Puchar Davisa: utytułowani Szwedzi podejmują Izraelczyków

W najbliższy weekend (6-8 marzec) odbędą się spotkania 1. rundy Pucharu Davisa, prestiżowych rozgrywek drużynowych w tenisie męskim. Szwedzi, którzy w swojej kolekcji mają siedem tytułów, zmierzą się u siebie z Izraelczykami.

W tym artykule dowiesz się o:

Szwecja - Izrael

Siedmiokrotni triumfatorzy Pucharu Davisa Szwedzi drugi rok z rzędu spotkają się z Izraelczykami. Ich pierwsza konfrontacja odbyła się w Izraelu i była niezwykle zacięta. Szwedzi po trzech grach przegrywali 1-2, ale dwa decydujące punkty zdobyli dla nich Thomas Johansson i Jonas Bjorkman, który zakończył już karierę. Temu meczowi towarzyszy wiele podtekstów. Odbędzie się ono w Malmoe przy pustych trybunach z powodu planowanych antyizraelskich demonstracji. Taką decyzję organizatorów skrytykował jeden z reprezentantów Izraela Andy Ram, który stwierdził, że jest to mieszanie sportu z polityką.

Najlepsze osiągnięcie Izraelczyków to ćwierćfinał z 1987 roku. W 2007 roku awansowali do Grupy Światowej po 14-letniej nieobecności pokonując w fazie Play-Off Chilijczyków 3-2. W ubiegłym roku o pozostanie w elicie walczyli z Peru i zwyciężyli 4-1.

Szwedzi na swoim koncie mają siedem tytułów, z których cześć zdobyli w latach 80. i 90. Ostatnie dwa triumfy święcili w latach 1997-1998. Poza tym jeszcze pięć razy wystąpili w finale (1983, 1986, 1988, 1989, 1996). Szwedzi zanotowali najwięcej powrotów od stanu 0-2, a nieprzerwanie od 2000 roku występują w Grupie Światowej. W ubiegłym roku po pokonaniu Izraelczyków w ćwierćfinale przegrali z późniejszymi triumfatorami Argentyńczykami.

Bjorn Borg jest rekordzistą pod względem liczby kolejnych singlowych zwycięstw w Pucharze Davisa. Od 1973 do 1980 roku wygrał on 33 kolejne spotkania.

Kapitan reprezentacji Szwecji Mats Wilander na mecz z Izraelczykami desygnował Roberta Lindstedta (bilans w Pucharze Davisa 0-3), Simona Aspelina (2-7), Andreasa Vinciguerrę (3-3) i Thomasa Johanssona (17-15).

Aspelin (23 ATP w rankingu deblowym), srebrny medalista olimpijski z Pekinu w deblu, debiutował w Pucharze Davisa w 2001 roku w wygranym 4-1 ćwierćfinałowym meczu z Rosją (w parze z Bjorkmanem zdobył punkt na wagę awansu pokonując w pięciu setach Jewgienija Kafelnikowa i Andrieja Olchowskiego). Drugie zwycięstwo odniósł również w deblu, gdy w 2006 roku w parze z Bjorkmanem pokonał Gustavo Kuertena i Andreę Sa. Jedyne singlowe spotkanie rozegrał w 2007 roku ulegając w dwóch setach Jamesowi Blake'owi.

Vinciguerra wraca do reprezentacji po dwuletniej nieobecności. Po raz ostatni wystąpił w niej w 2006 roku, gdy Szwedzi grali z Brazylijczykami. W spotkaniu otwierającym ten mecz przegrał w pięciu setach z Flavio Sarettą. Szwedzi utrzymali się jednak w Grupie Światowej, bo więcej punktów rywale nie zdobyli. Więcej powodów do radości miał Vinciciguerra w 2003 roku, gdy Szwedzi ponownie grali z Brazylijczykami (tym razem w meczu pierwszej rundy Grupy Światowej). Najpierw przegrał z Gustavo Kuertenem, ale w decydującej piątej grze pokonał Sarettę. W tym roku nie rozegrał on jeszcze ani jednego spotkania. W 2000 roku w Kopenhadze zdobył swój jedyny tytuł. Poza tym wystąpił jeszcze w trzech finałach ATP. W imprezach rangi ATP po raz ostatni grał w 2006 roku.

Niespełna 34-letni Thomas Johansson (178 ATP, 330 w rankingu deblowym) to żywa legenda szwedzkiego tenisa. W 2002 roku wygrał Australian Open, a w 2008 roku wywalczył srebrny medal olimpijski w grze podwójnej. W Pucharze Davisa debiutował w 1998 roku w wygranym 4-1 półfinałowym meczu z Hiszpanami (pokonał Carlosa Moyę). W finałowym meczu z Włochami nie wystąpił. W 2001 roku przyczynił się do awansu swojej drużyny do półfinału. W spotkaniu otwierającym pojedynek z Rosjanami pokonał w pięciu setach Jewgienija Kafelnikowa. W półfinale z Australijczykami zdobył jedyny punkt dla Szwedów pokonując w pierwszej grze Patricka Raftera, mimo że przegrywał 0-2 w setach. W 2002 roku w meczu pierwszej rundy z Brytyjczykami Szwedzi przegrywali 1-2, ale zwyciężyli 3-2. Decydujący punkt zdobył Johansson, który pokonał w czterech setach Grega Rusedskiego. W 2005 roku w decydującej o wyniku meczu z Francją grze nie dał rady Paulowi-Henri Mathieu, ale uratował swój zespół przed spadkiem z Grupy Światowej zdobywając dwa punkty w meczu z Hindusami. W 2007 roku zdobył dwa punkty w meczu z Argentyńczykami. W spotkaniu otwarcia pokonał Davida Nalbandiana, a wygrywając grę deblową w parze z Bjorkmanem zapewnił Szwedom awans do półfinału, w którym zdobył dla swojej drużyny jedyny punkt (pokonał Jamesa Blake'a).

Niespełna 32-letni Lindstedt (17 ATP w rankingu deblowym) w reprezentacji debiutował w 2007 roku.

Drużynę Izraela, której kapitanem jest Eyal Ran, oprócz Andy'ego Rama (14-7) reprezentować będą Dudi Sela (9-5), Harel Levy (19-14) i Amir Hadad (5-6)).

Andy Ram, triumfator Australian Open 2008 w grze podwójnej, to obecnie 12 deblista świata. W Pucharze Davisa w grze podwójnej odniósł 11 zwycięstw. W reprezentacji debiutował w 2000 roku w przegranym 2-3 meczu z Norwegią. W 2006 roku prowadził 2-0 w setach z Andym Murray'em, ale przegrał to spotkanie. Izraelczycy jednak pokonali Brytyjczyków 3-2 i uratowali się przed spadkiem z Grupy I Euroafrykańskiej. Najbardziej pamiętne spotkanie rozegrał w 2007 roku. Para Ram/Jonathan Erlich pokonała Fernando Gonzaleza i Nicolasa Massu (10:8 w piątym secie).

Bohaterem tego meczu był Sela (63 ATP), który zdobył dwa punkty (pokonał obu liderów drużyny rywali, w tym Gonzaleza w pięciu setach), a Izraelczycy pokonali Chilijczyków 3-2 i awansowali do Grupy Światowej. W 2008 roku Sela zdobył dwa punkty w wygranym meczu fazy Play-Off z reprezentacją Peru.

Levy (241 ATP, 115 w rankingu deblowym) w latach 1998-2005 bronił barw Izraela. W 2008 roku wrócił do drużyny po dwuletniej nieobecności i po raz pierwszy było mu dane zagrać w Grupie Światowej. Przegrał oba swoje spotkania w meczu ze Szwecją (z Johanssonem i Bjorkmanem). W fazie Play-Off uległ Luisowi Hornie w spotkaniu otwarcia, ale był to jedyny punkt zdobyty przez Peruwiańczyków.

Hadad (347 w rankingu deblowym) w reprezentacji debiutował w 1998 roku w wygranym 4-1 meczu z Austrią (ćwierćfinał Grupy I Euroafrykańskiej) W walce o Grupę Światową Izraelczycy przegrali z Francuzami (Hadad uległ Cedricowi Pioline'owi i Nicolasowi Escude). W 2001 roku w parze z Levim pokonał Gillesa Mullera i Mike'a Scheidweilera (8-6 w piątym secie), a Izraelczycy pokonali Luksemburczyków 4-1. Po raz ostatni w Pucharze Davisa zagrał w 2002 roku w wygranym 5-0 meczu z Grekami. W najbliższy weekend ma szansę po raz pierwszy reprezentować swój kraj w Grupie Światowej.

Chorwacja - Chile

Reprezentacje obu krajów wracają do Grupy Światowej po rocznej nieobecności. W fazie Play-Off Chorwaci pokonali Brazylijczyków, a Chilijczycy okazali się lepsi od Australijczyków. Reprezentacje obu krajów nigdy jeszcze ze sobą nie grały.

Chorwaci to triumfatorzy Pucharu Davisa z 2005 roku. W finale pokonali oni Słowację 3-2 i zostali pierwszą nierozstawioną drużyną od czasu wprowadzenia Grupy Światowej, która zdobyła główne trofeum. Z tamtej drużyny ostali się Ivo Karlovic (w finale nie zagrał) i Mario Ancic. Najlepsze osiągnięcie Chilijczyków to finał z roku 1976.

W finale Strefy Amerykańskiej w 1973 roku Chilijczycy Patrico Cornejo i Jaime Fillol byli współautorami najdłuższego pod względem rozegranych gemów spotkania w historii Pucharu Davisa. Przegrali oni z Amerykanami Stanem Smithem i Erikiem Van Dillenem 9:7, 39:37, 6:8, 1:6, 3:6. Drugi set tego spotkania zapisał się na kartach historii jako partia, w której rozegrano najwięcej gemów.

Kapitan reprezentacji Chorwacji Goran Prpic oprócz Ivo Karlovica (6-7) i Mario Ancica (19-13) nominował Marina Cilica (3-6) i Roko Karanusica (1-3).

Cilic to jedna z nadziei chorwackiego tenisa. Urodzony w Medjugorje (Bośnia i Hercegowina) 20-latek obecnie znajduje się na 19 miejscu w rankingu ATP. W Pucharze Davisa zadebiutował w 2006 roku w wygranym 3-2 meczu z Austrią. Pierwsze zwycięstwo odniósł w 2007 roku, gdy w spotkaniu bez ciężaru gatunkowego (Niemcy mieli zapewnione zwycięstwo z Chorwatami) pokonał Benjamina Beckera. W meczu fazy Play-Off z Brytyjczykami doznał dwóch porażek (w spotkaniu otwarcia uległ w pięciu setach Andy'emu Murray'owi, przegrał też grę deblową) i Chorwaci przegrali cały mecz 1-4. W 2008 roku nie najlepiej spisał się również w meczu z Włochami (przegrał w pięciu setach z Andreasem Seppim), ale Chorwaci zwyciężyli 3-2, co zapewniło im grę w fazie Play-Off.

Karlovic (29 ATP) w reprezentacji po raz pierwszy wystąpił w 2000 roku. W 2002 roku Chorwaci grali w ćwierćfinale z Argentyńczykami. Karlovic przegrał oba singlowe pojedynki, w tym piątą decydującą o końcowym wyniku grę z Gastonem Gaudio. W 2008 roku wrócił po dwuletniej nieobecności. Zagrał w meczu fazy Play-Off z Brazylijczykami i zdobył dwa punkty, w tym decydujący o zwycięstwie w spotkaniu z Thomazem Belluccim.

Ancic (30 ATP, 123 w rankingu deblowym)), półfinalista Wimbledonu 2004 i ćwierćfinalista French Open 2006, w reprezentacji Chorwacji występuje od 1999 roku. Najważniejsze zwycięstwa odniósł w grze podwójnej w parze z Ivanem Ljubicicem. Stoczyli oni dwie pięciosetówki (w 2004 roku z Belgami Dickiem Normanem i Kristofem Vliegenem oraz Austriakami Julianem Knowlem i Jurgenem Melzerem) za każdym razem zapewniając końcowe zwycięstwo swojej drużynie. W tym samym meczu z Austrią w 2006 roku stoczył pięciosetowy bój z Melzerem w spotkaniu otwarcia (dwa pierwsze sety przegrał w tie-brekach, ale wygrał trzy decydujące partie). Ale najważniejsze spotkanie rozegrał w finale ze Słowacją w 2005 roku. Rozpoczął od porażki z Dominikiem Hrbatym, ale następnie zdobył dwa punkty, w tym decydujący o końcowym triumfie pokonując w trzech setach Michala Mertiniaka.

Karanusic (119 ATP) debiutował w 2005 roku w wygranym 3-2 meczu z Amerykanami. Jedyne zwycięstwo odniósł w 2008, gdy w piątym spotkaniu meczu z Brazylią pokonał Thiago Alvesa (Chorwaci wcześniej zapewnili sobie awans).

Honoru reprezentacji Chile, której kapitanem jest Hans Gildemeister bronić będą Nicolas Massu (29-15), Paul Capdeville (5-4), Guillermo Hormazabal (0-1) i Hans Podlipnik-Castillo (0-1).

Szanse Chilijczyków na awans będą większe, jeżeli dobrze spisze się ich absolutny lider Massu (98 ATP, 536 w rankingu deblowym)), podwójny mistrz olimpijski z Aten. W reprezentacji gra on od 1996 roku. Musiał czekać dziewięć lat, by jego drużyna zakwalifikowała się do Grupy Światowej. W 2004 roku w meczu fazy Play-Off Massu zdobył dwa punkty, a Chilijczycy pokonali Japończyków 5-0. W 2005 roku w meczu z Rosjanami (1-4) nie wystąpił. Wreszcie w 2006 roku było mu dane zagrać w Grupie Światowej. Pokonał wtedy Dominika Hrbatego oraz odniósł zwycięstwo w grze deblowej (w parze z Fernando Gonzalezem). Chilijczycy pokonali broniących tytułu Słowaków 4-1 i awansowali do ćwierćfinału, w którym ulegli Amerykanom 2-3. W 2008 roku Chilijczycy już po trzech spotkaniach zapewnili sobie zwycięstwo nad Kanadyjczykami. Massu zdobył wtedy dwa punkty po pięciosetowych bojach. Najpierw pokonał Frederica Niemeyera, a następnie para Massu/Gonzalez mimo przegrania dwóch pierwszych setów pokonała Daniela Nestora i Niemeyera. Chilijczycy dzięki tej wygranej zakwalifikowali się do fazy Play-Off, w której pokonali Australijczyków 3-2 (w spotkaniu otwarcia Massu pokonał Chrisa Guccione).

Capdeville (93 ATP) w reprezentacji Chile gra nieprzerwanie od 2004 roku, ale występował głównie w spotkaniach bez ciężaru gatunkowego. Hormozabal (322 ATP, 343 w rankingu deblowym) mimo, że ma dopiero 24 lata to w drużynie narodowej zdążył zadebiutować w 2002 roku. Przegrał wówczas z Frankiem Dancevicem a Chilijczycy w meczu z Kanadyjczykami nie zdobyli nawet jednego punktu. Do dziś jest to jedyne rozegrane przez niego spotkanie w Pucharze Davisa.

Jedno spotkanie zaliczył także 19-letni Podlipnik-Castillo (440 ATP, 384 w rankingu deblowym), także w meczu z Kanadyjczykami, tyle że w 2008 roku. Przegrał wówczas z Peterem Polanskym w piątej grze (Chilijczycy mieli zapewnione zwycięstwo po trzech spotkaniach).

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (870 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.