• MŚ 2022

WTA Norymberga: Barbora Krejcikova tłem dla Kiki Bertens, Holenderka obroniła tytuł

Kiki Bertens po raz drugi wygrała turniej WTA w Norymberdze. W finale Holenderka pokonała 6:2, 6:1 Czeszkę Barborę Krejcikovą.

PAP/EPA / CLAUDIO ONORATI

W ubiegłym roku w finale Kiki Bertens (WTA 19) pokonała 6:2, 6:2 Kolumbijkę Marianę Duque. Tym razem oddała jednego gema mniej Czeszce Barbora Krejcikovej (WTA 254). W ubiegłym sezonie Holenderka triumfowała w Norymberdze jako 89. rakieta globu, a następnie doszła do półfinału Rolanda Garrosa. Drogę do niego otworzyła sobie po wyeliminowaniu w I rundzie Andżeliki Kerber.

W I secie były dwa przełamania. Po wyrównanym początku (do 2:2), Holenderka uzyskała przewagę dzięki kombinacyjnej, bardzo solidnej grze i zdobyła cztery gemy z rzędu. Zmieniała kierunki, zagrywała ostre krosy, sięgała po slajsy i skróty oraz podnosiła piłkę. To sprawiło, że Krejcikova była w coraz głębszej defensywie, a wybijana przez przeciwniczkę z rytmu sprawiała wrażenie coraz mocniej zagubionej.

W pierwszych trzech gemach II seta serwująca (dwa razy Bertens) nie straciła punktu. Dwa proste błędy Krejcikovej dały Holenderce przełamanie na 3:1. Następnie półfinalistka Rolanda Garrosa 2016 odparła dwa break pointy i odwrotnym krosem forhendowym podwyższyła na 4:1. Czeszka całkowicie straciła ochotę do walki i w szóstym gemie oddała podanie pakując bekhend w siatkę. Wynik meczu na 6:2, 6:1 Bertens ustaliła asem.

W trwającym 56 minut meczu Bertens zaserwowała siedem asów i zdobyła 21 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Holenderka obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała cztery z pięciu szans na przełamanie.

Było to trzecie spotkanie obu tenisistek. W 2015 roku spotkały się w kwalifikacjach w Hobart (wygrała Czeszka) oraz w Polsce, a konkretnie w turnieju ITF w Sobocie, w gminie Rokietnica (zwyciężyła Holenderka). W sobotę Bertens zdobyła trzeci singlowy tytuł w głównym cyklu (wcześniej Fez 2012, Norymberga 2016). Dla Krejcikovej już ćwierćfinał był życiowym osiągnięciem. W poniedziałek Czeszka awansuje w rankingu na 142. miejsce (dwa lata temu znalazła się na 140. pozycji).

Bertens znajdzie się na najwyższym w karierze 18. miejscu. Holenderkę teraz czeka walka o obronę punktów za półfinał Rolanda Garrosa 2016. Pierwszą jej rywalką będzie reprezentantka Australii Ajla Tomljanović.

W deblu zwyciężyły Nicole Melichar i Anna Smith, które obroniły piłkę meczową i pokonała 3:6, 6:3, 11-9 Belgijkę Kirsten Flipkens i Szwedkę Johannę Larsson. Zarówno dla Amerykanki, jak i Brytyjki to pierwszy deblowy tytuł w głównym cyklu.

Nürnberger Versicherungscup, Norymberga (Niemcy)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 27 maja

finał gry pojedynczej:

Kiki Bertens (Holandia) - Barbora Krejcikova (Czechy, Q) 6:2, 6:1

finał gry podwójnej:

Nicole Melichar (USA) / Anna Smith (Wielka Brytania) - Kirsten Flipkens (Belgia) / Johanna Larsson (Szwecja) 3:6, 6:3, 11-9