Challenger Szczecin: Hiszpanom wciąż brak szczęścia. Cervantes za burtą, Montanes uciekł spod topora

W drabince challengera ATP w Szczecinie nie ma już dwóch najwyżej rozstawionych singlistów. W środę z turniejem pożegnał się Inigo Cervantes, a bliski porażki był jego rodak, Albert Montanes.

Kacper Kowalczyk
PAP / Marcin Bielecki

W poniedziałkowe i wtorkowe popołudnie kort centralny w Szczecinie należał do reprezentantów Polski, ale trzeciego dnia władzę przejęli Hiszpanie. Przedtem jednak w ćwierćfinale zameldował się Dustin Brown, który Mathiasowi Bourgue oddał zaledwie dwa gemy. Awans do kolejnej rundy po zwycięstwie ze Zdenkiem Kolarem wywalczył także Salvatore Caruso.

Na początek swojego 13. startu w Pekao Szczecin Open Albert Montanes stoczył długi bój z Pawłem Ciasiem, a w walce o ćwierćfinał pokonał Aleksieja Watutina. Pierwszy set wcale nie zapowiadał zwycięstwa Hiszpana, bo to Rosjanin potrzebował zaledwie 24 minut by wyjść na prowadzenie, ale po tym jak w przerwie na korcie pojawił się fizjoterapeuta, Montanes nawiązał kontakt ze swoim rywalem.

Watutin miał jednak swoje szanse na zwycięstwo. Jeden z meczboli rzeczywiście odebrał mu Hiszpan, ale przy drugim prosty kros bekhendowy zamiast w kort trafił w siatkę. Finalista tego turnieju z 2008 roku wyrównał stan pojedynku, a w decydującej partii zwyciężył 6:4.

W ćwierćfinale Montanes liczył na spotkanie ze swoim przyjacielem, Inigo Cervantesem, ale młodszy z Hiszpanów pożegnał się z turniejem rundę wcześniej. Pogromcą drabinkowej "dwójki" okazał się Constant Lestienne. Sposobem Francuza na zwycięstwo okazała się regularność, którą zaprezentował.

- Cały mecz rozegrałem na podobnym poziomie, a nie często mi się to zdarza. Inigo świetnie serwował, posłał mi 10 asów. Kiedy jednak przestał trafiać, udało mi się go przełamać, zarówno w pierwszym, jak i w drugim secie - przyznał 183. singlista świata.

Lestienne śladem Gaela Monfilsa kilkukrotnie zachwycił licznie zgromadzoną szczecińską publiczność, jednak furorę zrobiło jego zagranie w ósmym gemie I seta. Popisał się wtedy nie lada odwagą przy siatce i zamiast klasycznego woleja w ostatniej chwili odegrał piłkę od dołu, a zaskoczony Cervantes nie miał szans na reakcję.