Puchar Hopmana: trwa znakomita seria Francuzów, Brytyjczycy przegrali sześć meczów z rzędu

Richard Gasquet i Kristina Mladenović pokonali w środę reprezentację Wielkiej Brytanii 3:0. W 29. edycji Pucharu Hopmana Francuzi przegrali jak na razie tylko jedno spotkanie.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / TONY MCDONOUGH

Francuzi, którzy w poniedziałek pokonali reprezentację Niemiec 2-1, spotkali się w środę z Wielką Brytanią. Heather Watson i Daniel Evans rozpoczęli natomiast 29. edycję Pucharu Hopmana od porażki 0-3 w starciu ze Szwajcarami.

Jako pierwsze na korcie w Perth pojawiły się Kristina Mladenović i Heather Watson. Francuzka wygrała dwa ostatnie spotkania z Brytyjką w głównym cyklu i okazała się również lepsza w nieoficjalnych mistrzostwach świata zespołów mieszanych. Po dwóch godzinach i 17 minutach pokonała swoją rywalkę 6:4, 5:7, 6:3. - Nie było mi łatwo - przyznała po meczu reprezentantka Trójkolorowych. - Tak naprawdę chodziło bardziej o sferę mentalną. Trzeba walczyć w swojej głowie, aby utrzymać koncentrację do samego końca. Jeśli myśli uciekną gdzieś indziej, wówczas jest naprawdę ciężko.

Tuż po zakończeniu tego spotkania na korcie pojawili się Richard Gasquet i Daniel Evans. Francuz wygrał ich jedyny oficjalny pojedynek w ubiegłorocznych zmaganiach w Winston-Salem. W środę 18. tenisista świata nie miał większych kłopotów z pokonaniem o ponad 45 miejsc niżej notowanego rywala. Reprezentant Trójkolorowych nie musiał bronić ani jednego break pointa, a sam wypracował sobie ich w sumie 15. Po godzinie i 20 minutach triumfował 6:4, 6:2.

Przy stanie 2-0 dla Francuzów rozegrano miksta. W trzeciej grze również lepsi okazali się Gasquet i Mladenović, którzy zwyciężyli 4:3(4), 4:3(2). W tym roku pojedynki gry mieszanej Pucharu Hopmana rozgrywane są według formuły Fast 4. Sety odbywają się do czterech gemów i nie ma gry na przewagi (przy 40-40 decydujący punkt). Poza tym, gdy piłka przy serwisie dotknie siatki, gra nie zostaje wstrzymana, a w tie breaku (przy 3:3) może być rozegranych maksymalnie dziewięć punktów.

W historii rozgrywek Francuzi tylko raz wygrali Puchar Hopmana - w 2014 roku Alize Cornet i Jo-Wilfried Tsonga pokonali w decydującym starciu Agnieszkę Radwańską i Grzegorza Panfila.

Francja - Wielka Brytania 3:0
, Perth Arena, Perth (Australia)
Puchar Hopmana, kort twardy, Grupa A
środa, 4 stycznia

Gra 1.: Kristina Mladenović - Heather Watson 6:4, 5:7, 6:3
Gra 2.: Richard Gasquet - Daniel Evans 6:4, 6:2
Gra 3.: Richard Gasquet / Kristina Mladenović - Daniel Evans / Heather Watson 4:3(4), 4:3(2)

Wyniki i tabela Grupy A

poniedziałek, 2 stycznia
Francja - Niemcy 2:1
Szwajcaria - Wielka Brytania 3:0

Szwajcaria - Niemcy godz. 10:30

piątek, 6 stycznia Niemcy - Wielka Brytania godz. 3:00 Szwajcaria - Francja godz. 10:30