ATP Halle: Roger Federer udzielił srogiej lekcji Alexandrowi Zverevowi. Szwajcar odzyskał tron w Westfalii

Roger Federer pierwszy raz od 2015 roku, a łącznie dziewiąty w karierze, wygrał rozgrywany na kortach trawiastych turniej ATP World Tour 500 w Halle. W niedzielnym finale Szwajcar w imponującym stylu w dwóch setach pokonał Alexandra Zvereva.

Marcin Motyka
PAP/EPA / TYLER LARKIN

- Prawdopodobnie to finał marzeń tego turnieju i bardzo cieszę się, że w nim wystąpię - powiedział Alexander Zverev po sobotnim półfinale. I trudno się z nim nie zgodzić. W finale tegorocznej edycji turnieju ATP w Halle Niemiec, wielki faworyt gospodarzy, zmierzył się z legendą, ośmiokrotnym triumfatorem Gerry Weber Open Rogerem Federerem, który pragnął odzyskać tytuł w Westfalii. O takim składzie decydującego spotkania organizatorzy zawodów z pewnością śnili.

Wraz z początkiem finału, z powodu padającego deszczu rozgrywanego przy zasuniętym dachu, Federer ruszył z wielką werwą na utalentowanego rywala, z którym przegrał ubiegłoroczny półfinał zawodów w Halle. Partia otwarcia była popisem w wykonaniu Szwajcara. Tenisista z Bazylei całkowicie zdominował wydarzenia na korcie, posyłając nieziemskie zagrania.

Zverev, zanim się na dobre rozgrzał, przegrywał już 0:4. Niemca stać było jedynie na zdobycie honorowego gema. Przy stanie 5:1 dla Federera znów oddał serwis i przegrał inauguracyjną odsłonę 1:6.

Najwyżej rozstawiony Federer, który w ćwierćfinale wyeliminował starszego z braci Zverevów, Mischę, prezentował fenomenalny tenis. Grał skutecznie, ofensywnie i nieschematycznie. Szwajcar ciągle próbował nowych rozwiązań - potężnie uderzał piłkę z linii końcowej, ale też posyłał subtelne dropszoty czy w cudownym stylu atakował przy siatce.

20-letniego Zvereva zżerała ambicja, lecz nie miał szans nawiązać walki z tak dysponowanym przeciwnikiem. A rozgrywający 140. finał Federer swój koncert kontynuował także w drugim secie. Gdy w piątym gemie tej odsłony po genialnej akcji zwieńczonej forhendowym minięciem wywalczył przełamanie, jasne stało się, że losy meczu zostały rozstrzygnięte.

Federer prowadził z przewagą seta oraz przełamania i zmierzał po triumf. Ale chciał dać publiczności jeszcze trochę radości. W ostatnim gemie Szwajcar popisał się trzema akcjami serwis-wolej i w arcymistrzowskim stylu zakończył spotkanie.

Mecz trwał zaledwie 53 minuty. W tym czasie Federer zaserwował cztery asy, przy własnym podaniu zdobył 33 z 42 rozegranych punktów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z ośmiu break pointów, posłał 22 zagrania kończące i popełnił osiem niewymuszonych błędów. Zverevowi natomiast zapisano cztery asy oraz po 12 uderzeń wygrywających i pomyłek własnych.

Dla Federera to dziewiąty tytuł w Halle (poprzednio wygrywał w sezonach 2003-06, 2008 i 2013-15). Łącznie 35-latek z Bazylei ma w dorobku 92 mistrzostwa w głównym cyklu, w tym cztery w obecnym sezonie. Za triumf w Gerry Weber Open 2017 zainkasował 500 punktów do rankingu ATP oraz ponad 395 tys. euro premii finansowej

Z kolei Zverev drugi raz z rzędu przegrał finał Gerry Weber Open (przed rokiem uległ Florianowi Mayerowi). Dla Niemca to trzecia porażka w siódmym finale w karierze na poziomie ATP World Tour. Na pocieszenie otrzyma 300 punktów i 193 tys. euro.