Rio 2016. Gorący doping pomógł. Thomaz Belucci w 1/8 finału

Niesiony żarliwym dopingiem Thomaz Bellucci w trzech setach pokonał Pablo Cuevasa i jako ostatni awansował do III rundy turnieju olimpijskiego w grze pojedynczej mężczyzn.

Marcin Motyka
PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS

Ostatni mecz czwartego dnia zmagań w Olympic Tennis Centre miał ogromne znaczenie dla gospodarzy. Najlepszy brazylijski tenisista Thomaz Bellucci w walce o awans do III rundy turnieju olimpijskiego zmierzył się z rozstawionym z numerem 11. Pablo Cuevasem.

Po pierwszym secie brazylijscy kibice mieli powody do zadowolenia. Bellucci zdominował rywala i wygrał tę partię 6:2. Ale w drugiej odsłonie inicjatywę przejął Cuevas. W czwartym gemie wywalczył przełamanie i przewagi breaka nie oddał do samego końca.

Na trybunach kortu centralny trwał karnawał. Każdy punkt zdobyty przez Bellucciego kwitowany był głośną owacją. Znany z gorącego temperamentu Cuevas kilka razy został wyprowadzony z równowagi, miał pretensje do sędziego stołkowego, ale wiedział, że musi zachować zimną krew.

Gdy w decydującym secie Bellucci objął prowadzenie 4;1, wydawało się, że doprowadzi mecz do szczęśliwego dla siebie finiszu. Lecz Cuevas zanotował przełamanie powrotne i zmniejszył stratę do 3:4. Wówczas Brazylijczyk poprosił o interwencję medyczną, a po powrocie do gry znów odebrał podanie przeciwnikowi.

Belluci miał wszystko w swoich rękach. Prowadził 5:3 i serwował, aby zakończyć spotkanie. I niesiony gorącym dopingiem swoich dokonał tego, wieńcząc spotkanie za drugą piłką meczową.

W ciągu dwóch godzin i 22 minut gry Bellucci posłał dwa asy, popełnił cztery podwójne serwisowe, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z 13 break pointów, zapisano mu także 27 zagrań kończących oraz 38 pomyłek własnych.

Rywalem Brazylijczyka w 1/8 finału będzie David Goffin, z którym dotychczas rywalizował trzykrotnie, wygrywając tylko jeden pojedynek (w styczniu 2013 roku w Auckland).

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)