Wimbledon: Simona Halep na łopatkach, Andżelika Kerber bez straty seta w półfinale

Andżelika Kerber pokonała Simonę Halep i awansowała do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu. W pięciu tegorocznych spotkaniach na kortach All England Clubu Niemka nie straciła ani jednego seta.

Kacper Kowalczyk
PAP/EPA / EPA/MAST IRHAM

To jedyny ćwierćfinał w drabince kobiet, którego można było się spodziewać tuż po losowaniu, głównie patrząc na pozycje rankingowe tenisistek i ich rozstawienie. Zarówno dla rozstawionej z numerem czwartym Andżeliki Kerber, jak i dla turniejowej "piątki" Simony Halep ewentualny półfinał byłby wyrównaniem najlepszego wyniku na kortach wimbledońskich.

Po ekspresowo wygranym przez leworęczną Niemkę gemie otwarcia, widzowie zgromadzeni na korcie centralnym obserwowali falę przełamań. Rozpoczęło się niewinnie, od drobnego kryzysu Halep, który dał niewielkie prowadzenie Kerber, jednak kolejne siedem gemów również kończyło się nie po myśli serwujących.

Dopiero przy stanie 3:4 po raz pierwszy Niemce nie udało się przebić na drugą stronę returnu, jednak nie oddaliło to od Rumunki wizji kolejnego przełamania. 24-latce z Konstancy powiodło się to w kluczowym momencie, kiedy ewentualny breakpoint dla mistrzyni Australian Open byłby automatycznie piłką setową. Nóż na gardle Halep pojawił się ostatecznie w 12. gemie. Kerber wykorzystała kilka pomyłek taktycznych rywalki, a po jej podwójnym błędzie zapisała I seta na swoją korzyść.

Dobra passa, a przynajmniej dobra dyspozycja serwisowa nie opuściła czwartej rakiety świata w trakcie przerwy pomiędzy odsłonami. Rumunka miała swoją szansę już w pierwszym gemie, ale dzięki udanej kontrze Kerber wyszła na prowadzenie. Pomimo drugich podań, których prędkość często ledwo przekraczała 110 kilometrów na godzinę, 24-latka z Konstancy udawało się wygrywać swoje gemy serwisowe aż do 2:3, kiedy dwa proste błędy z bekhendu Halep wyraźnie ułatwiły sprawę jej przeciwniczce.

Podobnie jak w I secie, prowadzenie wcale nie oznaczało dodatkowej mobilizacji dla trenującej w podpoznańskich Puszczykowie Niemce. Za każdym razem kiedy czwarta rakieta świata zyskiwała dwa gemy przewagi, Rumunce udało się niwelować straty, aż w końcu doprowadziło do tego, że do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break.

W 13. gemie to Halep wygrała pierwszy punkt, ale po dwóch następnych długich wymianach można było zobaczyć jak bardzo jest zmęczona. Kerber pozostało tylko to wykorzystać, a na wzmożone ataki z jej strony 24-latka z Konstancy odpowiedziała tylko świetnym krosem bekhendowym i przegrała całą rozgrywkę 2-7.

Przez cały 1,5-godzinny pojedynek obydwie tenisistki za wszelką cenę trzymały się linii końcowej, nie odchodząc od niej nawet o krok. Aby zdobyć punkt często musiały ryzykować grą przez najwyższą siatkę, wykorzystując przy tym pełną geometrię kortu. Przy takich rozwiązaniach, gwarantujących wiele świetnych wymian, zawodniczki nie mogły ustrzec się błędów, stąd statystycy zanotowali ich 42, przy 41 winnerach, z czego tylko Niemce udało się wyjść na plus.

Kerber, która wciąż nie straciła w tym turnieju nawet seta, o awans do drugiego finału wielkoszlemowego w karierze zagra z Venus Williams, która w rozgrywanym równolegle na korcie nr 1 pojedynku pokonała Jarosławę Szwiedową.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu kobiet 10,856 mln funtów
wtorek, 5 lipca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Andżelika Kerber (Niemcy, 4) - Simona Halep (Rumunia, 5) 7:5, 7:6(2)

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Andżelika Kerber awansuje do finału Wimbledonu 2016?