Puchar Davisa: Hubert Hurkacz nie zdobył honorowego punktu. W Zenicy 0:5

Polska przegrała z Bośnią i Hercegowiną 0:5 w meczu I rundy Grupy I strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa. W ostatniej grze Hubert Hurkacz uległ w trzech setach Tomislavowi Brkiciowi.

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz PAP/EPA / SOEREN STACHE / Hubert Hurkacz

Teoretycznie mógł być to pojedynek o zwycięstwo w całej konfrontacji. W praktyce okazał się starciem "o pietruszkę", bowiem już po sobotnim deblu Bośnia i Hercegowina zapewniła sobie triumf nad Polską w meczu I rundy Grupy I strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa 2017.

Hubert Hurkacz grał więc o honorowy punkt. Pierwotnie miał się zmierzyć z Mirzą Basiciem, ale Bośniacy dokonali zmiany w składzie i desygnowali do walki Tomislava Brkicia, który w rywalizacji z Polską pełnił funkcję grającego kapitana.

Hurkacz rozpoczął obiecująco. Szybko przełamał rywala i objął prowadzenie 3:0. Brkić zdołał jednak zdołał odrobić stratę. Ostatecznie o losach premierowej odsłony decydować musiał tie break. W nim przewaga Bośniaka nie podlegała dyskusji i reprezentant gospodarzy wygrał dodatkową rozgrywkę 7-1.

Przypominało to piątkowe spotkanie Hurkacza z Damirem Dzumhurem. Wówczas wrocławianin również przegrał pierwszego seta 6:7(1), a następnie okazał się słabszy w dwóch kolejnych partiach. W niedzielę do powtórki jednak nie doszło, bowiem Polak zwyciężył w drugiej odsłonie.

Pojedynek był taki jak atmosfera na trybunach - bardzo przeciętny. Trzeci set nie zmienił tego wrażenia, choć przyniósł sporo emocji. Brkić wyszedł na prowadzenie 5:2, ale nie potrafił zakończyć meczu.

Hurkacz odrobił stratę i wyrównał na 5:5, lecz znów nie wytrzymał napięcia w samej końcówce. W 12. gemie pozwolił Brkiciowi wypracować meczbola, przy którym popełnił błąd z bekhendu.

Porażka Hurkacza oznacza, że Polska przegrała z Bośnią 0:5. Grę, która miała zostać jako pierwsza w niedzielę pomiędzy Kamilem Majchrzakiem a Damirem Dzumhurem, Biało-Czerwoni oddali walkowerem.

Tym samym jesienią Polska zagra o utrzymanie w Grupie I strefy Euroafrykańskiej. Bośnia i Hercegowina natomiast w kwietniu powalczy z Holandią o miejsce w barażu o Grupę Światową.

Bośnia i Hercegowina - Polska 5:0, Arena Zenica, Zenica (Bośnia i Hercegowina)
I runda Grupy I Strefy Euroafrykańskiej, kort twardy w hali
piątek-niedziela, 3-5 lutego

Gra 1.: Mirza Basić - Kamil Majchrzak 6:4, 6:3 i krecz
Gra 2.: Damir Dzumhur - Hubert Hurkacz 7:6(1), 7:5, 7:5
Gra 3.: Tomislav Brkić / Mirza Basić - Łukasz Kubot / Marcin Matkowski 7:6(5), 7:6(5), 3:6, 4:6, 6:3
Gra 4.: Damir Dzumhur - Kamil Majchrzak walkower
Gra 5.: Tomislav Brkić - Hubert Hurkacz 7:6(1), 4:6, 7:5

Czy Polska utrzyma się w Grupie I strefy Euroafrykańskiej?