US Open: ekspresowy awans Andżeliki Kerber, pierwsze rozstawione poza turniejem

Zaledwie 35 minut zajął Andżelice Kerber awans do II rundy wielkoszlemowego US Open. Jej rywalka, Polona Hercog skreczowała na początku drugiej partii. Z turniejem pożegnały się już pierwsze zawodniczki rozstawione.

Kacper Kowalczyk
PAP/EPA / ANDREW GOMBERT

Lepszego otwarcia turnieju wielkoszlemowego Andżelika Kerber nie mogła sobie wymarzyć. W swoim meczu I rundy spędziła na Arthur Ashe Stadium zaledwie 35 minut, Po takim czasie, a dokładnie po siódmym gemie Polona Hercog zrezygnowała z dalszej walki. Już w końcówce pierwszej partii Słowenka poprosiła o wizytę fizjoterapeutki, po krótkiej rozmowie nawet powróciła na kort, jednak przy stanie 0:6, 0:1 skreczowała.

W kolejnym meczu walcząca o fotel liderki rankingu WTA Niemka zmierzy się z Mirjaną Lucić-Baroni, która równie szybko zakończyła swój pojedynek. 34-latka potrzebowała mniej niż godzinę, by uporać się z Alize Cornet.

Już po porażce w półfinale w New Haven Petra Kvitova uskarżała się na przeziębienie. Złe samopoczucie mogło też wpłynąć na początek nowojorskiego starcia Czeszki z Jeleną Ostapenko. Została dwukrotnie przełamana, a 19-latka z Rygi szybko odskoczyła na dość pewne prowadzenie.

Wydawało się, że Łotyszka sięgnie po zwycięstwo w I secie, ale drabinkowej "14" udało się w ostatniej chwili przebudzić. Od stanu 3:5 wygrała pięć kolejnych gemów, a inicjatywa na korcie już do samego końca należała tylko do niej. O awans do 1/16 finału Kvitova zagra z Caglą Buyukakcay, pogromczynią Iriny Falconi.

Pierwszy krok w stronę powtórki sprzed roku wykonała Roberta Vinci. Włoszka, sensacyjna pogromczyni Sereny Williams, w dwóch setach wyeliminowała z turnieju Annę-Lenę Friedsam, rewanżując się Niemce za porażkę w Australian Open. W II rundzie 33-latkę z Taranto czeka pojedynek z Christiną McHale.

Trzysetowe batalie na początek zafundowały sobie Belinda Bencić i Karolina Woźniacka. Zarówno Szwajcarka i Dunka musiały gonić swoje rywalki po przegranej w partii otwarcia, jednak ostatecznie zostawiły w pokonanym polu reprezentantki gospodarzy, Samanthę Crawford i Taylor Townsend.

- Po prostu chciałam grać - powiedziała tuż po meczu była liderka rankingu WTA. - Nie było łatwo. Te leworęczne topspiny wybijało mnie nieco z rytmu, ale cieszyłam się jednak obecnością na tym korcie - dodała.

Z tegorocznym US Open pożegnały się już także pierwsze rozstawione. Misaki Doi, która zaledwie tydzień temu znalazła się w czołowej "32" rankingu WTA, nie znalazła sposobu na świetnie dysponowaną Carinę Witthöft, a Sara Errani została pokonana przez Shelby Rogers.

Tym razem obyło się bez kilkugodzinnego maratonu w meczu Swietłany Kuzniecowej i Franceski Schiavone. Rosjanka od samego początku przeważała na korcie i ani na moment nie oddała inicjatywy rywalce. Triumfatorka nowojorskich zawodów z 2005 roku wygrała w 59 minut.