Puchar Hopmana: Nick Kyrgios i Daria Gawriłowa nie obronią tytułu, USA w finale

Australijczycy Nick Kyrgios i Daria Gawriłowa ponieśli drugą porażkę w Grupie B i nie obronią tytułu w Pucharze Hopmana, nieoficjalnych mistrzostwach świata par mieszanych. Do finału awansowali Amerykanie Jack Sock i Coco Vandeweghe.

PAP/EPA / TONY MCDONOUGH

Nick Kyrgios wygrał dwa singlowe pojedynki, ale zawiodła Daria Gawriłowa, która nie była w stanie odnieść zwycięstwa w grze pojedynczej. W niedzielę Australijczycy nie sprostali w mikście Hiszpanom Feliciano Lopezowi i Larze Arruabarrenie. We wtorek reprezentanci gospodarzy ulegli Czechom Adamowi Pavlaskowi i Lucie Hradeckiej.

Na otwarcie meczu z Czechami Nick Kyrgios pokonał 7:5, 6:4 Adama Pavlaska. Podobnie jak w starciu z Feliciano Lopezem, reprezentant gospodarzy nie stracił podania. W pierwszym secie przełamał Czecha na 6:5, a w drugim na 5:4. Bilans singlowych spotkań Kyrgiosa w Pucharze Hopmana to teraz 6-0.

Kyrgios miał problemy z lewym kolanem, które dało o sobie znać w trakcie rozgrzewki. W drugim secie czuł się lepiej i po meczu rozwiał obawy odnośnie kontuzji. - W miarę trwania meczu coraz bardziej się rozkręcałem, więc jest wszystko w porządku. Przed następnym meczem postaram się lepiej rozgrzać, bo teraz zabrakło mi czasu, gdyż musiałem pójść do fizjoterapeuty, aby mi obwiązał kolano - mówił Australijczyk.

W drugim singlowym pojedynku Daria Gawriłowa przegrała 6:4, 4:6, 4:6 z Lucie Hradecką. Po wygraniu pierwszego seta, w drugim i trzecim Australijka trzy razy oddała własne podanie, a sama przełamała rywalkę tylko raz. W dziewiątym gemie trzeciej partii obroniła piłkę meczową asem z drugiego podania. Jednak jedynie udało się jej poprawić wynik na 4:5.

W rozstrzygającej grze mieszanej Kyrgios i Gawriłowa przegrali 4:3(1), 3:4(1), 2:4 i stracili szanse na obronę tytułu. W tym roku pojedynki gry mieszanej Pucharu Hopmana rozgrywane są według formuły Fast 4. Sety odbywają się do czterech gemów i nie ma gry na przewagi (przy 40-40 decydujący punkt). Poza tym, gdy piłka przy serwisie dotknie siatki, gra nie zostaje wstrzymana, a w tie breaku (przy 3:3) może być rozegranych maksymalnie dziewięć punktów.

W ubiegłym roku Australia święciła drugi triumf w Pucharze Hopmana. Pierwszy tytuł dla gospodarzy zdobyli Jelena Dokić i Mark Philippoussis w 1999 roku. Czesi pozostaną z dwoma mistrzostwami. W 1994 roku najlepsi byli Jana Novotna i Petr Korda, a w 2012 roku wygrali Petra Kvitova i Tomas Berdych.

Pierwszymi finalistami zostali Amerykanie Jack Sock i Coco Vandeweghe, którzy po dwóch meczach mają bilans gier 6-0. W historii rozgrywek reprezentacja USA aż sześciokrotnie sięgała po Puchar Hopmana. Ostatnią parą, która odniosła sukces w Perth, byli w 2011 roku John Isner i Bethanie Mattek-Sands.

Australia - Czechy 1:2, Perth Arena, Perth (Australia)
Puchar Hopmana, kort twardy, Grupa B
wtorek, 3 stycznia

Gra 1.: Nick Kyrgios - Adam Pavlasek 7:5, 6:4
Gra 2.: Daria Gawriłowa - Lucie Hradecka 6:4, 4:6, 4:6
Gra 3.: Nick Kyrgios / Daria Gawriłowa - Adam Pavlasek / Lucie Hradecka 4:3(1), 3:4(1), 2:4