ATP Waszyngton: Gael Monfils obronił meczbola i wygrał niesamowity finał z Ivo Karloviciem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ERIK S. LESSER /
PAP/EPA / ERIK S. LESSER /

Gael Monfils przegrywał ze stratą seta oraz przełamania, ale obronił piłkę meczową i po emocjonującym widowisku pokonał Ivo Karlovicia w finale turnieju ATP World Tour 500 w Waszyngtonie. Dla Francuza to największy tytuł w karierze.

W tym artykule dowiesz się o:

Karta się odwróciła. W zeszłym tygodniu Ivo Karlović w finale turnieju w Newport obronił trzy meczbole i pokonał 6:7(2), 7:6(5), 7:6(12) Gillesa Mullera. W niedzielę, w finale imprezy w Waszyngtonie, to Chorwat musiał przełknąć gorycz porażki po szalonym meczu. 37-latek nie wykorzystał meczbola i przegrał 7:5, 6:7(6), 4:6 z Gaelem Monfilsem.

Od początku meczu grę obu tenisistów determinował serwis. Gdy wydawało się, że o losach pierwszego seta będzie decydował tie break, w 11. gemie Monfils oddał podanie, przy break poincie popełniając podwójny błąd serwisowy. Tym samym Karlović wyszedł na prowadzenie 6:5 i po chwili zwieńczył premierową partię, wychodząc ze stanu 0-40.

Druga odsłona miała bardzo podobny przebieg. Znów w ważnym momencie, tym razem w dziewiątym gemie, Monfils został przełamany. Karlović był w idealnym położeniu. Serwował, by zakończyć mecz. Jednak nie wytrzymał presji i oddał podanie. Był to pierwszy przegrany gem serwisowy Chorwata w tym turnieju.

Monfils dostał drugie życie, ale ciągle musiał się mieć na baczności, bo Karlović dążył ku triumfowi. W tie breaku drugiej partii weteran z Zagrzebia wywalczył meczbola, jednakże Francuz obronił się podaniem. Po chwili paryżanin posłał kolejny świetny serwis i uzyskał piłkę setową, przy której Karlović popełnił błąd z forhendu.

Po wygranym w niesamowitych okolicznościach drugim secie w trzecim Monfils poszedł za ciosem i błyskawicznie wyszedł na prowadzenie z przewagą breaka. Zmęczony fizycznie i psychicznie Karlović już nie był w stanie odrobić strat.

Dla Monfilsa to szósty singlowy triumf w głównym cyklu. Na mistrzostwo czekał od lutego 2014 roku, gdy wygrał imprezę w Montpellier. Zwyciężając w Waszyngtonie, Francuz zdobył największe tytuł w karierze. Nigdy wcześniej nie wygrał bowiem turnieju rangi ATP World Tour 500.

Karlović natomiast poniósł dziewiątą porażkę w 16. finale w głównym cyklu.

Citi Open, Waszyngton (USA) ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 1,629 mln dolarów niedziela, 24 lipca