WTA Eastbourne: Johanna Konta i Karolina Pliskova pokonały Rosjanki i zmierzą się o finał

Brytyjka Johanna Konta pokonała 7:6(5), 6:4 Rosjankę Jekaterinę Makarową i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach trawiastych w Eastbourne.

PAP/EPA / EPA/DAVID CROSLING

Z powodu opadów deszczu Johanna Konta (WTA 18) i Jekaterina Makarowa (WTA 39) nie zdołały wyjść na kort w czwartek. To oznaczało, że zwyciężczyni tej konfrontacji w piątek po przerwie na odpoczynek powalczy o finał. Tą zawodniczką będzie Brytyjka, która zwyciężyła 7:6(5), 6:4 po 92 minutach. W I secie reprezentantka gospodarzy wróciła z 0:2 oraz z 2-4 w tie breaku. W II partii raz oddała własne podanie, ale sama przełamała rywalkę dwa razy.

W całym meczu Konta zaserwowała 10 asów i wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 31 z 42 punktów. Brytyjce naliczono 26 kończących uderzeń i 11 niewymuszonych błędów. Makarowa miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 12 pomyłek.

Konta podwyższyła na 3-0 bilans meczów z Makarową. Rok temu miał miejsce ich pierwsza konfrontacja w Eastbourne i Brytyjka zwyciężyła 6:2, 6:4. Dużo bardziej emocjonująca było ich spotkanie w IV rundzie tegorocznego Australian Open (8:6 w III secie).

W czwartek mecz Karoliny Pliskovej (WTA 17) z Jeleną Wiesniną (WTA 53) został przerwany przy stanie 4:0 dla tej pierwszej. Ostatecznie Czeszka zwyciężyła 6:1, 6:3. W całym spotkaniu zaserwowała cztery asy i wykorzystała pięć z 10 break pointów. Rosjanka popełniła dziewięć podwójnych błędów. Dla Pliskovej już ćwierćfinał był życiowym osiągnięciem w Eastbourne. Wiesnina to triumfatorka tej imprezy z 2013 roku.

W piątek Pliskova i Konta wyjdą na kort ponownie, aby zmierzyć się o finał. Będzie to ich trzecia konfrontacja na trawie. W 2013 roku w Nottingham (ITF) i w ubiegłym sezonie w Birmingham po trzysetowych bataliach górą była Czeszka. Konta osiągnęła drugi największy półfinał w karierze (po Australian Open 2016) i zagra o pierwszy finał w głównym cyklu. O sobotę tytuł zwyciężczyni tej potyczki powalczy z Dominiką Cibulkovą lub Moniką Puig.

Konta to druga brytyjska półfinalistka imprezy w Eastbourne w XXI wieku (Heather Watson w 2014). Jako jedyna w finale grała Virginia Wade i to trzy razy (1975 - tytuł oraz 1974 i 1976).

Aegon International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania)