemka wróciła z 0-40, a w 12. zniwelowała czwartą i piątą piłkę meczową. Szóstą Portorykanka wykorzystała i padła na kort w amoku, ciesząc się ogromnie, tak jak wcześniej zrobiła to Cornet po meczu z Marią. Trzygodzinną batalię Puig zakończyła z dorobkiem 35 kończących uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. Görges miała 61 piłek wygranych bezpośrednio i 46 pomyłek. Niemka zaserwowała 11 asów.

W III rundzie Puig spotka się Madison Keys (WTA 17), która wygrała 6:3, 6:2 z Marianą Duque (WTA 75). Amerykanka zdobyła 26 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z 10 break pointów. Ćwierćfinalistka imprezy z ubiegłego roku Elina Switolina (WTA 20) rozbiła 6:3, 6:0 Taylor Townsend (WTA 172). Ukrainka posłała 23 kończące uderzenia przy 14 niewymuszonych błędach oraz zgarnęła 10 z 12 punktów przy siatce. O 1/8 finału 21-latka z Charkowa zmierzy się z Aną Ivanović (WTA 16), z którą ma bilans meczów 0-7. Będzie to ich trzecia konfrontacja na paryskiej mączce. Wcześniej zmierzyły się w II rundzie w 2014 i w ćwierćfinale w 2015 roku. W obu przypadkach Serbka była górą bez straty seta. Jedyną partię Switolina urwała jej dwa lata temu w Indian Wells.

Ćwierćfinalistka US Open 2015 Kristina Mladenović (WTA 30) pokonała 6:4, 6:3 Timeę Babos (WTA 45). W pierwszym secie Francuzka od 3:0 straciła cztery gemy, by zdobyć trzy kolejne. O wyniku drugiej partii zadecydowało jedyne przełamanie, jakie uzyskała na 3:1. W całym spotkaniu reprezentantka gospodarzy posłała 22 kończące uderzenia przy 18 niewymuszonych błędach oraz wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Węgierce naliczono 13 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. W III rundzie Mladenović po raz pierwszy w karierze zagra z Sereną Williams.