Puchar Davisa: zwycięski powrót Novaka Djokovicia. Broniąca tytułu Argentyna blisko porażki

Dzięki wygranym Novaka Djokovicia i Viktora Troickiego Serbia prowadzi 2:0 z Rosją w I rundzie Grupy Światowej Pucharu Davisa. Po 1. dniu zmagań również Włochy wygrywają z Argentyną, a w meczach Chorwacja - Hiszpania i Niemcy - Belgia jest remis.

Marcin Motyka
PAP/EPA / SRDJAN SUKI

Występem w barwach reprezentacji Novak Djoković chciał zapomnieć o klęsce z Denisem Istominem w Australian Open. Gra w drużynie narodowej, na własnym terenie przeciw Rosji miała być lekarstwem na poaustralijską traumę. I belgradczyk nie zawiódł, pokonał Daniła Miedwiediewa, choć zaprezentował tenis na - jak na swoje możliwości - bardzo przeciętnym poziomie.

Początek meczu był sensacyjny. W premierowym secie Serb aż czterokrotnie został przełamany i przegrał 3:6. Na otwarcie drugiego ponownie stracił podanie. Ale wówczas przejął inicjatywę. Djoković rozkręcał się z każdą chwilą, natomiast Miedwiediew gasł. Rosjanin dał z siebie wszystko w pierwszej godzinie spotkania i nie miał już sił na dalszą rywalizację. Łapały go kurcze i na początku czwartej partii skreczował. Pojedynek dobiegł końca przy prowadzeniu Djokovicia 3:6, 6:4, 6:1, 1:0.

Po pierwszym dniu rywalizacji w Niszu Serbia prowadzi z Rosją 2:0. W inauguracyjnej grze Viktor Troicki po niezwykłym boju uporał się z Karenem Chaczanowem. 30-latek po czterech godzinach i 30 minutach zwyciężył 6:4, 6:7(3), 6:4, 1:6, 7:6(6), w decydującym tie breaku broniąc piłki meczowej.

Z marzeniami o obronie tytułu Argentyna może pożegnać się już po I rundzie. Albicelestes, którzy w ubiegłym roku pierwszy raz w historii zdobyli Puchar Davisa, po piątkowych singlach przegrywają 0:2 z Włochami. Gości na prowadzenie wyprowadził Paolo Lorenzi, ogrywając bez straty seta Guido Pellę, a drugie "oczko" wywalczył Andreas Seppi, który wygrał 6:1, 6:2, 1:6, 7:6(5) z Carlosem Berlocqiem. Wsparcie szalejącego na trybunach Parque Sarmiento w Buenos Aires Diego Maradony na nic się zdało.

Łatwo nie maja również zeszłoroczni finaliści Chorwaci, którzy w rezerwowym składzie (bez Marina Cilicia, Borny Coricia, Ivo Karlovicia czy Ivana Dodiga) muszą walczyć z Hiszpanią (bez Rafaela Nadala). Wobec tych osłabień pierwszą rakietą gospodarzy został Franko Skugor (ATP 223). 29-latek z Sibeniku swoje zadanie wykonał. Obronił trzy piłki meczowe i pokonał 3:6, 6:3, 6:4, 4:6, 7:6(6) Pablo Carreno. Do remisu doprowadził jednak Roberto Bautista, który nie dał szans Ante Paviciowi.

1:1 po pierwszym dniu także we Frankfurcie, gdzie Niemcy podejmują Belgów. Punkt dla gości wywalczył Steve Darcis, który wygrał z Philippem Kohlschreiberem 6:4, 3:6, 2:6, 7:6(2), 7:6(5), choć w piątym secie przegrywał 0:4. W drugiej grze niespodzianki nie było. Alexander Zverev okazał się lepszy od Arthura de Greefa i tym samym odniósł debiutanckie zwycięstwo w drużynie narodowej.

Argentyna - Włochy 0:2, Parque Sarmiento, Buenos Aires (Argentyna)
I runda Grupy Światowej, kort ziemny
piątek-niedziela, 3-5 lutego

Gra 1.: Guido Pella - Paolo Lorenzi 3:6, 3:6, 3:6
Gra 2.: Carlos Berlocq - Andreas Seppi 1:6, 2:6, 6:1, 6:7(6)
Gra 3.: Leonardo Mayer / Diego Schwartzman - Simone Bolelli / Andreas Seppi *sobota, godz. 16:00
Gra 4.: Carlos Berlocq - Paolo Lorenzi *niedziela, godz. 15:00
Gra 5.: Guido Pella - Andreas Seppi *niedziela

Niemcy - Belgia 1:1, Fraport Arena, Frankfurt (Niemcy)
I runda Grupy Światowej, kort twardy w hali

Gra 1.: Philipp Kohlschreiber - Steve Darcis 4:6, 6:3, 6:2, 6:7(2), 6:7(5)
Gra 2.: Alexander Zverev - Arthur de Greef 6:3, 6:3, 6:4
Gra 3.: Jan-Lennard Struff / Mischa Zverev - Ruben Bemelmans / Joris De Loore *sobota, godz. 13:00
Gra 4.: Alexander Zverev - Steve Darcis *niedziela, godz. 13:00
Gra 5.: Philipp Kohlschreiber - Arthur de Greef *niedziela

Serbia - Rosja 2:0, Sportski Centar Cair, Nisz (Serbia), kort twardy w hali

Gra 1.: Viktor Troicki - Karen Chaczanow 6:4, 6:7(3), 6:4, 1:6, 7:6(6)
Gra 2.: Novak Djoković - Danił Miedwiediew 3:6, 6:4, 6:1, 1:0 i krecz
Gra 3.: Viktor Troicki / Nenad Zimonjić - Konstantin Krawczuk / Andriej Kuzniecow *sobota, godz. 16:00
Gra 4.: Novak Djoković - Karen Chaczanow *niedziela, godz. 14:00
Gra 5.: Viktor Troicki - Danił Miedwiediew *niedziela

Chorwacja - Hiszpania 1:1, Sportska Dvorana Gradski Vrt, Osijek (Chorwacja)

Gra 1.: Franko Skugor - Pablo Carreno 3:6, 6:3, 6:4, 4:6, 7:6(6)
Gra 2.: Ante Pavić - Roberto Bautista 4:6, 2:6, 3:6
Gra 3.: Marin Draganja / Nikola Mektić - Feliciano Lopez / Marc Lopez *sobota, godz. 16:00
Gra 4.: Franko Skugor - Roberto Bautista *niedziela, godz. 15:00
Gra 5.: Ante Pavić - Pablo Carreno *niedziela