ATP Monachium: Jerzy Janowicz nie przeszedł kwalifikacji

Jerzy Janowicz nie awansował do głównej drabinki turnieju ATP World Tour 250 rozgrywanego na kortach ziemnych w Monachium. W niedzielnym finale eliminacji lepszy od Polaka okazał się Niemiec Cedrik-Marcel Stebe.
Rafał Smoliński
PAP / Maciej Kulczyński

Obu tenisistów łączy to, że jeszcze kilka lat temu byli notowani w Top 100, ale ich dobre występy przerwały kontuzje. Jerzy Janowicz (ATP 165) stracił wiele miesięcy z powodu problemów z kolanem, natomiast Cedrik-Marcel Stebe (ATP 322) przeszedł w 2013 roku operację biodra i powrócił na kort w sezonie 2015. Teraz obaj starają odzyskać dawną pozycję.

Pierwsza partia niedzielnego pojedynku była pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Niemiec prowadził już 5:2, ale w dziewiątym gemie nie wykorzystał przy własnym podaniu czterech piłek setowych. Po zmianie stron łodzianin oddalił jeszcze trzy setbole, zanim wyrównał na po 5.

Losy premierowej odsłony rozstrzygnęły się w tie breaku. Polski tenisista nie wykorzystał prowadzenia 5-2, a następnie zmarnował pięć piłek setowych, z czego dwie przy własnym podaniu. W końcu ósmą szansę na zakończenie pierwszej części spotkania otrzymał Stebe i tym razem był już skuteczny.

26-letni zawodnik gospodarzy poszedł za ciosem na początku drugiego seta. Od stanu 0:1 przełamał dwukrotnie i wygrał pięć kolejnych gemów. Janowicz nie wypracował żadnej okazji na powrót do gry i po 97 minutach przegrał z byłym 71. singlistą świata 6:7(10), 2:6. Polak nie wywalczył tym samym miejsca w głównej drabince turnieju BMW Open.