ATP Szanghaj: zwycięski powrót Jo-Wilfrieda Tsongi, udany dzień braci Zverevów

Powracający po kontuzji kolana Jo-Wilfried Tsonga w dwóch setach pokonał Floriana Mayera w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters World Tour 1000 w Szanghaju. Do II rundy awansowali bracia Zverevowie - Alexander i Mischa.

Marcin Motyka
PAP/EPA / JUSTIN LANE

Pierwotnie Jo-Wilfried Tsonga miał nie wystąpić w turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Po US Open Francuz ogłosił, że z powodu kontuzji kolana rezygnuje ze startów w Azji. Jednak rehabilitacja przebiegła na tyle szybko, iż Francuz postanowił, że zagra kończącej "Asian Swing" imprezie Shanghai Rolex Masters. I po pierwszym meczu może stwierdzić, że to była dobra decyzja. W poniedziałkowym spotkaniu I rundy bardzo łatwo pokonał bowiem Floriana Mayera (6:3, 6:2).

- Jak na pierwszy mecz po przerwie, było dobrze. Początkowe sześć gemów było trudnych, to on miał przewagę, ale gdy go przełamałem, przejąłem inicjatywę - mówił Tsonga, który w II rundzie zagra z Janko Tipsareviciem.

Alexander Zverev coraz odważniej puka do bram czołowej "20" rankingu ATP. Niemiec, obecnie 21. gracz świata, w poniedziałek odniósł bardzo cenne zwycięstwo, ogrywając 6:4, 6:2 Johna Isnera. W II rundzie rywalem 19-latka z Hamburga będzie rozstawiony z numerem ósmym Marin Cilić, z którym ma bilans 1-1 - Oba mecze, jakie z nim rozegrałem, były trudne. Ostatni wygrałem po dwóch tie breakach. Teraz też spodziewam się niełatwego zadania, ale gram dobrze i uważam, że mam szansę - ocenił nastolatek.

W drugim dniu turnieju z wygranej cieszył się także brat Alexandra, Mischa Zverev. 29-latek wyeliminował grającego z dziką kartą reprezentanta gospodarzy Ze Zhanga.

W poniedziałek swoich inauguracyjnych rywali poznali faworyci Shanghai Rolex Masters. Andy Murray, mistrz tej imprezy z sezonów 2010-11, zagra ze Steve'em Johnsonem, który na otwarcie poradził sobie z Martinem Klizanem. Stan Wawrinka, turniejowa "trójka", zmierzy się z Kyle'em Edmundem. Brytyjski kwalifikant w I rundzie wygrał w trzech setach z Federico Delbonisem. Z kolei oznaczony numerem czwartym Rafael Nadal stanie naprzeciw Viktora Troickiego. Serb pokonał 6:2, 6:4 Lukasa Rosola.

Do II rundy awansowali również Nicolás Almagro (3:6, 6:2, 6:2 z Michaiłem Jużnym), Benoit Paire (6:3, 5:7, 6:1 z Joao Sousą), Vasek Pospisil, który wygrał serwisową bitwę z Ivo Karloviciem, oraz Taylor Fritz. Debiutujący w Szanghaju 18-letni Amerykanin pokonał 7:6(2), 3:6, 6:3 starszego o 18 lat Stephane'a Roberta.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)