ATP Halle: Roger Federer i Dominic Thiem przegrali półfinały. Będzie niemiecki finał

Sobotnie półfinały turnieju ATP w Halle zakończyły się niespodziewanymi rozstrzygnięciami. Broniący tytułu Roger Federer w trzech setach przegrał z 19-letnim Alexandrem Zverevem, natomiast Dominic Thiem gładko uległ Florianowi Mayerowi.

Marcin Motyka
East News

Alexander Zverev odniósł największe zwycięstwo w krótkiej zawodowej karierze. W półfinale turnieju ATP w Halle Niemiec wygrał 7:6(4), 5:7, 6:3 z 17-krotnym mistrzem wielkoszlemowym, ośmiokrotnym triumfatorem imprezy Gerry Weber Open Rogerem Federerem. Tym samym Zverev został pierwszym 19-latkiem, który pokonał Federera od czerwca 2005 roku, gdy w półfinale Rolanda Garrosa lepszy od Szwajcara okazał się Rafael Nadal.

Mecz trzymał w napięciu od pierwszej do ostatniej piłki. W inauguracyjnej partii obaj znakomicie serwowali i o wszystkim decydował tie break, w którym skuteczniejszy był Zverev. Z kolei w drugiej doszło do pierwszego przełamania w spotkaniu. Uzyskał je w 11. gemie Federer, co pozwoliło mu zwyciężyć 7:5. W decydującym secie wyrównana walka trwała do stanu 2:2. Od tego momentu Niemiec zdobył trzy gemy z rzędu i wyszedł na 5:2. Nastolatka z Hamburga nie spętała presja i pewnie zakończył mecz, ostatniego gema wygrywając do zera.

Dla Federera to pierwsza porażka w Halle od czterech lat, kiedy przegrał mecz o tytuł tego turnieju z Tommym Haasem. W finale Gerry Weber Open Szwajcara zabraknie pierwszy raz od 2002 roku (w sezonach 2011, 2009, 2007 nie wystąpił w Westfalii).

Zverev natomiast wywalczył awans do drugiego w karierze finału w głównym cyklu. - Czuję się znakomicie. Uważam, że rozegrałem bardzo dobry mecz. Pokonanie Rogera, zwłaszcza na trawie, to coś niesamowitego - powiedział Niemiec, który w sobotnim meczu zapisał na swoim koncie osiem asów, 39 zagrań kończących, 28 niewymuszonych błędów i wykorzystał jedną z trzech piłek na przełamanie.

Drugi półfinał także zakończył się niespodzianką. Niepokonany od sześciu spotkań, ubiegłotygodniowy zwycięzca zawodów w Stuttgarcie Dominic Thiem w 68 minut przegrał 3:6, 4:6 z Florianem Mayerem. Dzięki temu Niemiec awansował do swojego pierwszego od września 2011 roku finału zmagań głównego cyklu.

Sobotnie rozstrzygnięcia sprawiają, że w finale tegorocznej edycji Gerry Weber Open zmierzy się dwóch Niemców. Będzie to druga taka sytuacja w historii. Poprzednio niemiecki finał turnieju w Halle miał miejsce w 2011 roku, gdy Philipp Kohlschreiber pokonał Philippa Petzschnera.