WTA Petersburg: Simona Halep i Swietłana Kuzniecowa w ćwierćfinale, porażka Darii Kasatkiny

Rumunka Simona Halep pokonała 6:4, 7:6(2) Chorwatkę Anę Konjuh w II rundzie turnieju WTA Premier w Petersburgu. Do ćwierćfinału awansowała również Rosjanka Swietłana Kuzniecowa.

PAP/EPA / JOE CASTRO

Simona Halep (WTA 4) ma za sobą bardzo nieudany styczeń. W Shenzhen i Australian Open wygrała łącznie jeden mecz. W Petersburgu, gdzie miała wolny los, Rumunka na początek pokonała 6:4, 7:6(2) Anę Konjuh (WTA 39). W drugim secie 25-latka z Konstancy wróciła z 1:3. W 10. i 12. gemie zmarnowała łącznie cztery piłki meczowe, ale zamknęła spotkanie w tie breaku. W ciągu 97 minut Halep wykorzystała cztery z 12 break pointów i zdobyła 27 z 32 punktów przy drugim podaniu rywalki. Konjuh popełniła pięć podwójnych błędów.

- Myślę, że to był dobry mecz w moim wykonaniu. Zaprezentowałam się dużo lepiej niż trzy tygodnie temu w Australii. Czułam się pewniej na korcie. Spodziewałam się trudnego spotkania, bo [Konjuh] posiada bardzo mocne uderzenia. Starałam się grać swój tenis i myślę, że wyszło mi to nieźle, skoro zwyciężyłam w dwóch setach - powiedziała Halep.

Kolejną rywalką Rumunki będzie 19-letnia Natalia Wichliancewa (WTA 115), która pokonała 7:6(4), 6:2 swoją rówieśniczkę Darię Kasatkinę (WTA 27). Początek należał do tej drugiej, która w pierwszym secie prowadziła 3:1. Z każdym kolejnym gemem rosła jednak przewaga niżej klasyfikowanej Rosjanki, która była stroną aktywniejszą i solidniejszą. W trwającym 87 minut spotkaniu Wichliancewa zaserwowała pięć asów i wykorzystała pięć z 11 break pointów.

Tenisistka z Wołgogradu awansowała do pierwszego w karierze ćwierćfinału w głównym cyklu. Wichliancewa w WTA Tour zadebiutowała w 2015 roku w Shenzhen Dotarła wówczas do II rundy, w której przegrała 2:6, 2:6 z Halep. W Australian Open 2017 przeszła kwalifikacje, a następnie pokonała Vanię King. Był to jej pierwszy występ w wielkoszlemowym turnieju. W II rundzie nie sprostała Anastazji Pawluczenkowej.

Swietłana Kuzniecowa (WTA 8) pokonała 6:1, 6:3 Darię Gawriłową (WTA 26). Rosjanka obroniła trzy break pointy, a sama zamieniła na przełamanie cztery z 10 okazji. Najbardziej zacięty był ósmy gem drugiego seta (16 rozegranych punktów), w którym reprezentantka Australii obroniła dwie piłki meczowe. Dwa kolejne meczbole Kuzniecowa zmarnowała przy 6:1, 5:3, ale piątego wykorzystała.

Julia Putincewa (WTA 34) wygrała 6:4, 6:0 z Anniką Beck (WTA 67). Kazaszka zgarnęła 21 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. W ćwierćfinale zmierzy się z Kuzniecową.

W środę odbył się również jeden mecz I rundy. Jelena Wiesnina (WTA 16) zgarnęła 24 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i pokonała 6:3, 6:1 Jekaterinę Makarową (WTA 37). Kolejną rywalką 30-latki z Soczi będzie Francuzka Alize Cornet (WTA 44), z którą ma bilans meczów 2-5.

St. Petersburg Ladies Trophy, Petersburg (Rosja)