WTA Madryt: Eugenie Bouchard górą w głośnej bitwie z Marią Szarapową!

Kanadyjka Eugenie Bouchard pokonała 7:5, 2:6, 6:4 Rosjankę Marię Szarapową i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory na kortach ziemnych w Madrycie.

PAP/EPA / LUKAS COCH

Eugenie Bouchard (WTA 60) była tenisistką, która najostrzej wypowiedziała się w sprawie powrotu Marii Szarapowej (WTA 258). Kanadyjka przyznała, że dopingowicze nie powinni móc wrócić do sportu. Dlatego ich starcie w II rundzie Mutua Madrid Open było meczem z podtekstami. Od początku nie brakowało z obu stron krzyków, groźnych spojrzeń i min, ale najważniejsze, że obie pokazały znakomity tenis. Lepsza okazała się Bouchard, która po raz pierwszy w karierze pokonała Rosjankę (bilans 1-4).

Od początku rozgorzała niesłychana batalia na głosy i elektryzujący tenis. Bouchard obroniła break pointa w drugim gemie, a w piątym sama nie wykorzystała dwóch szans na przełamanie. Świetny return dał Szarapowej prowadzenie 4:2, ale Kanadyjka odgryzła się z nawiązką i wyszła na 5:4.

Była liderka rankingu odrobiła stratę kombinacją ostrego returnu i krosa forhendowego. W niesłychanie zaciętym 11. gemie Bouchard wykorzystała czwartego break pointa, głębokim krosem forhendowym wymuszającym błąd. Po chwili Bouchard odparła break pointa i seta zakończyła kombinacją wyrzucającego serwisu i forhendu.

W II secie inicjatywa zdecydowanie należała do Szarapowej, która uporządkowała swój tenis, lepiej panowała nad emocjami i siała spustoszenie potężnymi zagraniami z głębi kortu. Zanim do tego doszło, najpierw w trzecim gemie obroniła break pointa kapitalnym krosem bekhendowym. Dwa podwójne błędy Bouchard pozwoliły Rosjance wyjść na 4:2. Była liderka rankingu poszła za ciosem i zaliczyła jeszcze jedno przełamanie. Wynik seta na 6:2 ustaliła forhendem po linii.

W III partii trwała w najlepsze heroiczna walka o dominację na każdym centymetrze kortu. W drugim gemie Bouchard obroniła break pointa. W kolejnych dwóch scenariusz był identyczny, serwująca od 0-40 zdobyła pięć punktów. W piątym gemie Szarapowa zniwelowała pięć break pointów, z czego trzy przy 0-40.

Po serii zaciętych gemów, przy 3:3 Kanadyjka zagrała dwa bardzo dobre returny i uzyskała przełamanie do zera. Jednak Rosjanka kilkoma świetnymi akcjami natychmiast odrobiła stratę. Przy 4:4 Szarapowa nie wykorzystała prowadzenia 40-15 i oddała podanie wyrzucając bekhend. W 10. gemie Bouchard wróciła z 15-40 i wykorzystała drugą piłkę meczową znakomitym krosem forhendowym.

W trwającym dwie godziny i 51 minut meczu Szarapowa popełniła dziewięć podwójnych błędów. Obie tenisistki zaliczyły po pięć przełamań. Rosjanka miała 15 break pointów, a Kanadyjka o sześć więcej. Była liderka rankingu miała 44 piłki wygrane bezpośrednio i 49 pomyłek. Bouchard naliczono 20 kończących uderzeń i 27 niewymuszonych błędów.

O ćwierćfinał Bouchard zagra z Andżeliką Kerber. Kanadyjka wygrała trzy z pięciu dotychczasowych meczów z Niemką.

Swietłana Kuzniecowa (WTA 9) pokonała 2:6, 7:6(9), 6:2 Alison Riske (WTA 39). Rosjanka wróciła z 2:6, 3:5 i obroniła piłkę meczową w tie breaku II seta. Odpadła Barbora Strycova (WTA 18), która przegrała 6:3, 3:6, 6:6 z Larą Arruabarreną (WTA 62). W I partii Czeszka od 1:3 zdobyła pięć gemów, ale w dwóch kolejnych tylko raz zdołała przełamać Hiszpankę, a sama oddała podanie cztery razy.

Kristina Mladenović (WTA 17) wygrała 6:3, 1:6, 7:6(1) z Lauren Davis (WTA 33). W III secie Francuzka prowadziła 5:3, ale straciła dwa gemy z rzędu, marnując piłkę meczową. Po dwóch godzinach i 25 minutach walki zwycięstwo przypieczętowała w tie breaku. W całym meczu Amerykanka popełniła 10 podwójnych błędów.

Z rywalizacją pożegnała się Karolina Woźniacka (WTA 11), która przegrała 4:6, 6:2, 2:6 z Carlą Suarez (WTA 24). Dunka wykorzystała sześć z siedmiu break pointów, ale sama siedem razy oddała podanie. Hiszpanka poprawiła na 2-4 bilans meczów w głównym cyklu z byłą liderką rankingu.