ATP Antwerpia: Diego Schwartzman odwrócił losy meczu z Davidem Goffinem

Niespodzianka w półfinale turnieju ATP World Tour 250 w Antwerpii. Rozstawiony z "jedynką" David Goffin nie wykorzystał dwóch meczboli i przegrał z Diego Schwartzmanem 5:7, 6:2, 5:7. Argentyńczyk zagra w niedzielę o tytuł z Richardem Gasquetem.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / JUSTIN LANE

Kiedy w 10. gemie trzeciego seta David Goffin podawał na mecz, nic nie wskazywało na katastrofę, tym bardziej że miał dwie piłki meczowe. A jednak Belga złapały nerwy i popełnił on kilka prostych błędów. Swoje dołożył Diego Schwartzman, który po przełamaniu pewnie przebijał piłkę na drugą stronę kortu. W 12. gemie faworyt gospodarzy jeszcze raz nie wytrzymał presji i tym razem w fatalnym stylu oddał serwis do zera.

Argentyńczyk wygrał trwający dwie godziny i 23 minuty bój 7:5, 2:6, 7:5. W partii otwarcia dwukrotnie odrobił stratę przełamania, ale w drugim secie wyraźnie lepszy był Belg. On też prowadził 5:3 w decydującej partii, lecz od tego momentu przegrał cztery kolejne gemy. Dla Goffina porażka oznacza zahamowanie pościgu za Tomasem Berdychem, który aktualnie jest ósmy w rankingu ATP Race to London (po wykreśleniu Rafaela Nadala). Belg będzie miał jeszcze swoje szanse w przyszłych tygodniach, bowiem zagra w Bazylei oraz Paryżu.

Nieco ponad dwie godziny trwał pojedynek Richarda Gasqueta z Kyle'em Edmundem. Brytyjczyk bardzo chciał awansować do finału i jako jedyny w pierwszym secie postarał się o breaka. Doświadczony Francuz odpowiedział jednak w drugiej partii, kiedy powrócił ze stanu 2:4 i zdobył kluczowe przełamanie w 12. gemie. Oznaczony trzecim numerem reprezentant Trójkolorowych nie dał utalentowanemu Brytyjczykowi żadnych szans w decydującej odsłonie. Szybko postarał się o dwa przełamania i po 124 minutach triumfował ostatecznie 3:6, 7:5, 6:2.

Schwartzman po raz drugi wystąpi w finale zawodów głównego cyklu. W kwietniu sięgnął po premierowe mistrzostwo na kortach ziemnych w Stambule. Gasquet natomiast będzie się starał o 14. trofeum w ATP World Tour (bilans finałów: 13-13). W obecnym sezonie cieszył się z triumfu w halowej imprezie na kortach twardych w Montpellier. Argentyńczyk i Francuz zmierzą się ze sobą po raz pierwszy. - To wspaniały zawodnik, dlatego czeka mnie trudny mecz - przyznał tenisista z Buenos Aires.