ATP Rzym: trudne przeprawy Davida Goffina i Tomasa Berdycha, dramat Gianluki Magera

David Goffin w trzech setach pokonał Thomaza Bellucciego w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. Do II rundy awansował także Tomas Berdych, odpadł natomiast rozstawiony z numerem 11. Lucas Pouille.

Marcin Motyka
PAP/EPA / JUANJO MARTIN

David Goffin w tegorocznych turniejach rangi ATP Masters 1000 rozgrywanych na kortach ziemnych prezentuje się wyśmienicie. W Monte Carlo dotarł do półfinału, a w Madrycie zatrzymał się na 1/4 finału, w obu przypadkach przegrywając z Rafaelem Nadalem. W poniedziałek, w I rundzie imprezy w Rzymie, zmierzył się z innym leworęcznym tenisistą, Thomazem Belluccim. Wygrał, choć był bardzo bliski porażki.

To nie był bowiem dobry mecz oznaczonego "dziewiątką" Goffina. Belg popełniał wiele niewymuszonych błędów i miał kłopoty z serwisem. Przegrywał już 6:7(5), 1:3 i 15-30, ale zdołał odwrócić losy spotkania i zwyciężył 6:7(5), 6:3, 6:4 po ponad dwuipółgodzinnej batalii. W II rundzie tenisista z Liege stanie naprzeciw kolejnego mańkuta, Fernando Verdasco.

Kłopoty miał także inny rozstawiony, Tomas Berdych. Czech, turniejowa "12", wprawdzie nie stracił seta w pojedynku z Mischą Zverevem, wygrał 7:6(7), 6:4, ale w pierwszej partii musiał bronić siedmiu piłek setowych. Dla Berdycha to 599. wygrany mecz w głównym cyklu. O 600. wygraną powalczy z Carlosem Berlocqiem, który pokonał Robina Haase.

W turnieju nie ma już rozstawionego z numerem 11. Lucasa Pouille'a. Francuz po dwóch rozgrywkach tie breakowych uległ Samowi Querreyowi. Amerykanin, deblowy mistrz turnieju w Rzymie z 2011 roku, w II rundzie zmierzy się z Janem-Lennardem Struffem. Niemiecki kwalifikant w poniedziałek wyeliminował Bernarda Tomicia, ogrywając Australijczyka pierwszy raz w trzeciej konfrontacji.

Na arenie im. Nicoli Pietrangelego dramat przeżył Gianluca Mager. 22-letni Włoch, 363. gracz rankingu ATP, debiutant w imprezie rangi ATP Masters 1000, toczył wyrównany bój z notowanym o 308. miejsc wyżej Aljazem Bedene, ale w końcówce drugiego seta dopadły go kurcze. Mager nie był w stanie postawić kroku, opuścił kort na ramionach personelu medycznego. Mimo poważnych problemów, zacisnął zęby i ambitnie wrócił do gry. Jednak po czterech przegranych gemach z rzędu poddał spotkanie.

Tym samym Bedene, dla którego to pierwszy od kwietnia ubiegłego roku wygrany pojedynek w głównym drabince imprezy Masters 1000, w II rundzie zagra z Novakiem Djokoviciem, czterokrotnym triumfatorem Internazionali BNL d'Italia.

Internazionli BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
ATP World Tour Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 4,273 mln dolarów
poniedziałek, 15 maja

I runda gry pojedynczej:

David Goffin (Belgia, 9) - Thomaz Bellucci (Brazylia, LL) 6:7(5), 6:3, 6:4
Tomas Berdych (Czechy, 12) - Mischa Zverev (Niemcy) 7:6(7), 6:4
Sam Querrey (USA) - Lucas Pouille (Francja, 11) 7:6(6), 7:6(8)
Jan-Lennard Struff (Niemcy, Q) - Bernard Tomic (Australia) 6:7(8), 6:1, 6:4
Aljaz Bedene (Wielka Brytania, Q) - Gianluca Mager (Włochy, WC) 6:7(3), 6:4, 3:0 i krecz
Carlos Berlocq (Argentyna, Q)  -Robin Haase (Holandia) 6:3, 7:5

wolne losy: Andy Murray (Wielka Brytania, 1); Novak Djoković (Serbia, 2); Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3); Rafael Nadal (Hiszpania, 4); Milos Raonic (Kanada, 5); Marin Cilić (Chorwacja, 6); Kei Nishikori (Japonia, 7); Dominic Thiem (Austria, 8)

Kto awansuje do III rundy turnieju ATP w Rzymie?