WTA Rzym: Liderka rankingu za burtą! Anett Kontaveit rozbiła Andżelikę Kerber

Niemka Andżelika Kerber przegrała 4:6, 0:6 z Estonką Anett Kontaveit w II rundzie turnieju WTA Premier 5 na kortach ziemnych w Rzymie.

PAP/EPA / PETER KLAUNZER

Dla Andżeliki Kerber 2017 rok to pasmo rozczarowań i na kortach ziemnych nie gra lepiej. W Stuttgarcie i Madrycie wygrała łącznie dwa mecze. W Rzymie w II rundzie prowadziła 4:2 z Anett Kontaveit (WTA 68), ale straciła 10 gemów z rzędu. Liderka rankingu pożegnała się z turniejem po 56 minutach.

Kontaveit na początku popełniała sporo błędów, ale od 2:4 zaczęła grać bardzo dobrze. Posyłała wiele efektownych piłek, głównie z głębi kortu, ale kilka razy popisała się również pięknymi akcjami przy siatce. Estonka również świetnie serwowała (sześć asów) i returnowała. Kerber z każdym kolejnym przegranym gemem była coraz bardziej zrezygnowana. W II secie Niemka zdobyła tylko 11 punktów.

Kontaveit zdobyła 22 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu, obroniła trzy z czterech break pointów i pięć razy przełamała rywalkę. Estonce naliczono 32 kończące uderzenia i 18 niewymuszonych błędów. Kerber miała siedem piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Kerber do końca wahała się czy zagrać w Rzymie. Powód to kontuzja lewego ścięgna udowego, z powodu której skreczowała w ubiegłym tygodniu w Madrycie. Ostatecznie w Rzymie Niemka wystąpiła, ale bardzo szybko pożegnała się z imprezą rozgrywaną na Foro Italico.

Kontaveit po raz pierwszy zagrała z Kerber. O ćwierćfinał Estonka zmierzy się z Mirjaną Lucić-Baroni, z którą również nigdy wcześniej się nie spotkała. Tenisistka z Tallinna w tym roku na swoim rozkładzie ma dwie wielkoszlemowe mistrzynie. W Stuttgarcie odprawiła Garbine Muguruzę. Kontaveit od marca prezentuje się znakomicie. Doszła do II rundy w Indian Wells i III w Miami, a następnie zaliczyła finał w Biel oraz dotarła do ćwierćfinału w Stuttgarcie. We wszystkich tych imprezach przebijała się przez kwalifikacje. Dostała się również do głównej drabinki w Madrycie i w I rundzie uległa w dwóch zaciętych setach Coco Vandeweghe.

Odpadła również była liderka rankingu Jelena Janković (WTA 63). Serbka przegrała 6:2, 6:7(2), 1:6 z Julią Görges (WTA 45). W trwającym dwie godziny i 19 minut meczu Niemka zaserwowała siedem asów i zdobyła 102 ze 186 rozegranych punktów. Obie tenisistki zaliczyły po trzy przełamania. Była to ich pierwsza konfrontacja na korcie ziemnym. Görges poprawiła na 2-4 bilans wszystkich meczów z Janković. Serbka to mistrzyni rzymskiej imprezy z 2007 i 2008 oraz finalistka z 2010 roku.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)