Australian Open: sprint Karoliny Pliskovej. Lucie Safarova obroniła dziewięć piłek meczowych!

Karolina Pliskova rozbiła 6:2, 6:0 Hiszpankę Sarę Sorribes w I rundzie Australian Open. W niezwykłych okolicznościach mecz otwarcia wygrała inna Czeszka Lucie Safarova.
PAP/EPA / FILIP SINGER

Karolina Pliskova (WTA 5) przed Australian Open wywalczyła tytuł w Brisbane. W Melbourne na początek oddała dwa gemy Sarze Sorribes (WTA 106). W trwającym równo godzinę spotkaniu Czeszka zaserwowała pięć asów, a Hiszpanka popełniła sześć podwójnych błędów. Finalistce US Open 2016 naliczono 26 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Sorribes miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 12 pomyłek.

Bardziej zacięty był pierwszy mecz Johanny Konty (WTA 9), która w Sydney zdobyła inny tytuł rangi Premier. Brytyjka pokonała 7:5, 6:2 Kirsten Flipkens (WTA 70). W pierwszej partii Belgijka z 3:5 wyrównała na 5:5 po obronie dwóch piłek setowych, ale w końcówce jej dużo wyżej notowana rywalka opanowała sytuację. W drugim secie Konta od 1:2 zdobyła pięć gemów z rzędu.

W niesamowitych okolicznościach Lucie Safarova (WTA 61) pokonała 3:6, 7:6(7), 6:1 Yaninę Wickmayer (WTA 60). Pięć piłek meczowych Czeszka obroniła w 12. gemie drugiego seta, z czego trzy z rzędu przy 0-40 (as, trzy kończące forhendy i wygrywający serwis). Kolejne cztery piłki meczowe Belgijka miała w tie breaku, trzy przy 6-3 i jedną przy 7-6. Safarova posłała wówczas dwa asy, a przy dwóch kolejnych meczbolach skorzystała z niewymuszonych błędów rywalki. Wickmayer rozsypała się i set dobiegł końca, gdy popełniła podwójny błąd. W drugiej partii Safarova odskoczyła na 4:0 i kontrolowała sytuację.

W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu Safarova zaserwowała 16 asów, a Wickmayer popełniła 12 podwójnych błędów. Obie tenisistki zaliczyły po trzy przełamania, ale Belgijka miała 13 break pointów, a Czeszka pięć. Finalistce Rolanda Garrosa 2015 zanotowano 41 kończących uderzeń i 35 niewymuszonych błędów. Wickmayer miała 30 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki. Kolejną rywalką Safarovej będzie Serena Williams.

Caroline Garcia (WTA 24) wygrała 7:6(4), 6:4 z Kateryną Bondarenko (WTA 66). W pierwszej partii Francuzka wróciła z 3:5 i obroniła trzy piłki setowe. W drugim secie od 1:3 zdobyła pięć z sześciu kolejnych gemów. W ciągu 98 minut obie tenisistki zaserwowały po cztery asy i popełniły po osiem podwójnych błędów. W meczu było dziewięć przełamań, z czego pięć na korzyść Garcii. Francuzka posłała 21 kończących uderzeń i popełniła 32 niewymuszone błędy. Bondarenko miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

Nicole Gibbs (WTA 92) pokonała 7:6(3), 6:4 Timeę Babos (WTA 28). Amerykanka zaserwowała pięć asów i zdobyła 26 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Węgierka popełniła sześć podwójnych błędów. Reprezentantka USA po raz czwarty okazała się lepsza od tenisistki z Top 30 rankingu. W II rundzie US Open 2014 wyeliminowała Anastazję Pawluczenkową, a w 2016 roku rozprawiła się z Madison Keys (Indian Wells) i Kristiną Mladenović (Miami).