WTA Waszyngton: podwójny triumf Yaniny Wickmayer

Yanina Wickmayer wygrała turniej WTA International na kortach twardych w Waszyngtonie. W finale Belgijka pokonała 6:4, 6:2 Amerykankę Lauren Davis.

PAP/EPA / ERIK S. LESSER

W pięciu meczach Yanina Wickmayer (WTA 44) straciła tylko jednego seta, z Kristiną Mladenović. Lauren Davis (WTA 122), w drodze do pierwszego finału w karierze, bez straty choćby jednej partii odprawiła ćwierćfinalistkę tegorocznego Rolanda Garrosa Shelby Rogers, rozstawioną z numerem trzecim Monikę Puig, trzykrotną finalistkę Katowice Open Camilę Giorgi i rewelację turnieju, pogromczynię rozstawionej z numerem pierwszym Samanthy Stosur, Jessicę Pegulę. W meczu o tytuł Belgijka pokonała Amerykankę 6:4, 6:2. Dzięki temu w Waszyngtonie odniosła podwójny triumf, bo dzień wcześniej zwyciężyła w grze podwójnej w parze z Moniką Niculescu.

W I secie Davis z 2:5 zbliżyła się na 4:5 i miała break pointa na 5:5. W II partii Amerykanka od 0:5 zdobyła dwa gemy po obronie dwóch piłek meczowych. Na więcej rywalka jej nie pozwoliła. W trwającym 92 minuty spotkaniu reprezentantka gospodarzy zaserwowała trzy asy i wykorzystała dwa z czterech break pointów. Przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko 10 z 30 punktów. Wickmayer na przełamanie zamieniła pięć z ośmiu okazji.

Belgijka zdobyła piąty singlowy tytuł w głównym cyklu (bilans finałów 5-6). W 2009 roku w US Open doszła do jedynego do tej pory wielkoszlemowego półfinału. Wickmayer odniosła pierwsze zwycięstwo nad Davis. W 2012 roku w Quebec City oraz w tym sezonie w Sydney (kwalifikacje) i San Antonio (Challenger WTA) górą była Amerykanka. Belgijka zapewniła sobie awans w rankingu na 36. miejsce. W kwietniu 2010 roku była 12. rakietą globu. Davis przesunie się na 104. pozycję (dwa lata temu zadebiutowała w Top 50).

Turniej WTA w Waszyngtonie rozgrywany jest od 2011 roku. Wickmayer to pierwsza tenisistka, która wygrała go zarówno w singlu, jak i deblu. W finale gry podwójnej Belgijka i Monica Niculescu pokonały 6:4, 6:3 Shuko Aoyamę i Risę Ozaki. Ta pierwsza Japonka to trzykrotna zwyciężczyni imprezy: z 2012 (z Tajwanką Kai-Chen Chang), 2013 (z Rosjanką Wierą Duszewiną) i 2014 roku (z Kanadyjką Gabrielą Dabrowski).

Citi Open, Waszyngton (USA)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 24 lipca

finał gry pojedynczej:

Yanina Wickmayer (Belgia, 7) - Lauren Davis (USA) 6:4, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)