WTA Indian Wells: Udany powrót Johanny Konty po kontuzji, maraton Eliny Switoliny z Qiang Wang

Johanna Konta pokonała Heather Watson w wewnątrz brytyjskim pojedynku i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory w Indian Wells. Dwie godziny i 41 minut spędziły na korcie Elina Switolina i Qiang Wang.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / JOE CASTRO

Johanna Konta rozegrała w piątek pierwszy mecz po miesięcznej przerwie - powodem jej absencji była kontuzja stopy. Brytyjka pokonała swoją rodaczkę Heather Watson 6:4, 6:4 w ramach II rundy turnieju WTA Premier Mandatory w Indian Wells. Przypomnijmy, że na początku lutego obie tenisistki reprezentowały swój kraj w turnieju Grupy I Euroafrykańskiej Pucharu Federacji rozgrywanym w Tallinie.

Warto dodać, że Konta mogła zdecydowanie szybciej awansować do III rundy, ponieważ po wygranym pierwszym secie 6:4, w drugim objęła prowadzenie aż 5:1. Watson, obecnie 108. tenisistka świata, zdołała jednak odrobić większość strat i była bliska wyrównania na 5:5, ale 11. rozstawiona wybroniła się ze stanu 0-30 przy własnym podaniu i zamknęła mecz. W całym spotkaniu wyżej notowana z Brytyjek zanotowała 20 winnerów i 21 błędów, natomiast ta niżej klasyfikowana 13 piłek bezpośrednio wygranych i 27 pomyłek.

- Przystosowanie się do panujących tutaj warunków stanowi nie lada wyzwanie - powiedziała po meczu Konta. - Powietrze jest nieco bardziej suche, a piłka leci szybciej. Gdy wiatr się wzmaga, jest dużo trudniej. Kort centralny jest naprawdę ładny. Mam nadzieję, że zostanę tutaj tak długo, jak to możliwe - dodała Brytyjka, której rywalką w III rundzie będzie Caroline Garcia.

Elina Switolina potrzebowała w piątek aż dwóch godzin i 41 minut, aby pokonać Qiang Wang (Chinka w tym sezonie okazała się lepsza m.in. od Jeleny Ostapenko i Kristiny Mladenović). O losach całego meczu zadecydował tie break, w którym Ukrainka zwyciężyła 7-5. Warto dodać, że 10. tenisistka świata wygrała 14. pojedynek z rzędu (walkowery nie są wliczane do tej statystyki). Ponadto może pochwalić się jeszcze jednym osiągnięciem - od rozgrywanego we wrześniu turnieju w Tokio nie poniosła porażki w starciu z rywalką notowaną poza Top 50.

Kolejną rywalką Switoliny będzie Daria Gawriłowa. Australijka w dwóch setach pokonała Yaninę Wickmayer. Roberta Vinci, która okazała się natomiast lepsza od Madison Brengle, zmierzy się z lepsza z pary Swietłana Kuzniecowa - Johanna Larsson.